Технологія вирощування органічних (екологічно чистих) огірків без застосування отрутохімікатів

Технологія вирощування органічних (екологічно чистих) огірків без застосування отрутохімікатів 

Майже всі редакції видань з аграрною тематикою приділяють багато уваги наданню інформації з технології вирощування огірків, але, на жаль, ці агротехнології на 99% не сприяють отриманню корисної для нашого здоров’я органічної продукції. 

Порівняно з помідорами огірки менше уражуються вірусними, грибковими та бактеріальними захворюваннями. Та всерівно значна кількість огірків, що вирощуються в Україні шкідливі для нашого здоров'я. Насамперед цьому сприяють неправильний обробіток землі, пестициди, що використовуються для боротьби з бур’янами, отрутохімікати, які застосовуються для попередження розвитку різних хвороб та надмірне внесення традиційних мінеральних добрив.

Нерідко люди звертаються до редакції  «Агросвіт України» з питанням, а як же обходитись без отрутохімікатів, коли вже на початку серпня, а інколи і в середині липня огіркова гудина призупиняє вегетацію і поступово відмирає?

У попередніх номерах журналу «Агросвіт України» надавалось багато інформації про технологію вирощування огірків без застосування отрутохімікатів, але вона носила вибірковий характер.

Починаючи з цього номера ми надамо Вам повну технологію по вирощуванню органічних (екологічно чистих) огірків, які принесуть користь Вашому здоров’ю та сприятимуть збільшенню тривалості життя. Точніше, це систематизований матеріал, який надавався раніше, з деякими змінами та додатками.

Повна технологія вирощування органічних огірків друкується вперше в Україні. 

Вибір місця і підготовка ділянки

Надлишок вологи в грунті й особливо в повітрі негативно позначається на рості й розвитку багатьох рослин і в тому числі огіркам, які як і томати стають кволими, уражуються вірусними, грибними та бактеріальними захворюваннями, квітки погано запилюються і не утворюють зав'язей. Тому не випадково в серпні, коли ночі стають прохолоднішими, а дощі частішають більшість сортів огірків відмирає. Але це може настати і раніше. На відміну від помідорів огірки більш чутливі і до нестачі вологи в грунті. Іде потепління на планеті, уникнути якого неможливо. На теренах України в весінньо-літній період все більше панують засухи, які впливають не тільки на зменшення зав'язів, а і на смакові якості огірків. Плоди огірків скручуються і віддають гіркотою.

Уникнути цього можна, застосувавши капельне зрошування. Це можливо для селянина, але, на жаль, далеко не кожний дачник може забезпечити постійний контроль за системою капельного зрошення. Зазвичай, дачники відвідують свої ділянки тільки один-два дні на неділю. І тут в нагоді може стати Закарпатський природний цеоліт (фракція 1-5 мм).

Використання цеоліту в овочівництві забезпечує не тільки високу схожість насіння, а і прискорюється зростання, розвивається сильна коренева система. Він має багатий склад мікроелементів, працює в грунті до 10 років. Цеоліт є резервуаром води і підтримує необхідну вологість грунту, при поливі він вбиратиме вологу в себе, а потім поступово в необхідних кількостях віддає рослинам (один кілограм цеоліту здатний ввібрати близько семисот грамів води). Цеоліт перешкоджає накопиченню в огірках токсичних речовин (нітратів, радіонуклідів), важких металів, що дуже важливо для здобуття екологічно чистих продуктів. Під дією мінералу зменшується вимивання азоту з грунту, підвищується водна місткість дерново-підзолистих, супіщаних і низькородючих грунтів. Завдяки внутрішній пористій будові цеолітів підвищуються аераційні властивості чорнозему і важких глинистих грунтів, земля стає більш рихлою і повітропроникною. Цеоліт можна використовувати разом з органічними добривами.

Окрім цього цеоліт розкислює кислі грунти.

Слід також зазначити користь цеоліту для дачників, які не можуть приділяти багато уваги поливу овочевих культур, зокрема огіркам.

Застосувавши цеоліт, Ви створите для овочевих культур комфортні умови для їх розвитку і вони завжди прекрасно виглядатимуть, на них не зможе подіяти тривала засуха, нерегулярний полив і низькородючі якості грунту.

Під огірки у відкритих грунтах цеоліт вносять із розрахунку 2,5-5 т на 1 га (25-50 кг на одну сотку). При посіві огірків його можна додатково вносити в рядок по 200 г на 1 погонний метр.

На кислих грунтах погано розвиваються багато видів рослин і в тому числі огірки, внесення цеоліту 50 кг на 100 м. кв. змінюють кислотність грунту на нейтральну.

Корисний цеоліт і при вирощуванні огірків в закритому грунті. Грунт для теплиць на основі цеоліту відрізняється якістю і живильними властивостями. Кращі грунтові суміші —

*1 частина цеоліту, 1 частина торфу, 1 частина перегною;

*1 частина цеоліту, 2 частини перегною, 1 частина дернової землі;

*1 частина цеоліту, 2 частини торфу.

Цеоліт в тепличних субстратах, як і в відкритому грунті, забезпечує прекрасну аерацію грунту (повітропроникність), підвищує схожість насіння та врожайність.

Як бачите, цеоліт - це чудова знахідка для селян та дачників, які хочуть вирощувати органічну овочеву продукцію.

На перезволожених грунтах та в регіонах, де багато опадів необхідно збільшити кількість цеоліту. До кожної ділянки потрібен індивідуальний підхід. При необхідності, Вам безкоштовно нададуть консультацію з визначенням необхідної кількості цеоліту  за телефонами 067-656-59-39.

На важких грунтах цеоліт та гній вносять восени під культивацію, а на легких — ранньою весною з розрахунку 30-50 т гною на 1 га.

На присадибних і дачних ділянках замість цеоліту можна внести деревний попіл із розрахунку 4-5 відер на одну сотку.

Якщо ви хочете отримати органічну продукцію, то перш за все необхідно відмовитись від оранки, щоб не зашкодити ґрунтовій біоті. Замість оранки навесні проводять культивацію (розпушування) грунту на глибину 10-15 см.

Спостереження редакції  «Агросвіт України» і опитування серед фермерів показали, що за ціновою політикою, пристосованістю до наших грунтів, якістю та надійністю, краща ґрунтообробна техніка для українських полів – ВАТ «Хмельниксільмаш».

На присадибних і дачних ділянках та в теплицях культивація виконується за допомогою мотокультиватора, а при його відсутності розпушують грунт плоскорізом Фокіна. 

Підготовка насіння до сівби

Підготовка насіння – це дуже важливий етап у технології вирощування огірків.

Технологію підготовки насіння можна значно спростити, якщо застосувати рідке органічне добриво Ліно-сол+.

Тонким шаром насіння розмішують на тканиновій мішковині і обприскують 2% розчином Ліно-сол+. Після завершення обробки насіння на 8 годин прикривають тканиною, а потім висушують і висівають в грунт. Застосування органічного добрива Ліно-сол+ не тільки скорочує процедуру підготовки насіння, а і сприяє кращій пристосованості рослин до примх погоди та покращує врожайність.

Важливе значення для приготування робочого розчину має температура води, яка має бути 24-25°С. Варто пам’ятати, що Ліно-сол+ заливається в воду, а не навпаки. При цьому вміст розчину не можна перемішувати протягом 5-10 хвилин.

Після обробки органічним добривом «Ріверм» насіння дає швидкі дружні сходи.

Слід зважати на те, що насіння, яке піддавали тій чи іншій обробці, треба швидко висіяти у вологий і теплий ґрунт, інакше воно може загинути швидше, ніж необроблене насіння.

Догляд у відкритому грунті

При появі 2-3 справжніх листочків рослини обприскують1,5-2% розчином Ліно-сол+. Температура розчину 18-22°С.

Це органічне добриво не тільки стимулює розвиток рослини, а і захищає від заморозків. Обприскавши рослини ви в значній мірі захистите їх від вимерзання протягом семи днів. Це бажано зробити і при наявності агроволокна.

Раніше, в цілях отримання ранньої продукції та захисту від заморозків ділянки, засіяні огірками, перекривали поліетиленовою плівкою, при застосуванні якої потрібно приділяти багато уваги до вентиляції рослин та попередження опіків. Застосування укривного нетканого матеріалу (агроволокна) повністю усуває проблему вентиляції і опіків.

Для огірків застосовують укривний матеріал  щільністю 17 і 30 г/м2 . Матеріал проникний для води й повітря; захищає рослини від легких нічних заморозків (від -3 до -7°С) і холодних туманів. Полотно створює сприятливий мікроклімат і збільшує період вегетації рослин. Матеріал має високу міцність; випускається з УФ -стабілізатором. Строк експлуатації - до 3-х сезонів. 

Застосування агроволокна в комплексі з Ліно-сол+ надасть можливість огіркам витримати навіть дуже низькі температури.

Подальший догляд за рослинами — виполювання бур'янів і в разі потреби один—два поливи (на легких піщаних грунтах їх може знадобитися більше). 

Людмила Тарасюк, експерт дорадник 

За додатковою інформацією з питань придбання агрегатів швидкісного обробітку грунту, які заощадять Ваші кошти, та отримання кваліфікованої консультації зі збереження цінності грунтів і органічного землеробства звертайтесь за тел.:

 097-233-91-32, 067-656-59-39,

095-548-05-28  

Придбати органічний препарат Ліно-сол+ та отримати докладнішу інформацію про їх застосування в овочівництві, рослинництві, садівництві, виноградарстві і ягідництві можна  за телефонами: 097-233-91-32, 067-656-59-39,

095-548-05-28