Як уже повідомлялось в статті «Чи є перспектива у грецького горіха вирощеного із сіянців?», останнім часом в Інтернеті з’явились дивні публікації, щодо переваг сіянців над щепленими грецькими горіхами. Прикро, але факт, що подібну єресь друкує видання «Садівництво і Виноградарство». Наведу витримку із однієї із публікацій: «Більшість людей, які планують висаджувати горіхові насадження, думають що основне - це придбати посадковий матеріал, а догляд не настільки важливий. На таку думку впливає те, що всі, у кого ростуть горіхи в домашніх домогосподарствах, за ними не доглядають, а лише збирають восени урожай. Все вірно. Але переважно це сіянці, які не потребують поливу чи обприскування. З щепленими все по-іншому: 7-8 обприскувань від хвороб та шкідників за сезон, організація поливу, мульчування прикореневої зони, формування крони та ін.
Усе більше садів в Україні починають закладати сіянцями волоського горіха. Посадивши такий сад з загущеною схемою посадки, можна отримати в 2-3 рази вищий урожай, чим з щеплених, з мінімальними витратами на догляд…»
Будь-який агроном з садівництва скаже, що це повна профанація. Ми уже звикли до того, що в Інтернеті можна зустріти все що завгодно. Є і такі пропозиції, що на низькосортних горіхах типу Ідеал висотою 3-3,5 м можна зібрати врожай до 300 кг.
Зрозуміло, що якщо було б на дереві висотою 3-3,5 м не 300 кг, а навіть 100 кг горіхів, то воно б під дією цієї ваги просто розчахнулося і повалилось би на землю. Та це Інтернет і тут можливе розміщення будь-якої навіть самої фантастичної інформації без всякої відповідальності.
А ось коли бредові ідеї друкуються в виданні «Садівництво і Виноградарство», то мені якось не по собі. Ще Геродот підмітив, що сіянці горіха не зберігають батьківські властивості і дивно, що теперішні випускники аграрного університету не знають цього…
Повернемося до слів автора ще раз: «…Посадивши такий сад з загущеною схемою посадки, можна отримати в 2-3 рази вищий урожай, чим з щеплених, з мінімальними витратами на догляд…».
Шановні садівники. Можна посадити горіховий сад і сіянцями. Так відбувалося тисячі років тому. Десь близько 100 років тому до цього стали підходити більш технологічно.
Враховуючи те, що ніхто не може передбачити врожайність сіянців, то для зменшення ризику висаджували саджанці по 3-4 штуки трикутником або чотирикутником з відстанню між саджанцями 1 м і міжряддями та в ряду по центрам 10 м. З появою стабільного врожаю залишали краще дерево з більш рясним врожаєм. Інші дерева зрізали при землі. В послідуючі роки знищувалась поросль, що появлялась з пеньків.
Практикувалась і інша схема посадки: міжряддя 10 м, в ряду саджанці висаджуються через 9, 10 і 11 м або через 8, 9, 10 і 11 м. Дещо пізніше з’явились загущені посадки: міжряддя 8 м, а в ряду через 6, 7, 8 і 9 м. Як і в першому випадку з появою стабільного врожаю залишається одне краще дерево, а інші знищуються. Як бачите, турбот з сіянцями значно більше та і у фінансовому плані нульовий виграш. Окрім цього щеплені горіхи вступають в плодоношення раніше ніж сіянці. Врожайність та якість врожаю щеплених горіхів теж перевершує сіянців.
Погоджуюсь з прихильниками сіянців, що щеплені горіхи французької і італійської селекції в окремі зими вимерзають повністю майже по всім теренам України, а молдавської селекції пошкоджуються на 50-60% (в 2014 молдавська селекція постраждала в Львівській області на 70%). Що стосується української Буковинської селекції, то вона підмерзає на рівні сіянців.
Тож не дивно, що той, хто вміє рахувати гроші, не дозволить собі закладати сад із сіянців, бо він програє в конкуренції з садами щеплених горіхів.
Варто також зауважити, що значна шкода горіхівництву України нанесена розповсюдженням технології посадки саджанців горіхів молдавським горіховодом Кіхтенко. У багатьох випадках саджанці, що посаджені за його технологією тупо росли або просто висихали серед літа. Прикро, але факт, сприяє розповсюдженню цієї шкідливої технології та молдавських саджанців саме керівництво нашої асоціації горіховодів. Як кажуть в народі: «Гроші не пахнуть».
Шановні садоводи! Відкрита реклама та продаж не щеплених саджанців це далеко не єдиний спосіб лохотрону.
Щоб уникнути непорозумінь та не закопати гроші в землю, а це трапляється дуже часто, представництво Національної асоціації с/г дорадчих служб України по садівництву завжди готове надати вам консультативну допомогу щодо вибору порядного плодорозсадника, який надає гарантію на свої саджанці, вибору саджанців та догляду за ними.
Інформація, яка наведена нижче допоможе Вам уникнути лохотрону (фальсифікату) як при покупці саджанців горіха грецького, так і при догляді за садом. Радимо докладно ознайомитися з наданою інформацією:
Інтенсивна технологія вирощування грецького (волоського) горіха (все від «А» до «Я»)
Зміст інформації, що розміщена на диску:
- Селекції та сорти грецького горіха, які можуть плодоносити на теренах України.
- Закладка горіхових садів - перспективний напрямок у садівництві на найближчі 40-50 років.
- Горіхи, що не бояться найлютіших морозів .
- Уникнення фальсифікату при виборі саджанців грецького горіха (інформація надається вперше в Україні).
- Щеплення грецького горіха.
- Посадка саджанців грецького горіха. Перевага літніх посадок.
- 100-літня технологія посадки сіянців грецького горіха.
- Подолання стресу та забезпечення 99-100% приживлюваності при висаджуванні саджанців (інформація надається вперше в Україні).
- Вимоги до ґрунту, тепла, освітлення і вологи.
- Формування крони і обрізка, лікування ран, уникнення фальсифікату серед садових замазок, який складає 99,6% (інформація надається вперше в Україні).
- Голландська технологія закладання горіхових садів, яка дозволяє повернути витрачені гроші за 3-4 роки за рахунок змішаної посадки (інформація надається вперше в Україні).
- Догляд за горіховим садом.
- Малозатратна технологія обробітку ґрунту в міжряддях, яка суттєво покращує родючість ґрунтів з застосуванням активного ротора (інформація надається вперше в Україні).
- Використання органічних добрив для збільшення рентабельності горіхових садів та отримання статусу органічна продукція(інформація надається вперше в Україні).
- Прискорення плодоношення горіхових садів на 2 роки (інформація надається вперше в Україні).
- Шкідники і хвороби та боротьба з ними.
- Захист горіхових садів від вимерзання в зимовий період та покращення їх зимостійкості (інформація надається вперше в Україні).
- Чому не варто закладати промислові сади скоростиглими і низькорослими горіхами типу «Ідеал» і їм подібним (інформація надається вперше в Україні)?
- Високоефективне рідке органічне добриво «Ріверм» - найкращий помічник для садоводів, овочеводів і рослинників.
- Механічна і ручна лущілки грецького горіха продуктивністю до180 кг/час. (Новинка в Україні). Виготовляється під замовлення 5 моделей. Ціна доступна для селян і підприємців.
Диск з цією інформацією можна замовити за тел.:
067-656-59-39, 097-233-91-32.
Скачування диску через файл обмінник займає 2 хвилини.
Якщо Вам після ознайомлення з наданою інформацією буде щось незрозуміло чи викликатиме сумнів, то зателефонуйте за вище зазначеними телефонами і Ви отримаєте професійну консультацію від Національної асоціації сільськогосподарських служб України.
Володимир Зоряний, експерт дорадник