Опис і живильні властивості гливи (вешенки)
Останнім часом все більше людей розуміє, що тільки органічна продукція може сприяти покращенню імунної системи та збільшенню тривалості життя. Але на жаль органічна продукція майже відсутня в торгівельній мережі, а там де вона є, то завжди викликає сумнів в її відповідності і тому багато людей схиляються до самостійного виробництва екологічно чистих і лікувальних продуктів харчування. Одним із таких продуктів є гриб глива. Тому невипадково останнім часом зростає інтерес до технології його вирощування на присадибних і дачних ділянках, а дехто хотів би налагодити на цьому власний бізнес.
Доволі часто доводиться чути: «Хіба не легше купити готові гриби гливу в магазині і не турбуватися про їх вирощування».
Звичайно, купувати готову продукцію завжди легше, але я б не радив використовувати куплені гриби в магазині в лікувальних цілях. В абсолютній більшості випадків вам доведеться ризикувати своїм здоров’ям. Так при перевірці продовольчих магазинів м. Києва представниками Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України тільки в одному магазині із тринадцяти гриби глива відповідали усім нормативам якості.
Тож висновки із цього робіть самі…
Гливи - це великі гриби з сімейства вешенкових. Молоді гриби мають темно-сірий або бурий колір і опуклі капелюшки з загорнутими краями, а пізні - темно-попелясті з фіолетовим відтінком, з плоскою головкою, що має хвилясті краї. За смаком їх можна порівняти з білими грибами, до того ж гливи володіють безліччю цілющих властивостей.
Глива, яка вирощена на присадибній ділянці - екологічно чистий продукт. І це набагато цінніший продукт, ніж вирощений промислово. У неї дивовижні поживні та лікувальні властивості. Нерідко гливу називають універсальним дієтичним продуктом, тому що її можуть сміливо вживати з користю для здоров'я будь-які групи населення, в тому числі й ті, кому інші гриби протипоказані, оскільки в ній немає значних кількостей хітину, який важко перетравлюється, що характерно для інших грибів, повністю відсутні гірчичні масла та інші подразнювальні речовини. Вміст білків в ній складає до 50,3%, вуглеводів - 3,0-5,0%, жирів -0,2-2,5%, екстрактивних речовин - до 45,0%. Якщо за вмістом білків глива трохи поступається м'ясу високих сортів, то по їх якості їй немає рівних. Тож не випадково кажуть, що це чудова комора з унікальним набором найнеобхідніших людині мінеральних солей та інших цінних речовин. У ній є необхідні вітаміни, мікроелементи (калій, магній, залізо, кобальт, біотин, тіамін і ін.), мінеральні і біологічно активні речовини, які володіють протипухлинною, антивірусною та іншими лікувальними властивостями. Ці гриби містять всі незамінні амінокислоти, клітковину, яка нормалізує діяльність корисної мікрофлори і виводить з організму токсичні речовини, а також холестерин. Навіть невелика кількість глив втамовує голод. За вмістом поживних речовин ці гриби можна порівняти із пшеничним хлібом і капустою, а також квасолею.
Калорійність гливи невисока (38 ккал в свіжому вигляді, 75 ккал — у тушкованому). Вміст вуглеводів і жирів в гливах більше, ніж в овочевих культурах. У них є вітаміни:А, В, D2, Е і С, які роблять цей продукт схожим на м’ясо. Також в продукті міститься вітамін РР. При вживанні гливи людський організм отримує ферменти, які розщеплюють глікогени і жири. М’якоть грибів містить і йод, що теж дуже важливо для людського організму.
Гливу можна вживати в різному вигляді: тушкованому, вареному і смаженому. Досить часто гриби йдуть на засолювання та маринування. У кухнях Південної, а також Західної Європи їх додають в основне блюдо, що надає страві особливий аромат. Іноді гриби висушують, а потім розтирають, отримуючи таким чином солодкувату на смак приправу. Перед приготуванням продукт повинен в обов’язковому порядку пройти термічну обробку.
Лікувальні властивості гливи (вешенки)
Глива володіє дивовижними лікарськими властивостями. Корисні властивості грибів гливи дозволяють знижувати вміст холестерину. При вживанні їх в їжу, шкоди організму практично не наноситься. Сік гливи заважає розвиватися кишковій паличці. А завдяки проростання на деревах і пеньках, вони накопичують бета-глюкан, що в свою чергу посилює захисну систему людини.
Ще одна дуже корисна властивість — зниження відсотка цукру в крові. Гриби містять біологічні елементи, які здатні виводити радіонукліди з організму людини.
Гриби глива допомагають нормалізувати тиск та боротися з пухлинами і перешкоджають подальшому їх поширенню. Встановлено, що глива при певних умовах надає протипухлинну дію і підвищує імунну систему організму. Лікарі рекомендують вживати гливи в їжу людям, які хворіють на бронхіт, а також після закінчення хіміотерапії. Тож в якійсь мірі глива може працювати і проти раку. Регулярне вживання грибів глив в їжу сприяє виведенню з організму радіоактивних речовин і є профілактикою онкологічних хвороб. Мінеральні речовини, що містяться в гливі, регулюють обмін речовин в організмі. Рекомендуються гливи і людям з жовчнокам'яною хворобою. Гливи мають антивірусну дію, а завдяки високому вмісту полісахаридів, вони підвищують імунітет.
Рекомендується вживати гриби гливу людям, які вирішили сісти на дієту.
Глива по своїй живильній цінності відноситься до групи таких відомих і шанованих грибів, як білий гриб і лисичка.
Як показали дослідження, глива по багатьом параметрам залишила далеко позаду своїх сусідів. Давно вже доведено, що лисичка в своєму складі має такі полісахариди, які мають протиракову дію в організмі людини. Глива ж, що вирощена на штучній плантації, має в складі цих полісахаридів в два рази більше, ніж лисичка. Те що глива володіє протираковою активністю уже доведений науковими дослідженнями факт.
Глива – антиоксидант, сорбент, а клітковина у складі гриба стимулює травлення і нормалізує його функції.
Гриби глива – білковий продукт: склад їх містить максимальну кількість білка, і мінімум – жирів. Жири гливи – поліненасичені жирні кислоти, ефективно виводять з організму людини «поганий» холестерин. Гриби глива містять всі вітаміни групи В, вітаміни А, Е, С, Д, мікроелементи і макроелементи, які максимально необхідні людині.
Високий вміст вітамінів дозволяє прирівняти гливу до вітамінних фруктів і зеленого салату, які, як відомо, є лідерами по вітамінам. За вмістом фосфору гливі можна конкурувати з рибою, а за вмістом азоту глива наполегливо конкурує з горохом і соєю. Глива має ще одну унікальну властивість – вона не накопичує в своєму плодовому тілі всі шкідливі речовини з навколишнього середовища, і ніколи не містить пестицидів, солей важких металів, хімікатів.
Глива має антисклеротичну дію, і може застосовуватися як для профілактики, так і для лікування атеросклерозу, гіпертонії. У складі гливи дуже мало хітину, і цей гриб не потребує попереднього відварювання, тривалої термічної обробки. Гливу можна навіть вживати сирими – шкоди від цього не буде.
Волокна гливи пов'язують вільний холестерин в організмі людини і успішно виводять його з організму, тим самим очищаючи судини і кишечник, і запобігаючи появі атеросклерозу. Вчені провели дослідження і встановили закономірність між зменшенням вмісту холестерину в крові людини, і вживанням грибів глива. Присутність в раціоні людини 1% грибів глива знижує рівень холестерину в крові на 11%; 5% грибів глива – до зниження холестерину на 31%; 10% грибів в раціоні позбавляють від 65% холестерину.
Протиракову дію грибів глива було експериментальним шляхом доведено японськими вченими. Більше того, було визначено, що глива ефективно бореться як з доброякісними пухлинами, так і зі злоякісними. Справа в тому, що в складі гливи міститься речовина ловастатин (інколи її називають «натуральний статин» або «антихолестерин агент»), яка і служить профілактикою і лікуванням передракових і ракових захворювань. Окрім цього ловастатин ефективно бореться з алергічними захворюваннями, бронхіальною астмою, ринітом. Ця унікальна речовина розриває ланцюг в реакції, яка призводить до виникнення алергічної реакції організму на подразник. Як показали свіжі дослідження, ця речовина сприяє зниженню рівня «поганого» холестерину в організмі людини.
Глива може позбавити людину від тропічної малярії, пневмонії, туберкульозу, бактеріальних захворювань очей. Гриби гливи наділені антибактеріальними властивостями. Цьому сприяє наявність активного складу бензальдегіду, який вбиває шкідливі бактерії.
Серед корисних властивостей глив є ще одна, на яку сьогодні медики покладають великі надії – вміст унікальних антиоксидантів. Так антиоксидант ерготіонеїн не знайдений в інших продуктах.
У багатій історії китайської медицини знайшлося тепле містечко і для цих грибів. Як стверджує голкотерапевт Крістофер Хоббс у своїй роботі «Лікарські гриби», ще 3000 років тому гливи служили азіатам своєрідним тоніком для імунної системи.
Грибні страви бажано споживати мінімум двічі на тиждень. Але гливу можна вживати в їжу і щодня, - це залежить тільки від Ваших кулінарних уподобань. Молоді гриби гливи м'якіші і смачніші, ніж старі. З гливи готують супи, печеню, котлети, начинки для пирогів та смажать. Гливи можна маринувати, солити і заморожувати, при цьому вони не втрачають своїх поживних і лікувальних властивостей.
Гливи, зварені у воді, є прекрасною основою для супу. У воду можна додати картоплю, крупи, овочі, і при цьому можна взагалі не додавати масло, а лише в тарілці заправити суп сметаною.
Підводячи підсумок, слід сказати, що вживання 100-150 г гливи в день:
- сприяє виведенню радіоактивних елементів з організму людини;
- сприяє попередженню і лікуванню виразки шлунка;
- перешкоджає розвитку атеросклерозу;
- нормалізує кров'яний тиск і рівень холестерину;
- здійснює протипухлинну дію;
- знижує ризик розвитку раку;
- підсилює імунну активність;
- покращує роботу кишечника;
- розщеплює жири в організмі;
- затримує старіння організму.
Побічні дії
Лікарі не рекомендують з’їдати за один раз багато грибів, в іншому випадку можливе виникнення діареї або метеоризму. Організму важко переварити велику кількість цього продукту. Це перш за все стосується дітей до 12 років і людей похилого віку.
Технологія вирощування гливи (вешенки)
Інструкція по вирощуванню гливи
Гливу можна вирощувати екстенсивним ( в природних умовах на деревині) i інтенсивним методом( на соломі злакових культур).
При екстенсивному методі вирощування використовують пеньки i колоди листяних порід дерев(осика, тополя, клен, горіх, яблуня i т. д.). Неділову деревину цих порід розпилюють на колоди висотою 50 - 70 см. Діаметр може коливатись від 15 — 20 до 50 - 70 см. Для вирощування грибів підходить лише свіжа (не трухлява) деревина. Якщо колоди підсохли, їх слід вимочити у воді 1 - 3 доби (в бочці, ванні, вагонетці, в ставку тощо).
Інокуляцію можна проводити різними способами: відрубки встановлюють кількома рядами, залежно від розмірів відведеної ділянки. Якщо колод багато, можна викопати під них траншею, або закопувати в землю по одній.
На дно ямки (траншеї) насипають шар тирси (2 -3 см), зверху кладуть міцелій (50 - 100 г, залежно від діаметру колоди), — колоду свіжим зрізом ставлять на міцелій. Окрім цього, міцелій вноситься безпосередньо в колоду трьома різними способами:
• у висвердлені дрелькою отвори (діаметром не менше 20 мм);
• з використанням відпиляного від цієї ж колоди диску;
• в запили.
Після внесення міцелію отвори прикривають тирсою, а потім скетчем, смолою, воском, а колоди накривають плівкою. Це захищає міцелій від шкідників та висихання i створює сприятливий мікроклімат.
При другому способі міцелій наноситься на поверхню відпилу, а диск прибивають цвяхами.
При третьому способі міцелій наноситься у запили і прикривається тирсою і скетчем.
Глибина ямки (траншеї) повинна становити 2/3 висоти колоди. Витрата міцелію - 50-150 г на одну колоду, залежно від розмірів. В загальному - чим більше буде точок контакту свіжої деревини i міцелію, тим скоріше з'являться гриби i ряснішим буде врожай.
Догляд за грибними плантаціями полягає в систематичному поливі, але не самого пенька, а землі під ним у суху погоду. В кінці серпня плівку знімають за умови успішного проростання міцелію. Оптимальний термін проведення робіт - квітень -травень. Для створення грибних плантацій підходять затінені ділянки з вологим ґрунтом . Плодоношення починається пізно восени i залежить від природних умов: вологість і температура повітря.
Гриби з таких пеньків збирають 3-4 роки. Так само можна засівати пеньки з власною кореневою системою, при цьому вони не потребують поливу i не дають порослі. Гливи дають основний врожай на 2-3 рік. Після третього - четвертого року потрібна нова грибниця і нові відрізки, якщо старі стали м'якими і порохнявими. Існують технології розведення гливи на тирсі, соломі злаків і навіть на лушпинні соняшнику.
Солома (інтенсивний метод)
Для вирощування грибів підходить солома злакових культур: пшениці, жита, ячменю, вівса. Солома повинна бути чистою, без домішок трави, землі, підмоклих i запліснявілих ділянок. Сировину нарізають на січку завдовжки 5-7 см. Нарізану січку засипають в поліпропіленовий або льняний мішок (не трамбувати!). Мішок зав'язати i покласти в ванну. Залити кип'ятком на ніч так, щоб солома повністю була у воді Для кращого ефекту пропарки ванну зверху накрити плівкою або брезентом. Вранці воду злити, а солому залишити до вечора. Ввечері повторити заливку окропом. Вранці наступного дня злити воду i дата їй стекти протягом 3-4 годин. Пропарена таким чином січка повинна бути вологою, але не мокрою (при стисканні в жмені вода повинна лише просочуватись через пальці, а не текти).
Пропарену солому змішати з міцелієм у розрахунку 300 г міцелію на 10 кг січки. Набивати в поліетиленові мішки, досить сильно утрамбовуючи. Вага такого блоку - 10-12 кг. Всі маніпуляції з міцелієм i пропареною соломою проводити в чистому приміщенні з максимальним дотриманням чистоти. Набиті i щільно зав'язані блоки перенести в тепле приміщення (світло не обов'язкове), з температурою 22-24 градуси. На поверхні блоків зробити невеликі круглі отвори (d= 1 см) або надрізи на відстані 10 см, один від одного. Через 10 - 16 днів (коли блок побіліє) перенести його в інше приміщення для плодоношення. На цьому етапі грибам потрібне світло, висока вологість, свіже повітря (але без протягів) i температура 12-18градусів.
Перші гриби з’являться через 30 -33 дні після набивки. Плодоношення проходить в три-чотири хвилі, інтервал між якими 10 -14 днів.
Середня врожайність - 20-25% від ваги блока. Для підвищення вологості в період плодоношення можна поливати підлогу водою, обприскувати блоки з пульверизатора i т. д. Ні в якому разі не можна лити воду безпосередньо на плодові тіла.
Обидва способи (екстенсивний і інтенсивний) можна використовувати як для забезпечення грибами глива своєї сім’ї, так і для створення власного бізнесу. На хвилиночку уявіть собі, що без значних фінансових вкладень, без найманої робочої сили на 3-4 сотках Ви можете створити чудовий бізнес, отримавши гарний прибуток.
Кулінарні рецепти страв з гливи (вешенки)
Грибні страви бажано споживати мінімум двічі на тиждень. Але гливу можна вживати в їжу і щодня, - це залежить тільки від Ваших кулінарних уподобань. Молоді гриби гливи м'якіші і смачніші, ніж старі. З гливи готують супи, печеню, котлети, начинки для пирогів та смажать. Гливи можна маринувати, солити і заморожувати, при цьому вони не втрачають своїх поживних і лікувальних властивостей.
Гливи, зварені у воді, є прекрасною основою для супу. У воду можна додати картоплю, крупи, овочі, і при цьому можна взагалі не додавати масло, а лише в тарілці заправити суп сметаною.
Глива дійсно справжня знахідка для будь-якого кулінара, для будь-якої домашньої господині. Це універсальний і безвідходний продукт в усіх відношеннях. На деяких сайтах і кулінарних книгах говориться про те, що приготування страв з гливи повністю позбавляє господиню від такої неприємної процедури, як боротьба з піском, не вимагає попереднього відварювання і зливу відвару. Потрібно тільки ополоснути гриби та відрізати основу ніжки. Страви з гливи при будь-якому способі приготування зберігають яскраво виражених грибний смак і аромат, а також корисні властивості. Втрати при термообробці у гливи становлять 5-15%, в той час як у інших грибів ця цифра становить 50 - 75%. А салат із сирих шапочок гливи - це справжній делікатес, не кажучи вже про його цілющі властивості. Це правда, але як свідчить кулінарний досвід буде значно краще і смачніше, якщо після відрізання основи ніжки відділити від шляпки саму ніжку. Страви із шляпок без ніжок при приготуванні піци, супів, смаженні, маринуванні і солінні будуть значно ніжнішими і смачнішими. З відділених ніжок можна приготувати котлети, зрази, налисники, паштет, голубці, фаршировані яйця тощо. Перед приготуванням страв із шляпок та ніжок їх варто відварити протягом 5-10 хвилин та злити відвар. Тоді страва буде прозорішою та позбавлена випадкового бруду. При підготуванні гливи до маринування її відварюють два - три рази по 15-20 хвилин до появи прозорого відвару.
Гриби гливи містять хітин (хоч і в невеликій кількості), який не засвоюється організмом, проте він руйнується при термообробці. Щоб гливи не завдали шкоди організму, їх потрібно дрібно нарізати і готувати при високій температурі. Це дуже важливо для літніх людей, дітям до 12 років, людям, які мають проблеми із серцем і нирками та тим, що пройшли хіміотерапію. Цим категоріям людей не варто вживати страви із сирими грибами.
Гливи швидко псуються. Якщо гливи різко і неприємно пахнуть - вони зіпсувалися, тобто їх не можна використовувати. Свіжий продукт має ледь вловимий грибний аромат.
Свіжі гриби в холодильнику можна зберігати не більше тижня, заморожені гливи зберігають у морозилці до року.
Сьогодні сухий грибний порошок гливи все частіше використовується в медицині як один із засобів для зниження холестерину. Однак головним чином лікування гливою полягає у вживанні смачних страв із цих грибів мінімум двічі в тиждень.
Нагадуємо, що лікарі не рекомендують з’їдати за один раз багато грибів, – можливе виникнення діареї або метеоризму.
Кулінарні рецепти
Приготуємо відмінну закуску до відвареної картоплі. Для цього замаринуємо гливи, які будуть готові вже через добу.
Для приготування цього делікатесу нам знадобиться: 1 кг шляпок свіжих грибів без ніжок, 500-600 мл питної води, 2 ст. л. солі, 1 ст. л. цукру, 4 ст. л. оцту. Для маринаду: 2 листочки лаврушки, 6 гвоздик, трохи свіжого, сушеного чи замороженого кропу і петрушки (за смаком), 3-4 зубчики часнику.
Гриби відваріть два - три рази по 15-20 хвилин. Після злиття прозорого відвару гриби залийте водою, додайте всі підготовлені прянощі, сіль, цукор. Після початку кипіння уменшіть вогонь, влийте оцет, готуйте 25 хвилин, періодично помішуючи.
Готові гриби зніміть з плити і залиште щоб охололи. Тепер з допомогою шумівки (ложки) розкладіть гриби по чистим банкам і залийте маринадом. У кожну банку влийте по 1 ст. л. рослинного масла. Закрийте кришками і приберіть в холодильник. Через добу ароматна, дуже смачна закуска буде готова. Щоправда, довго зберігати їх не можна, тож не треба робити багато відразу.
Маринування грибів для тривалого збереження
Гриби відваріть два - три рази по 15-20 хвилин. Після злиття прозорого відвару гриби залишити на друшляці. Окремо приготувати маринад. На 1л води додайте 1 ст. л. солі, 1 ст. л. цукру, 1/3 чайної ложечки гіркого перцю і 1 лавровий листочок. Після початку кипіння уменшіть вогонь, влийте 100 мл 9% оцту і в киплячий маринад помістити відварені гриби. Готувати 3-5 хвилин, періодично помішуючи.
В стерилізовані банки розкладіть по 2 горошини духмяного перцю і по 2 гвоздики. Шумівкою або дерев’яною ложкою накладайте гриби в банки, доливайте маринадом і зразу закручуйте кришками. Перевернуті баночки з грибами утримуйте накритими утеплювальним матеріалом до повного охолодження 1 – 2 доби.
Мариновані гриби можуть зберігатися протягом року.
Суп з глив з локшиною
Гливи, зварені у воді, є прекрасною основою для супу. У воду можна додати картоплю та інші овочі, крупи, макаронні вироби, при цьому можна взагалі не додавати масло, а лише в тарілці заправити суп сметаною. Суп з гливи з локшиною. Гливи — 200 г, цибулю ріпчаста — 1 шт, корінь петрушки — 1 шт, морква — 1 шт. вода або курячий бульйон — 4 склянки, вершкове масло — 1 ст. ложка, локшина — 60-80 г, зелень петрушки і сіль — за смаком. Суп варіть на слабкому вогні 10-15 хвилин. Потім додайте локшину за 3-5 хвилин до завершення кипіння. Перед подачею на стіл заправте зеленню петрушки чи кропу.
Суп з глив звичайний
150 г глив, 3-4 картоплини, одна цибуля, одна морква, корінь петрушки, стебло селери, зелень кропу і петрушки, 50г соняшникової олії.
Закип’ятити воду і покласти туди нарізані селеру, картоплю і петрушку. На сковорідці на олії потушкувати нарізані цибулю й моркву. Гливи нарізати й додати до моркви й цибулі. Все разом тушкувати кілька хвилин. Моркву, цибулю та гливи можна тушкувати в олії й вершковому маслі – по 50 г кожного. Потім додати їх у суп, кип’ятити 3 хвилини. Каструлю з супом відставити з вогню, накрити кришкою, щоб настоявся. При подачі в тарілку покласти зелень кропу і 1 ложку сметани.
Гороховий суп з гливами
200 г сухого гороху, 2 л води, 100 г свіжих глив, 3 картоплини, 1 цибулина, 1 морква, 2 столові ложки олії, пучок зелені, сіль, чорний мелений перець – за смаком.
Сухий горох замочити в холодній воді на 4-5 годин (можна на ніч). Потім залити горох свіжою водою й поставити варитися. Довести до кипіння, зменшити вогонь до мінімуму й варити годину. Час варіння залежить від сорту гороху.
Поки вариться горох, підготувати овочі. Картоплю нарізати кубиками, цибулю – чверть кільцями. Моркву натерти на грубій тертці. Подрібнити зелень. Гриби нарізати соломкою.
На олії підсмажити цибулю, додати моркву й обсмажувати 5-7 хвилин. Окремо обсмажити на олії гриби.
Коли горох буде майже готовий, додати до нього картоплю й варити 10 хвилин. Потім додати засмажку з цибулі й моркви, сіль, обсмажені гриби, спеції й варити ще 5 хвилин. Подавати суп із зеленню та сухариками.
Гливи у часниковому соусі
500 г глив, 4 зубчики часнику, 1 пучок петрушки, 2 столові ложки оцту, сіль і чорний мелений перець, рослинна олія.
Шляпки грибів попередньо відварити. Часник і петрушку дрібно порізати. Гливи обсмажити в олії з двох боків до золотистого кольору. Готові гливи складати шарами в широку посудину (тарілку), ще гарячими посипати сіллю, перцем, сумішшю часнику і петрушки і збризнути оцтом. Подавати можна як в гарячому, так і в холодному вигляді.
Салат з глив і перцю
300 г глив, 1 червоний болгарський перець (може бути консервований), 200 г курячого філе (можна не давати), одна цибуля-порей, олія, гірчиця, сіль, перець.
Перець нарізати соломкою і швидко обсмажити у невеликій кількості олії (можна взяти консервований перець, тоді обсмажувати не треба). Гливи й цибулю-порей нарізати й трошки підсмажити в олії. Все остудити. Змішати інгредієнти. Посолити, поперчити, додати пів чайної ложки гірчиці й вимішати.
Якщо додавати куряче філе, то його нарізати соломкою, підсмажити на олії, ще гарячим посолити й поперчити.
Салат із глив і зеленого горошку
400 г глив, 1скл. зеленого горошку, 3 яйця, 1 цибуля, сік з половини цитрини, сіль, перець – до смаку, майонез.
Шапочки гливи відварити у підсоленій воді, відцідити і порізати соломкою. Яйця зварити на твердо і порізати на кубики. Горошок відварити в підсоленій воді (можна взяти консервований). Дрібно порізати цибулю. Всі складники з’єднати, приправити майонезом, соком з цитрини, посолити і поперчити за смаком, посипати зверху зеленню.
Відбивні з гливи
0,5 кг свіжих глив (лише шапочки), 1-2 ст. л. борошна, 1-2 яйця, 50 мл молока, 30 г панірувальних сухарів, сіль, мелений перець, олія, зелень.
Шапочки глив помити й легенько відбити, посолити, поперчити. Зробити кляр (борошно, яйця, молоко – все добре вимішати). Гриби опускати в кляр і панірувальні сухарі та смажити на розігрітій олії з обох боків. Прикрасити подрібненою зеленню.
Гливи в горщику
500 г картоплі, 400 г глив, 1 цибулина, 3 столові ложки олії, 100 г сметани, зелень кропу й петрушки, сіль, чорний мелений перець.
Гриби почистити, помити, нарізати, обсмажити з цибулею. Картоплю почистити, нарізати кубиками, обсмажити й додати до глив. Посолити й поперчити. Все скласти в глиняний горщик. Влити трішки води і сметану. Накрити горщик кришкою і поставити в духовку (ставити горщики в холодну духовку). Готувати близько 40 хвилин. Готову страву посипати зеленню.
Печінка з гливами в горщику
150 г печінки, 2-3 картоплини, 100 г сметани, 100 г глив, 2 цибулини.
Печінку нарізати тоненькими шматками, обваляти їх у борошні, обсмажити до рум’яної скоринки. Підсмажити гливи й цибулю. Картоплю, нарізану кубиками, також обсмажити. Все скласти в глиняні горщики, додати сметану, поперчити й посолити, перемішати. Ставити горщики в холодну духовку й потім нагріти її до 180-200 градусів.
Жульєн з курки з гливами
300 г відвареного курячого філе, 200 г смажених глив, по 1 склянці молока / грибного бульйону і сметани, 2 столові ложки вершкового масла, по 1 столовій ложці борошна та тертого сиру, сіль.
Обсмажити на сухій сковороді борошно, додати вершкове масло, розтопити його, влити поступово молоко або грибний бульйон, довести до кипіння, додати сметану і вимкнути плиту, перемішати. Соломкою нарізати куряче філе, додати гриби, залити все соусом, розкласти в формочки, посипати сиром і запікати в духовці 10-15 хвилин.
Запіканка з гливами, макаронами та овочами
600 г глив, 400 мл молока, 250 г макаронів, 50 г м’якого сиру, 4 помідори, 4 яйця, 1 цибулина,1 невеликий кабачок або цукіні, зелень петрушки, 4-5 столових ложок оливкової олії, 1 столова ложка суміші «Прованські трави», перець, сіль.
У підсоленій киплячій воді зварити макарони з 1-2 столовими ложками олії. Нарізати гриби, кубиками нашаткувати цибулю, скибочками нарізати помідори і кабачок, нарізати петрушку. Обсмажити гливи в оливковій олії, потім обсмажити цибулю, ввести, помішуючи, молоко, сир, вбити яйця, додати петрушку, суміш прованських трав, поперчити й посолити, перемішати соус. Макарони викласти у змащену олією форму, додати гриби й овочі, залити все соусом і запекти в розігрітій до 200 градусів духовці.
Картопля фарширована грибами
500 г великої картоплі, 300 г глив, 1 цибулина, 1 зубок часнику, зелень, 2 столові ложки оливкової олії, щіпка меленого коріандру, сіль і чорний мелений перець – за смаком.
Очищену картоплю відварити до напівготовності в підсоленій воді. Розрізати на половинки і в кожній вибрати середину. Дрібно нарізати цибулю. Гриби – не дуже дрібно. Часник пропустити через часничницю. Спасерувати цибулю на олії 5 хвилин, потім додати гливи й обсмажувати, поки не випарується уся волога. Наприкінці додати часник, посолити й поперчити. Кожну половинку картоплі начинити підсмаженими грибами.
Форму для запікання змастити олією й викласти картоплю. Запікати в розігрітій до 200 градусів духовці 25-30 хвилин. Готову страву посипати подрібненою зеленню.
Котлети з пшона, глив і чорносливу
150 г глив, 150 г пшона, 3 стебла селери, 1 цибулина, 2 зубчики часнику, 5-6 шт. чорносливу, 3 ст. л. кунжуту, сіль, перець, оливкова олія.
Пшоно зварити до готовності. Цибулю, гливи, часник і селеру (за бажанням) підсмажити на оливковій олії. З’єднати овочі з кашею і злегка зміксувати блендером. Чорнослив помити і порізати дрібно. Додати до каші чорнослив і кунжут. Приправити до смаку сіллю і перцем. Смажити котлети з кожного боку на невеликій кількості оливкової олії до золотистого кольору. Подавати, прикрасивши зеленню.
Котлети з глив
На м’ясорубці перекрутити відварені ніжки гливи з додаванням цибулі, часнику, булочки. Готовий фарш посолити, поперчити, додати яйце і смажити як звичайні котлети.
Овочеве рагу з гливами
Відварені шляпки гливи засмажити на пательні (в сковороді) до золотистого кольору. Потім додати порізану кубиками картоплю, моркву, цибулю, солодкий перець, кабачок, томат, посолити, поперчити, додати ларовий лист. Закрити кришкою і тушкувати на малому вогні протягом 10 хв. В кінці додати дрібно порізану зелень. Чим більше в овочевому рагу грибів, тим воно буде смачнішим.
Зрази з гливами
Окремо зварити картоплю в мундирах і ніжки грибів в підсоленій воді. Окремо перекрутити на м’ясорубці картоплю і ніжки грибів. Грибний фарш пережарити з цибулею з додаванням гіркого перцю і солі по смаку.
В перекручену картоплю додати яйце, ложку муки, сіль і гіркий перець по смаку. Все це перемішати і зробити невеличкі кульки. Кульки розплескати, на середину покласти грибний фарш і завернути. Обсмажити з обох сторін до золотистого кольору.
Налисники з гливами
Дрібно перекрутити на м’ясорубці відварені ніжки гливи і пережарити їх з цибулею. Потім беремо 0,5 л. молока, 0,5 чайної ложки солі, 1-2 яйця, 1 стакан крохмалю, 0,5 ст. л. олії і все це збиваємо і смажимо млинці. На кожний млинчик накладаємо грибний фарш, скручуємо і споживаємо зі сметаною.
Смачного!
Підготували: Людмила Тарасюк
Володимир Тарасюк
Гриби глива, що вирощені на присадибній ділянці корисніші і смачніші промислових. Вони мають більш цінні лікувальні властивості.
Виростити на присадибній ділянці гриби глива не складно, але в багатьох людей це не вийшло. Причиною тому є неякісний міцелій, який вони придбали через Інтернет у дилера чи в якомусь магазині. Щоб уникнути подібних непорозумінь міцелій варто купувати у безпосереднього виробника. Купуючи у безпосереднього виробника, Ви отримаєте свіжий міцелій, вигадаєте в ціновій політиці і якості. Ми завжди готові Вам допомогти.
Замовити міцелій в лабораторії Ви можете за телефоном:
067-656-59-39, 097-233-91-32,
095-548-05-28