Інтенсивна технологія вирощування суниці

 

Консультативна стаття для початківців та тих, хто бажає розпочати суничний бізнес. В ній приватний підприємець Микола Олександрович Дикун ділиться своїм досвідом створення власного підприємства з вирощування елітної розсади суниці.

ПІДГОТОВКА ДІЛЯНКИ ПІД ЗАКЛАДАННЯ ПЛАНТАЦІЇ

Підготовка ділянки на першій стадії включає в себе аналіз ґрунту за хімічними та біологічними показниками.

Потрібно провести хімічний аналіз: кислотності, складу макро- та мікроелементів, вмісту гумусу тощо, та біологічний аналіз, який включає в себе: контроль забур’яненості та наявності шкідників.

Найчастіше (на практиці) все значно простіше. Дороговартісні хімічні аналізи не проводять, а експериментують, що припустимо на невеличких «стартових» ділянках. Так свого часу робив і я. До речі, експериментувати в пошуках шляхів вдосконалення технології треба постійно. Саме це і є розвиток.

Отож, аналіз кислотності бажано провести. Якщо є знайомі хіміки, — не проблема. Беремо лакмусові папірці — і вперед... Якщо виявлена кислотність нижче 5 рН, варто провести вапнування ґрунту, а ще краще внести цеоліт. Але не безпосередньо перед садінням суниці, а за рік до цього. І бажано не перестаратися, тому що це також негативно вплине на розвиток рослин.

До біоаналізу ж треба підійти серйозніше. Бур’яни бур’я­нами, а от шкідники можуть добряче попсувати вам нерви (і урожай).

До найзліших «прямих» ворогів суниці слід віднести в першу чергу личинку хруща. Ще її називають в народі сальник, борозняк. Тіло личинки м’яке, легко травмується.

Шкодить (дуже) тим, що з’їдає корені рослин, внаслідок чого рослина гине. Візуально виявити личинку хруща важко, але попрактикувавшись, можна. Наприклад, навесні, після прогрівання ґрунту, коли личинки піднялись із глибини (зимують на глибині 1—1,5 м), вони починають підгризати корені рослин, внаслідок цього рослина починає в’янути, листяні пластинки трохи скручуються. Якщо дивитися безпосередньо на цю рослину, то можна нічого і не помітити, а от якщо дивитися на всю ділянку, то можна виділити на ній окремі рослини, які відрізняються від інших за вищенаведеними ознаками.

Викопавши таку рослину, з вірогідністю 95%, ви побачите в зоні кореня 1—2 (інколи до 5) личинки, які частково вже з’їли корінь. Як на мене, цей шкідник найбільше завдає шкоди город­никам і фермерам.

Боротьбу із личинками хруща можна і треба починати із висівання сидератів (і добрив): гірчиці білої або люпину алкалоїдного. Щодо останнього, то його зелену масу потрібно приорати тоді, коли з’являться зелені боби. Багато личинок, з’ївши боби люпину алколоїдного, гине.

Одним із заходів (до речі, загальноприйнятим на промислових плантаціях) є внесення в ґрунт аміачної води із розрахунку 2 т/га. Я не прихильник цього способу, зважаючи на його антиекологічність. Але це — варіант...

Ще один варіант — це внесення інсектицидів: «Актара», «Пірінекс» та інші. Я користуюся «Актарою» — задоволений.

У випадку з інсектицидами, є кілька варіантів розв’язання проблеми. Перший — виявлення уражених кущів і внесення певної кількості препарату локально. Плюси: економія препарату, точна вибіркова дія. Мінуси: пропуски уражених рослин (не завжди видно), солідні витрати часу на великих плантаціях. Другий — внесення препарату через систему фертигації (крапельного поливу). Плюси: швидко, виключна дія (без пропусків). Мінуси: великі витрати препарату (недешевого), антиекологічність. Вибір за вами. Як на мене, то перший варіант (особливо на невеликих ділянках та за несильного ураження) — кращий.

Є ще багато екологічних варіантів: від пошуку личинок за допомогою слухових електронних приладів вартістю близько 3000 у. о., до дротяних «шпичок», якими неодноразово протикають прикореневу зону конкретної рослини з різних боків під різними кутами, в результаті чого личинки механічно пошкоджуються і гинуть. Ефективність останнього — близько 90% (перевірено на власному досвіді), після 10—15 проколів. Не зважаючи на екстенсивність цього способу, він має право на життя, тим більше з екологічної точки зору. Ще одним ворогом суниці є гусінь совки.

На відміну від личинки хруща, тіло цієї гусені тверде, пружне, важко піддається травмуванню. Схоже на гумове. Навіть гострим ножем важко порізати.

Шкодить тим, що під’їдає молоді пагони та кореневі утворення, корені.

Важко виявити візуально, а навіть якщо і вдасться, то найчастіше — вже пізно.

Найефективніше боротися за допомогою інсектицидів.

Сучасні агротехнологїї здебільшого застосовують біологічні методи боротьби. Одним із таких є розселення на плантації комах ентомофагів. Наприклад, трихограми. Вони доволі ефективно паразитують на гусеницях совки, вбиваючи її.

До речі, такий біологічний захист, як використання комах-ентомофагів, стає дедалі популярнішим у світі. І це стосується не тільки гусені совки.

 

(Повний текст статті читайте на диску CD-R.

Микола Дикун

 

Отримати додаткову інформацію з агротехнології вирощування суниці та придбати елітну розсаду найкращих сортів суниці: Клері, Антеа, Ельсанта, Дарселект, Мармолада, Ароза, Галя Чів, Ельсіноре, Хоней, Корона, Принцеса, Полка, Зенга Зенгана, Симфонія, Селва, Діамант і перспективних сортів смородини, малини літнього та осіннього плодоношення можна за тел.: 097-233-91-32, 067-656-59-39, 095-548-05-28

Доставка по всій Україні.