Садові і прибудинкові доріжки

 Інформація оновлена 21.02.2016

 В журналі «Агросвіт України» №3-2012 в статті «Створення садових доріжок» надавалась інформація як за допомогою форми-трафарету можна власними руками за короткий термін побудувати садові чи прибуткові доріжки, які служитимуть вам щонайменше в чотири рази довше, ніж викладені із тротуарних плиток промислового виробництва. На жаль, у нас обмаль порядних промислових фірм, які можуть пишатися якістю своєї роботи. З іншої сторони укладання бетонних плиток потребує високої майстерності, значної витрати часу і чималих фінансових витрат. Тому не дивно, що стаття знайшла широкий відгук у читачів журналу і сотні людей скористалися нашими рекомендаціями. Одночасно, до редакції журналу надійшло багато запитань щодо деяких тонкощів в технології створення садових доріжок.

 

В Україні це нова технологія, але її зміст, щодо технології використання форми-трафарету знайомий усім з дитинства. Будучи маленькими, ми гралися в пісочниці пасочками, створювали вигадливі замки, стіни й доріжки. Розміри форм пасочок збільшилися, замість сипучого піску - бетон, а от Ваша фантазія й геніальні ідеї залишилися, їх і треба задіяти при створенні дизайну Вашої майбутньої доріжки.

Спеціально розроблена форма, яка дозволяє при створенні бетонних доріжок стикувати блоки під різними кутами, що вкрай важливо, тому що дуже рідко люди ходять по прямої лінії. По прямій лінії ходять тільки військові на парадах та на стройовому плацу.

 

Для створення міцних і гарних доріжок вам необхідно:

·         Визначити: звідки й куди будуть іти доріжки.

·         На місці майбутніх садових доріжок викопати траншею глибиною в 6-10 см.

·         Землю трамбуємо, засинаємо щебенем, піском (шар 4-8 см).

·         Пісок рясно поливаємо водою, безпосередньо перед установкою форми.

·         В жарку погоду на пісок укладаємо шматочки клейонки, це дозволить зберегти вологу в бетоні, до його затвердіння. Але це робити необов’язково, якщо достатня вологість в повітрі або, якщо на другий день накрити виготовлені доріжки мішковиною і протягом двох неділь поливати їх водою.

·         Змазуємо форми машинним маслом, якщо немає - то рослинним чи відпрацьованим. Змазувати обов'язково це збільшить термін служби ваших трафаретних форм та забезпечить збереження заданої форми вашої доріжки.

·         Установлюємо форму, не забувши про рівень, а якщо ділянка похила, то попередньо натягніть орієнтир - мотузку, товсту нитку, жилку тощо.

·         Приготувавши розчин (1 частина цементу марки 500 : 3 частини митого (річкового) піску : 4 частини дрібного щебеню). За бажання можна додати відповідні присадки чи ПВА (200 г на 10 л води), які зроблять Вашу доріжку стійкою до вологи. Воду додаємо поки розчин не прийме консистенцію густої сметани.

·         Додати барвник і Ваші садові доріжки засяють різнобарвними фарбами.

·         Кельмою акуратно заповнюємо форму, приділяючи особливу увагу краям форми, там не повинне залишитися повітря.

·         Правилом, залізною або пластиковою рейкою, роблячи ковзаючи рухи по верхівці форми, знімаємо зайвий розчин.

·         Чекаємо 20 – 40 хвилин (розчин повинен тримати форму), а якщо у Вас є друга форма, то робимо другу плиту.

·         Тримаючи форму за краї по діагоналі, знімаємо форму, намагаючись піднімати її рівномірно.

·         Остання й дуже важлива фаза – захист тільки що зробленої доріжки від свійських тварин, сусідів та випадкових людей. Придумуйте якесь накриття на одну добу, щоб ніхто не залишив на ваших доріжках своїх слідів.

Унікальність даної технології:

·         Якщо при використанні Вашої садової доріжки навантаження на один із блоків виявиться занадто великим і вона втратить свою колишню привабливість, то цей блок викидається, а на його місце встановлюється форма, заливається бетоном і усе готово. Ваша доріжка знову гарна, міцна й неповторна. Тому форма «Садова доріжка» буде Вам служити добру службу багато років.

·         Пам’ятайте, що міцність і термін служби вашої доріжки залежить не від трафарету форми, а від складових бетону: піску і цементу.

Пісок – обов'язково повинен бути річковим(не глинистим). Навіть невеличкі домішки глини можуть суттєво вплинути на міцність і довговічність доріжки.

Особливу увагу приділіть якості цементу. На ринку України найбільшою популярністю користується цемент в упаковці по 25 кг. Є слова, терміни і цілі фрази, які народились і стали популярними в Україні завдяки журналу «Агросвіт України». Одне із таких слів є «лохотрон». Слово лохотрон було перенесено з ігрових автоматів на фальсифіковано рекламу, яка за різними підрахунками складає від 75 до 88,8%. Враховуючи повну безконтрольність і безкарність зі сторони державних структур влади лохотрон в продажі цементу в упаковках по 25 кг складає десь близько 99,9%. Багато заводів України роблять гарний цемент, який відповідає маркуванню, але розфасовники додають до нього все що завгодно, щоб здешевити його собівартість і отримати додаткову моржу (прибуток). В результаті цемент марки 500 може в кращому випадку відповідати марці 400, 350 чи 300 і т.д. Для кладки цегли це не так важливо, а ось для бетонних доріжок може бути фатальним, тому що вони постійно знаходяться під впливом атмосферних опадів і зміни температур.

Менше підробок серед цементу в упаковці по 50 кг. В залежності від регіону десь в 30-50% - це заводська розфасовка, але і тут як ви вже зрозуміли можливі проколи.

Чи можливо бути впевненим хоча б на 95%, що ви придбали нормальний цемент?

Можливо, якщо ви будете купувати його не де попало, а там, де постійно беруть підприємства, що виготовляють залізобетонні вироби. Звичайно, що такий цемент дещо дорожчий за ціною та і працювати з упаковками по 50 кг незручно, але це того варто. Пам’ятайте, що якщо цемент марки 500 і ви використовуєте його 1 до 3, то вже через 12 годин бетон має бути твердим.

 

В 2013 році з’явився ще один трафарет «Круглі камінці»

На відміну від попередньої ця форма надає садовій доріжці більш природній вигляд. Вона має трохи більший розмір: Д?Ш?В - 80?80?6 см, що дозволяє використовувати її для створення головної садової доріжки, від якої будуть відходити 60 сантиметрові другорядні.

Збільшення висоти сполошної плити до 3 см дозволяє заливати більші площі.

Доріжка стилізована під морський камінь.

За рахунок плавних ліній садова доріжка буде мати вигляд течії річки і ви зможете зробити гармонічну розводку доріжок по всьому садку, квітнику чи навколо будинку.

Такі форми дуже зручно використовувати і при виготовленні площадок для автомобіля, альтанки, навколо присадибного ставка, басейна чи мангала.

Трафаретні форми виготовляються із поліпропілену, що забезпечує їх довговічність.

Враховуючи малі витрати бетону бажано встановлювати зразу три трафаретні форми.

В наступному номері буде надана інформація про створення унікальнихбордюрів за допомогою трафаретних форм.

 

 

 

 

 

 

За допомогою цих трафаретних форм ви можете без будівельних навиків легко реалізувати свій творчий потенціал і втілити в реальність любу мрію.

З питань отримання додаткових консультацій та придбання трафаретних форм звертайтесь

за тел.: 067-656-59-39, 097-233-91-32, 095-548-05-28, 095-548-06-87

 

Підготував Юрій Литвин