В 2019 році на замовлення Навчального центру сільськогосподарських дорадчих служб України на базі плодорозсадника ПП «Антарсад» та ФГ «Екоягода» проводилося комплексне розширене дослідження рідкого органічного добрива Ріверм і органічного препарату фунгіцидної і бактерицидної дії фітоцид Валміцин в екстремальних погодних умовах. Заморозки опускались до –8.70С. Травень 2019 року був дуже дощовий і холодний - 24 дні з 31 падав дощ. Випало 220 мм опадів.
Після отримання Валміцин зберігався в холодильнику при температурі від + 6 до + 100С, а Ріверм в складському приміщенні при температурі від 8 до +210С.
Валміцин та Ріверм у 2019 році застосовувались у двох господарствах – «Антарсад» і ФГ «Екоягода».
ФГ «Екоягода» розташоване в м. Мостиська на пагорбах північної і південної експозиції. Ґрунти глинисто-піщані і змиті чорноземи. ПП «Антарсад» розташоване за 6 км від Мостиська в с. Твіржа на рівній площі. Ґрунти супіщані.
В господарстві «Антарсад» препарати використовувалися по персику на площі 1 га.,черешні – 1 га. і маточно-живцевому саду – 0.6 га. Не оброблялися крайні ряди персика та черешні.
В ФГ «Екоягода» оброблялися персик – 2.5 га. Абрикос – 3 га. Слива – 1 га.
Не оброблялося 0.5 га персика, 3 га. абрикоса 2018 року посадки та 1 га сливи 2018 року посадки.
По абрикосу перший оприск Рівермом було проведено в стадії червоного бутона 29.03.2019 р. 2% розчином 8 л. на 400 л води.
По персику в стадії рожевого бутона – 9.04.2019р 2 % розчином - 8 л на 400 л води.
В цей же час було обприскано сливу в стадії зелено - білого бутону.
Маточно-живцевий сад було оброблено 5.04.2019 року в стадії мишине вушко - висування суцвіть у яблуні.
25.05.2019 р всі експериментальні ділянки були оброблені повторно Рівермом – 3 л на га (1% робочий розчин). В цей же час перший раз було оброблено розсадник сіянців та вегетативних підщеп – 5 л на 500 л води (1% робочий розчин). Другий раз розсадник було оброблено 17.06.2019р.
В ніч з 15 на 16 квітня пройшов сильний приморозок. В м. Мостиська в саду ФГ «Екоягода» о 7 годині ранку температура опустилася до –70С, а ПП «Антарсад» на цей же час температура становила –8.70С.
Усі дерева, які оброблені Рівермом, успішно витримали цей потужний заморозок.
Врожайність абрикоси знизилася на 30-40%. У сусідніх садах і на ділянках, що не оброблялись Рівермом врожай був відсутній.
По персику, який був у стані рожевого бутона врожайність у ФГ «Екоягода»знизилася максимум на 10% (температура опустилася до –70С). Окремі дерева були перегружені і потребували проривки.
В ПП «Антарсад», де температура була ще більш низькою -8.70С, врожайність збереглася не менше 40%.
Слива, яка була в стані зелено – білого бутона дала 100% врожайність в обох господарствах.
Висновок. Рідке органічне добриво Ріверм є надійний препарат при боротьбі з заморозками. Навіть при опусканні температури до -8.70С препарат може зберегти вагому частину врожаю абрикоса і персика, які дуже вразливі до мінусових температур.
Фітоцид Валміцин
Валміцином дані ділянки були оброблені двічі. На всіх ділянках використовувалося 200 мл препарату на 400 л води, це приблизно на 1 га.
3.05.2019 р було оброблено 1 га персика, 1 га черешні і 0.6 га маточно-живцевого саду ПП «Антарсад».
14-15.05.2019 р – оброблено2.5 га персика, 3 га абрикоса і 1 га сливи у ФГ «Екоягода».
Другий оприск було проведено 10.06.2019 р в ПП «Антарсад» і 11-12. 06.2019 р в ФГ «Екоягода».
Перед використанням Валміцину на експериментальних ділянках, до розпускання бруньок, проводилося обприскування мідьвмісними препаратами 1.5 л на га з використанням 500 л води.
Результати випробовувань. Всі ранні сорти абрикоса і персика без будь яких подальших хімічних обприскувань проявилися повністю здоровими. Не було жодних ознак захворювань. Тобто всі ранні сорти абрикоса і персика ми зібрали без втрат.
Тільки пізні сорти абрикоса в середині липня почали хворіти моніліозом і клястероспоріозом. Вимушені були зробити два хімічних оприски, що дало можливість зібрати повноцінний врожай.
На деревах оброблених топсіном загоювання ран відбувалося досить добре, але на окремих деревах спостерігається камедетеча, тоді як на деревах оброблених валміцином камедетечі як такої немає взагалі.
Маточно-живцевий сад до кінця вегетації не оброблявся жодним фунгіцидом (окрім Валміцину і Ріверму) і перебував у досить доброму стані. На середину червня представники фірми «Адама» і «Самміт Агро» були здивовані відсутністю плям парші на плодах хоча на листках окремі плями спостерігалися, тоді як у деяких промислових садах, при інтенсивних хімічних обробітках майже всі плоди були поражені паршою.
Вишня не скинула листків до кінця вересня, тоді як в промислових садах де проводилися хімічні оприски вже в середині серпня дерева стояли практично голі.
Позитивні результати від застосування Ріверму і Валміцину отримані в дендропарку Музею сучасної апітерапії на Житомирщині і по фундуковому саду: як по морозобоїнам, так і по захворюванням.
Всі експериментальні ділянки стандартно оброблялися від шкідників.
Висновок: фітоцид Валміцин і рідке органічне добриво Ріверм посилюють імунітет рослин, що дозволяє їм успішно боротися з хворобами та протистояти заморозкам.
З результатами попередніх досліджень фітоциду Валміцин по плодовим деревам, малині і винограду в 2018 році ви можете ознайомитись на сайті www.auv.com.ua в Розділі публікацій «Садівництво» стаття «Фітоцид Валміцин. Результати випробовування в 2018 році.» або в Розділі публікацій «Органічне землеробство» стаття «Валміцин. Застосування у 2018 році. Результати.»
Після випробувань 2018 року фітоцид Валміцин фунгіцидної і бактерицидної дії був визнаний як найкращий препарат серед вітчизняних і зарубіжних аналогів для виноградників, садів та всіх сільськогосподарських культур. Дослідження 2019 року ще раз підтвердили унікальність цього препарату.
Любомир Стельмащук,
власник плодорозсадника «Антарсад»
вул. Вишнева 15, с. Твіржа, Мостиський р-н, Львівська обл. 81330
Придбати рідке органічне добриво «Ріверм» і «Валміцин» від виробника без посередників та отримати докладнішу інформацію про їх застосування в рослинництві, овочівництві, садівництві, виноградарстві і ягідництві можна за телефонами: 067-656-59-39, 097-233-91-32.