Медична реформа зайшла в глухий кут

 

Інтернет переповнений скаргами, щодо діючої медичної реформи. Я торкнуся тільки одного питання – це вартість ліків і лікування. 

Президент України Порошенко, Прем’єр-міністр Гройсман та в.о. Міністра охорони здоров’я Уляни Надії Супрун в своїх виступах постійно рапортують про позитивні результати медичної реформи і як один із показників – це зниження ціни на ліки на 40%. 

Я не знаю з яких досліджень взяті ці дані, бо в аптеках ми бачимо зовсім протилежну картину. Ціна на Цистон, Тітанов та на багато інших препаратів менше ніж за рік зросла в 2 рази. 

Восени 2018 року проводилося журналістське розслідування щодо тендерів по закупівлі ліків для видачі по безкоштовним рецептам, в ході якого встановлено, що Біцилін-5, про який йшла мова і який відпускає по безкоштовним рецептам Аптека № 17, вул. Василя Липківського 27/5, м. Київ має зазначену ціну 73, 20 грн за один флакон, а в інших аптеках, а це було в перших числах березня ціна була 35 – 39 грн., а подекуди навіть 33 грн. На початок квітня ціни на ліки в аптеках суттєво зросли і стали підтягуватись до цін по безкоштовним рецептам. Але і на початок квітня можна знайти багато аптек, де Біцилін-5 можна придбати за 49,50 – 55,00 гривень. Тож навіть зараз, при збільшенні цін в аптеках, різниця виходить 23,70 – 18,20 грн. 

Складається враження, що нічого у нас не помінялося в тендерній політиці. Щоб виграти тендер з ціною в два рази вищою за ту, яка була на момент проведення тендера без «відкату» не обійтися. Це зрозуміло навіть школяру. 

Більше того, медична реформа спрацювала на зростання ціни на ліки (бо вони автоматично підтягуються до тендерних), а відповідно на ще більшу збіднілість населення України. 

Результати журналістського розслідування були направлені Президенту України Петру Порошенко і Прем’єр-міністру Гройсману, які вони не стали спростовувати. 

Нами проведено ще одне дослідження, щодо витрат на лікування інвалідів з дитинства третьої групи. 

Інваліди з дитинства отримують мінімальну пенсію в розмірі 1497 грн., тобто за рік: 1497 х 12 =17 964 грн. 

На лікування і протезування 2-х зубів витрачено 4 100 грн., медичне обстеження і купівля ліків – 6 200 грн. Тож загалом людина витратила на медичне обслуговування 10 300 грн. Це був мінімальний показник із всіх опитаних. 

При проведенні хірургічної операції та при ускладненнях у хворих на цукровий діабет ці витрати зростають у декілька разів. 

Але навіть при мінімальних медичних витратах на життя у людини залишається на рік - 7 664 грн. Тобто 638 грн. на місяць, 20 грн. 60 коп. на день. Враховуючи, що людині потрібно періодично купувати щось з одежі та саме необхідне для свого існування, то на їду залишиться не більше 8 грн. 

Безперечно, реформа торкнулася збільшення заробітної плати лікарям, але і тут відбулася зворотна картина. У лікарів зросли апетити і нерідко вони посилають пацієнтів на непотрібні платні обстеження або виписують рецепти на дорогі ліки, отримуючи відкати від аптек. Тож в багатьох випадках лікарі перетворюються на своєрідних вампірів. Про приватні клініки і говорити не хочеться… 

Я з великою повагою ставлюся до порядних лікарів, але, на жаль, лікарів, що дотримуються клятви Гіппократа і відповідають своєму фаху я зустрічаю все менше і менше. 

Що ж це за реформа, коли від неї люди ще більше зубожіють. Це більше схоже на геноцид проти власного народу. 

Володимир Тарасюк, експерт дорадник 

067-656-59-39