Органічні (екологічно чисті) кавуни можна вирощувати на всіх теренах України
Органічні (екологічно чисті) кавуни можна вирощувати на всіх теренах України
Рано навесні проводять культивацію (розпушування) грунту на глибину 10-12 см з одночасним внесенням цеоліту. Цеоліт вносять із розрахунку 2,5-9 т на 1 га (25-90 кг на одну сотку). Кількість цеоліту, який необхідно внести в землю залежить від глибини залягання ґрунтових вод, якості та кислотності грунтів. В попередній статті зазначено 2,5-5 т на 1 га – стандартний варіант, але при сильній кислотності грунтів, на суглинках та при глибокому заляганні ґрунтових вод, відсутності поливів чи при рідких поливах кількість цеоліту необхідно збільшити. На перезволожених грунтах та в регіонах, де багато опадів теж необхідно збільшити кількість цеоліту. До кожної ділянки потрібен індивідуальний підхід. При необхідності, Вам безкоштовно нададуть консультацію з визначенням необхідної кількості цеоліту в редакції журналу «Агросвіт України» за телефонами 067-656-59-39, 093-322-45-40.
Враховуючи постійні кліматичні зміни в сторону потепління та зниження ґрунтових вод в більшості регіонів України, застосування цеоліту є вкрай необхідним.
Розрахунок на авось в більшості випадків себе не виправдовує. Можна і потрібно мати гарні врожаї незалежно від примх погоди.
На основі цеоліту виготовляється багато добрив. Та любий господар може виготовити чудове органічне цеолітове добриво самостійно. Насичений гноєм цеоліт, при внесенні його в ґрунт, стане комплексним добривом тривалої дії, який дозволить не тільки зменшити кількість поливів, а і забезпечить ваші рослини всіма необхідними мікро і макро елементами.
Щоб отримати таке добриво, яке буде вірно працювати вашим рослинам 8-10 років, гній перемішують з цеолітом (фракція 1-5 мм) три к одному (три частини гною і одна частина цеоліту, тобто на 3 т гною і 1 т цеоліту). Отриману суміш витримують в вологому стані протягом трьох місяців, а потім розсипають її на призначеній ділянці.
Протягом багатьох років цеолітове добриво не тільки забезпечить Вам високу врожайність органічної продукції, яка буде на користь Вашому здоров’ю, а і заощадить Ваші гроші на поливах та інших добривах. Тож, якщо Ви цінуєте своє здоров’я, то замисліться на цим.
Підготовка насіння до сівби
Для стимуляції насіння до активних фізіологічних процесів його розміщують тонким щаром на вологій мішковині, прикривають іншою мішковиною і прогрівають на стелажах при температурі 35-45°С до повного набухання і початку накльовування. Час від часу мішковину обприскують чистою водою, щоб насіння не підсохнуло. В домашніх умовах для прогрівання насіння використовують грубку, лежанку чи батареї опалення.
Потім насіння переміщують на суху мішковину, на якій розміщують його тонким шаром, провітрюють і обприскують 2% розчином органічного добрива «Ріверм». Після завершення обробки насіння на 8 годин прикривають тканиною, а потім висушують і висівають в грунт.
Важливе значення для приготування робочого розчину має температура води, яка має бути 24-25°С. Варто завжди пам’ятати, що «Ріверм» заливається в воду, а не навпаки. При цьому вміст розчину не можна перемішувати протягом 5-10 хвилин.
Після охолодження насіння відразу ж сіяють у ґрунт, де вони дають швидкі дружні сходи.
Слід зважати на те, що насіння, яке піддавали тій чи іншій обробці, треба швидко висіяти у вологий і теплий ґрунт, інакше воно може загинути швидше, ніж необроблене насіння.
Догляд за посівами кавунів
Догляд за посівами кавунів починають з досходового боронування легкими або середніми боронами. Боронування впоперек рядків доцільно провести і після з'явлення сходів баштанних. Коли на рослинах розвинеться 5 — 6 листків, їх проривають і обприскують 1,5-2% розчином «Ріверм». Температура розчину 18-22°С.Протягом вегетації посіви обробляють культиваторами (при потребі), закінчуючи цей обробіток на початку інтенсивного росту огудини.
Це органічне добриво не тільки стимулює розвиток рослини, а і захищає від заморозків. На передодні заморозків рослини обприскують розчином «Ріверм» не дочікуючись розвинення 5-6 листків. Обприскавши рослини ви в значній мірі захистите їх від вимерзання протягом семи днів. Це бажано зробити і при наявності агроволокна.
Раніше, в цілях отримання ранньої продукції та захисту від заморозків ділянки, засіяні кавунами, перекривали поліетиленовою плівкою, при застосуванні якої потрібно приділяти багато уваги до вентиляції рослин та попередження опіків. Поява на ринку України укривного нетканого матеріалу (агроволокна) повністю усуває проблему вентиляції і опіків.
Для баштанних культур застосовують укривний матеріал щільністю 17 і 30 г/м2 . Матеріал проникний для води й повітря; захищає рослини від легких нічних заморозків (від -3 до -7°С) і холодних туманів. Полотно створює сприятливий мікроклімат і збільшує період вегетації рослин. Матеріал має високу міцність; випускається з УФ -стабілізатором. Строк експлуатації - до 3-х сезонів. Матеріали випускаються ТОВ «Неткані матеріали» шириною 1,6 і 3,2 метри, у рулонах, довжиною 200 і 500 метрів погонних і відрізами в пакетах по 10 метрів погонних, що може задовольнити як потреби фермерів, так і дачників та селян.
Застосування агроволокна в комплексі з «Ріверм» надасть можливість рослинам витримати навіть дуже низькі температури.
Тож для вирощування гарної розсади томатів Вам необхідно придбати якісне насіння, цеоліт і рідке органічне добриво «Ріверм».
При прополюванні залишають по одній рослині в гнізді. Одна рослина одержить більше поживних речовин, краще освітлюватиметься сонцем, що постійно впливатиме на цукристість плодів.
Пересаджувати паростки кавунів з грудкою землі можна, але не завжди доцільно, бо в ряді випадків достигання плодів затримується на два-три тижні, що в умовах центральної і північної частини України не прийнятно.
Заслуговують на увагу заходи, які прискорюють достигання кавунів: прищипування пагонів, застосування плівкового укриття тунельного типу в поєднанні з розсадним і безрозсадним способами вирощування. Вирощування розсадою в спеціальних торф’яних чи кокосових горщиках дає змогу одержати достиглі плоди на 12 - 18 днів раніше, ніж при сівбі насіння безпосередньо у відкритий ґрунт, і водночас підвищує врожай.
Аби прискорити формування і достигання плодів, корисно прищипувати точку росту рослин спочатку над п'ятим—шостим справжнім листком, а після утворення трьох зав'язей — огудину на шостому листку після третьої зав'язі. Одночасно видаляють неплодоносні пагони.
Важливий елемент технології — спрямування огудини до центра грядки, за напрямком панівних вітрів. Робити це треба два—три рази за сезон.
Важливим заходом підвищення врожайності кавунів, як і інших баштанних культур, є поливи. Найвищі врожаї одержують, коли поливами підтримують передполивний поріг вологості ґрунту на рівні 75 — 80 % НВ. Найефективніші поливи у період до зав'язування плодів. Застосування цеоліту, укривного матеріалу і органічного добрива «Ріверм» дозволяя суттєво зменшити кількість поливів.
Людмила Тарасюк, експерт дорадник
Придбати Ріверм і цеоліт та отримати докладнішу інформацію можна, звернувшись за телефонами: 097-233-91-32, 067-656-59-39,
095-548-05-28