28 квітня 2020 року президент України Володимир Зеленський підписав законопроект №2178-10 про ринок землі. Документ набуде чинності з 1 липня 2021 року. Згідно з законом про ринок землі, з 1 липня 2021 року право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення площею до 100 гектарів зможуть купувати виключно громадяни України. З 1 січня 2024 року таку можливість отримають також юридичні особи, власниками яких є українці. Вони зможуть купувати до 10 тис. гектарів землі. Питання про те, чи надавати іноземцям право купувати землю, буде вирішуватися на референдумі.
Зараз на замовлення власників агрохолденгів і агрофірм іде посилена агітація, щодо вартості одного гектара сільськогосподарських земель. Людям нав’язується думка, що вартість одного гектара землі має складати 1-2 тис $, а на пісках Житомирської області 0,5-1 тис $.
Перед тим як говорити про дійсну вартість землі я нагадаю, що на сьогодні оренда землі в Україні становить не менше $150 за гектар. І вона щороку зростає. І, безумовно, цей пасивний дохід цікавий всім. Тобто виходить так, що земля краще будь-якого банківського депозиту, оскільки її капіталізація зростає щороку, а орендна плата збільшується щорічно бо обробка землі - це високомаржінальний прибутковий бізнес. Земля – це класний актив, який буде приносити стабільно гроші. Що ж до банківських депозитів, то вони мають тенденцію до щорічного зменшення. Навіть сьогоднішні банківські депозити не покривають інфляцію.
Тож не випадково олігархи розглядають купівлю землі більш вигідною транзакцією, ніж покупка квартир чи іншої нерухомості в Києві.
Наведу ще один приклад. В період останньої каденції Кучми економіка України розвивалася шаленими темпами. Ні одна країна в світі не могла порівнятися з нами. Саме в цей період в Україні з’явився заможній середній клас, який прагнув комфортного життя. Відповідаючи на вимоги часу за межами Києва будувалися містечка з повною інфраструктурою, під які потрібна була земля.
Перші паї продавалися за 5 тисяч гривень, а через місяць за 5 тисяч доларів, а ще через місяць за 5 тисяч доларів один гектар. Та не пройшло і року як ціна зросла до 55 тисяч доларів. І люди в селах стали ворогами одне одному, бо одні продали свої паї за безцінь, а інші, які не поспішали, - розбагатіли.
Тому я не раджу поспішати продавати землю. Українська земля найцінніша в світі і її ціна може коливатися від 50 до 70 тисяч доларів за один гектар.
З іншої сторони – це справа кожного: бути бідним чи заможнім.
Володимир Тарасюк, експерт дорадник
067-656-59-39