У зв’язку зі збільшенням попиту на грецький горіх бажаючих зайнятися цим бізнесом з’явилось багато, але понад 50% з них попросту закопує гроші в землю.

Є таке гарне прислів’я: «Не знаєш броду – не лізь у воду». Та де там, ми всі такі розумні, що начитавшись порад і реклам в Інтернеті готові закладати горіховий сад і підраховувати майбутні прибутки.

Розглянемо найбільш поширені помилки при закладці горіхового саду.

1.                       Купівля не районованих сортів французької, італійської, угорської, сербської, молдавської, німецької та інших селекцій. Якщо сорт привезений з інших кліматичних умов, то він може погано акліматизуватися, підмерзати, через зміну суми активних температур змінити терміни цвітіння, як наслідок - давати нестабільний, низькоякісний, або взагалі не давати врожай. Нерідкі випадки, коли в окремі зими саджанці французької і італійської селекції вимерзали повністю. Що стосується угорської, сербської, молдавської і німецької селекції, то тут ризик не менше 50%. Тому варто вибирати українські сорти Буковинської селекції, які були відібрані на протязі більш ніж п'ятдесяти років з кращих місцевих форм горіха волоського, досліджені на зимостійкість і фенологію (терміни цвітіння і запилення), стійкість до хвороб, якості плодів, стабільність плодоношення, силу росту і т.д. Це унікальний  генофонд. Наші сорти адаптовані для умов по всім теренам України, районовані, морозостійкі і зимостійкі. По товарним характеристикам горіхи Української селекції вважаються одними з найкращих в світі:

 - вихід ядра до  54,6% від маси плоду;

 - світле ядро;

 - шкаралупа тонка, легко роздавлюється;

 - мають переважно латеральний тип плодоношення (підходять для  інтенсивних садів);

 - володіють відмінними смаковими якостями і цінуються у покупців по всьому світу.

2. Посадка нещеплених саджанців.

На ринку України можна зустріти безліч пропозицій з продажу плодів горіхів як посадкового матеріалу.  В основному продають добірні, гарні плоди і обіцяють, що в разі посадки з них виростуть аналогічної сортності дерева.  Це далеко не так.  При розмноженні горіха волоського плодами можливі дуже різні варіації врожаю і невідповідність сортовим ознаками.  Імовірність того, що сорт успадкує якісь батьківські ознаки становить не більше 0,5%. Збереження ознак і властивостей материнської рослини можливо тільки при вегетативному розмноженні.  Рослини горіха волоського, щеплені цінними сортами, високопродуктивні, відрізняються однорідністю в розвитку, через 5-6 років вступають в пору плодоношення і, в порівнянні з сіянцями, мають плоди хорошої якості.

2.                      Вибір сорту Ідеал. Такого сорту в чистій формі в Україні не існує – це обман. На ринку дуже багато пропозицій типу сорту Ідеал, який описують як скороплідний, низькорослий, плодоносний в гронах або кистях з великою кількістю горіхів, шкаралупа тонка,  легко розколюється.  Зустрічаються оголошення в яких продавці кажуть, що плодоносить двічі на рік, а при насіннєвому розмноженні зберігає батьківські ознаки.  Продаються саджанці типу сорту Ідеал вирощені з насіння і окремо насіння для висадки в сад.  Як показують дослідження багатьох селекціонерів, батьківські ознаки при насіннєвому розмноженні у переважної більшості даних саджанців не відповідають материнської формі. Є ще одна особливість цього сорту: при вторинному зростанні однорічний пагін не встигає визрівати і йде в зиму не підготовленим, що призводить до поганої зимостійкості дерева. Зазвичай при зниженні температури нижче мінус 15 градусів однорічні пагони підмерзають і дерево не плодоносить по 2 роки поспіль. Горіхи типу Ідеалу і йому подібних сортів не вписуються в стандарти країн Євросоюзу. Тож їх можна вирощувати тільки для власного споживання. Також важливо пам’ятати, що в останні роки в багатьох регіонах України на них підмерзають суцвіття при весняних заморозках.  Закладати сад на базі такого сорту не раціонально і абсолютно безперспективно.

3.                      Часто говорять, що горіх не вимагає догляду (обрізки, обприскування і т.д.) Це не правильно.  Після посадки горіха волоського його потрібно правильно сформувати, Формування крони дерева залежить від технології вирощування, при класичній - екстенсивній технології крону формують чашеобразну, при інтенсивній технології крону формують по осьовій структурі у вигляді плодової шпалери (представляє собою безперервну стіну вздовж усього ряду).  Обрізку проводять щороку, вирізаючи гілки у внутрішній частині крони  та ті що занадто низько розташовані.  Це сприяє проникненню світла всередину дерева, що суттєво покращує плодоношення. Урожай формується на однорічних пагонах, тобто обрізка  сильно впливає на врожай.  Оскільки в перші роки життя дерева мають невелику крону, добре освітлені і провітрені, вони зазвичай слабо уражуються грибковими захворюваннями.  В окремі роки, особливо холодні і дощові, вони уражаються такими хворобами як бура плямистість і бактеріоз.  Для боротьби з цими захворюваннями необхідно проводити періодичні обприскування 1% -вим розчином бордоської рідини.

4.                      Фальсифікат саджанців грецького горіха складає на ринку України біля 98%.

Шановні садоводи!

Щоб уникнути непорозумінь та не закопати гроші в землю, а це трапляється дуже часто, представництво Національної асоціації с/г дорадчих служб України по садівництву завжди готове надати вам консультативну допомогу щодо вибору саджанців та догляду за ними.

Інформація, яка наведена нижче допоможе Вам уникнути лохотрону (фальсифікату) як при покупці саджанців горіха грецького, так і при догляді за садом. Радимо докладно ознайомитися з наданою інформацією:

Інтенсивна технологія вирощування грецького (волоського) горіха (все від «А» до «Я»)

Зміст інформації, що розміщена на диску:

- Селекції та сорти грецького горіха, які можуть плодоносити на теренах України.

- Закладка горіхових садів - перспективний напрямок у садівництві на найближчі 40-50 років.

- Горіхи, що не бояться найлютіших морозів .

- Уникнення фальсифікату при виборі саджанців грецького горіха (інформація надається вперше в Україні).

- Щеплення грецького горіха.

- Посадка саджанців грецького горіха. Перевага літніх посадок.

- Подолання стресу та забезпечення 99-100% приживлюваності при висаджуванні саджанців (інформація надається вперше в Україні).

- Вимоги до ґрунту, тепла, освітлення і вологи.

- Формування крони і обрізка, лікування ран, уникнення фальсифікату серед садових замазок, який складає 99,6% (інформація надається вперше в Україні).

- Голландська технологія закладання горіхових садів, яка дозволяє повернути витрачені гроші за 3-4 роки за рахунок змішаної посадки (інформація надається вперше в Україні).

- Догляд за горіховим садом.

- Малозатратна технологія обробітку ґрунту в міжряддях, яка суттєво покращує родючість ґрунтів з застосуванням активного ротора (інформація надається вперше в Україні).

- Використання органічних добрив для збільшення рентабельності горіхових садів та отримання статусу органічна продукція(інформація надається вперше в Україні)..

- Прискорення плодоношення горіхових садів на 2 роки (інформація надається вперше в Україні).

- Шкідники і хвороби та боротьба з ними.

- Захист горіхових садів від вимерзання в зимовий період та покращення їх зимостійкості (інформація надається вперше в Україні).

- Чому не варто закладати промислові сади скоростиглими і низькорослими горіхами типу «Ідеал» і їм подібним (інформація надається вперше в Україні)?

- Високоефективне рідке органічне добриво «Ріверм» - найкращий помічник для садоводів, овочеводів і рослинників.

- Механічна і ручна лущілки грецького горіха продуктивністю до180 кг/час. (Новинка в Україні). Ціна доступна для селян і підприємців.

Диск з цією інформацією можна замовити за тел.:

097-233-91-32, 067-656-59-39,

095-548-05-28.

Скачування диску через файл обмінник займає 2 хвилини. 

Підготував Володимир Тарасюк, експерт дорадник