№ 03-03-24                                                                      «26» березня 2024 року

Президенту України

Володимиру Зеленському

 

Шановний Володимир Олександрович!

 

До дорадчої служби звертаються підприємці, які не можуть зрозуміти для чого надається допомога в якості пільгових кредитів рестораторам і торговому бізнесу. За два роки війни торговий бізнес збагатився в рази. Та це і не бізнес, а чиста спекуляція. Торгівля в Україні працює за принципом: краще менше продати, але отримати великий прибуток. Нерідко націнка на товари складають 100, 300, 400 і навіть 600%. Наприклад: гриби печериця, при закупівельній ціні 20-30 грн продаються в магазинах по ціні 110-125 грн; червона ікра лососевих закуповується по ціні 50 70 грн, а продається по ціні 170-450 грн. Вже дійшло до того, що і на хлібо-булочних виробах можна зустріти націнку 100%. Цей перелік можна продовжувати до безкінечності. Та найбільше від цього страждають садівники і овочівники, які здають свою продукцію під реалізацію по невисоким цінам, але із-за великих накруток вона перетворюється на лайно.

Вже так повелося, що виробник має мізерний прибуток або і збиток, а спекулятивна торгівля процвітає. Тож назвати цей вид діяльності бізнесом вкрай складно. Також страждають від цього найменш захищені верстви населення з місячним прибутком 8-10 тис грн., не говорячи вже про тих що отримують 2980 грн (інваліди 3-ї групи з дитинства).

І не зрозуміло, чому держава на цей вид діяльності надає допомогу, яка використовується для закупівлі квартир, машин тощо.

Допомоги потребують тільки виробники і в першу чергу ті, продукцію яких потребують ЗСУ.

За бажання влади можна легко виправити цю спекулятивну торгівлю, внісши зміни до податкового кодексу.

При націнці на товари 10% податок не сплачується, а при націнці більше 10% вступає в силу прогресивний податок на прибуток, який може сягати і 50-60% від отриманого прибутку. Це спонукатиме до об’єму продажів, а не до шаленого збільшення ціни на товар.

Така податкова система сприятиме тому, щоб усі прошарки населення мали комфортне забезпечення.

Звичайно, такому підходу будуть заважати депутати і урядовці які пов’язані з торгівельним бізнесом. Їх більше цікавлять особисті прибутки, а не те як живе людина яка отримує пенсію по інвалідності 2980 грн і це після березневого збільшення. До речі, в лютому 2024 року ця категорія громадян отримувала 2760 грн. Тож 220 грн «суттєво покращили їх життя». Завдяки зусиллям можновладців у нас «соціальна справедливість на вищому рівні».

 

Володимир Тарасюк, директор навчального центру

Національної асоціації с/г дорадчої служби України