Лідер промислових інновацій: нове слово в енергозбереженні
Лідер промислових інновацій: нове слово в енергозбереженні.
За даними української мережі енергетичних інновацій Greencubator, ми споживаємо газу як 2,5 Франції. А за розрахунками проекту Insight сьогодні Україна могла б заощаджувати на енергозбереженні 2 млрд. доларів за рік. Тобто кожний день державний бюджет втрачає 5,5 млн. доларів… В усіх сферах економіки відсутні устаткування та технології, що здатні заощаджувати енергію, забезпечувати надійність та довговічність виробничого процесу, а головне – оберігати екологію та здоров’я кожного з нас.
Однак ситуація аж ніяк не безнадійна, оскільки не передбачає вирішення питання лише на державному рівні. І не настільки трагічна, тому що на відміну від глобального державного механізму, закостенілого в своїх орієнтирах, кожен виробник має право вибору – удосконалювати виробництво, модернізувати виробничий цикл або залишити все, як є. А кожен громадянин – використовувати нові технології з метою забезпечення власних комфорту та безпеки або страждати від дискомфорту. Оскільки держава не спроможна допомогти своїм громадянам, доводиться замислюватись самостійно. На щастя, сьогодні існує технологія, яка забезпечує таку можливість. Вона називається TC Ceramic HB, може використовуватись практично усюди, і нарешті стала доступна українцям. А закордонний та російський досвід довів, що вона значно заощаджує кошти, час, здоров'я та нерви.
Унікальне енергозберігаюче, термозахисне покриття ТС Ceramic НВ (технологія «Thermal Coat») знайшло широке застосування у нафтогазовій галузі, енергетиці та багатьох інших сферах в Росії та країнах СНД. В США та Європі зазначена технологія успішно використовується вже більш ніж 20 років, адже за інтегральною сумою робочих якостей, вартістю нанесення, довговічністю користування ТС Ceramic НВ – на сьогодні найбільш ефективний засіб теплозахисту об’єктів. Так кажуть ті, хто спробував його в дії.
TC Ceramic HB чи «Thermal coat» («полімерна чи рідка шуба») була розроблена спеціалістами NASA для захисту орбітальних космічних апаратів від екстремальних термічних перепадів та сонячного ультрафіолета, а з початку 90-х американські спеціалісти налагодили промисловий випуск модифікованого космічного покриття для земних потреб.
Володіючи дивовижною адгезією, механічною міцністю та еластичністю – така космічна «краска» охороняла корпуси супутників як від ударів мілких метеоритів, так і від перепадів температур у космосі від +2000С на сонці до -600 С в тіні Землі. При цьому вдалося мінімізувати об’єм та вагу покриття, оскільки у космосі враховується кожен міліграм. Не дивно, що всі ці якості прийшлися у нагоді і на землі.
Як улаштоване це покриття? Густа текуча композиція на водній основі складається із синтетичного каучуку, акрилових полімерів та неорганічних ферментів, які в певному порядку плавають у вакуумних керамічних мікросферах, і порожніх силіконових кульок. Фактично, це рідкий багатошаровий термос, що перешкоджає теплообміну покритої поверхні з оточуючим середовищем. Після нанесення на поверхню та висихання, матеріал полімеризується у міцну еластичну теплозахисну конструкцію, що не пропускає краплинну вологу і має товщину всього біля 1 мм.
Унікальні якості TC Ceramic HB у повній мірі втілюються у значний економічний ефект при термозахисті нафтових та газових резервуарів, паропроводів, запірної арматури, повітроводів, димоходів, теплових колекторів, місткостей для спирту та хімічних продуктів.
Технологія може застосовуватись по обидві сторони теплового бар’єру і підходить для південних регіонів. Адже збереження прохолоди – задача не менш енергомістка, ніж збереження тепла.
Суттєво зменшуються трудовитрати при проведенні теплоізоляційних робіт. Використання екологічно чистого Thermal Coat дозволяє відмовитись від використання азбесту.
TC Ceramic HB дозволяє наносити термоізоляцію у найбільш важкодоступних місцях, полегшує ремонт устаткування при заміні термоізоляції, виключає конденсатоутворення на трубах холодної води, захищає від корозії та подовжує термін служби металу, суттєво збільшує безпеку при експлуатації теплового вузла (досвід використання у теплопунктах у Красноярску, Хакасії, зокрема, на Хакаському алюмінієвому комбінаті).
Перспективи використання цієї технології величезні. З одного боку, це внутрішній теплозахист кабін і салонів різноманітного транспорту, в тому числі авіаційного. З іншого – це значно дешевший засіб збереження холоду усередині авторефриджераторів, ніж традиційний листковий пінополіуретан. До речі, технологія Thermal coat давно та успішно використовується з цією метою у США. При термозахисті залізничної нафтоцистерни невеликим шаром TC Ceramic HB її місткість збільшується на 10%. Покриття внутрішньої сторони бортів морських та річкових суден дозволяє позбавитись руйнівного для них конденсату. Захист технологією Thermal coat залізобетонних конструкцій мостів в декілька разів послаблює термоудар, який наносить по них конденсат, що виникає внаслідок добових коливань температури та вологи. При використанні TC Ceramic HB можливо значно покращити теплопостачання будівель в сфері ЖКГ.
Ось лише деякі об’єкти для теплоенергозахисту, на яких вже використовується чи буде найближчим часом використано унікальне покриття: системи кондиціонування повітря; внутрішні стінки літаків; дахи ангарів, нижня частина мостів; нафтопроводи, трубопроводи різноманітного призначення; верхня частина дахів будинків; внутрішня частина корпусу автотранспорту; промислові морозильні апарати та рефриджератори; водонагрівачі для виготовлення гарячої води; корпуси суден, стіни житлових приміщень, дахи трейлерів, тари для збереження нафтопродуктів, азоту, спирту; дахи пересувних телерадіостанцій, бойлери, гарячі хімічні змішувальні баки, теплообмінники, нафтові цистерни, трубопроводи гарячої води, димоходи та повітроводи і багато іншого.
Покриття TC Ceramic HB за сумарною вартістю (матеріал з роботою) є аналогічним до інших традиційних теплозахисних матеріалів, що використовуються для проведення теплоізоляційних робіт. Крім того, цей інноваційний матеріал володіє рідким поєднанням корисних якостей: легкість при суперміцності, відмінна адгезія до металу, бетону, цегли, дерева, пластика, скла… Плюс довговічність та екологічна чистота – покриття при нагріванні і навіть при горінні не виділяє шкідливих для людини поєднань. А ще «ТС» затримує до 96% сонячного УФ-випромінювання, не підтримує горіння, виступає якісним діелектриком. На відміну від інших видів термозахисту ТС Ceramic НВ (Thermal Coat) вандалобезпечний: його не розберуть, не унесуть, не зламають. «Космічна краска» зберігає свої теплофізичні якості при 100% вологості та вітровому навантаженні. Окрім того, дослідження, проведені в російських хімічних лабораторіях, довели, що реальний термін використання ТС – більш ніж чверть століття…
Завдяки яскравому успіху цієї технології в Росії, в наших країнах виникло немало несумлінних конкурентів, а також плагіаторов, що рекламують «аналогічний матеріал» із співзвучною назвою. Однак, ця технологія не має аналогів. Поєднання її теплофізичних та технічних якостей неможливо продублювати.
У компанії «Капстоун Московська Мануфактура» (Росія) вже давно створили наочний «прилад» для демонстрації якостей справжнього Ceramic HB (Thermal Coat). Це звичайна електроплитка з одним обігрівальним елементом, що наполовину покрита декількома міліметрами матеріалу «ТС». При розігріванні елементу до червоніння з оригінальним покриттям нічого не відбувається.
За словами представників МП «Електрон-сервіс», будь-яка організація може проекспериментувати самостійно. Потрібно лише придбати дешеву електроплитку та покрити половину її спіралі «ТС», а другу половину – співзвучним «чудо-покриттям» вітчизняного розливу. Різниця буде наочною через 5 хвилин…
Термозахисне покриття ТС Ceramic НВ можна успішно застосовувати в агропромисловому комплексі:
-для додаткового зниження теплових витрат через огороджуючі будівельні конструкції, як з внутрішньої, так і з зовнішньої сторін;
-в якості світловідбиваючого покриття на стінових та скатних кровельних огородженнях для запобігання сонячного перегріву будівель, в тому числі, із огороджуючих металевих конструкцій (ангари, швидковозводимі споруди), в теплу пору року, і як теплоізолятор, в холодну;
-для ізоляції зовнішніх поверхонь холодильних камер, систем кондиціонування повітря для запобігання додаткових витрат електроенергії;
-для термоізоляції поверхонь зерносушарок, збереження тепла на фермах, складських приміщеннях, овочесховищах;
-для зменшення витрат газу на обігрів та просушку зерна;
-для збереження дизпалива, що згорає при роботі холодильних установок, рефрижераторів (між шарами теплоізоляції на основі пенополіуретана живуть миші і криси)
-для теплоізоляції вентиляторів та вентиляційних труб подачі агента сушки до сушильних камер.
Наталія Чичирко
За додатковою інформацією та замовленням термоізоляції звертайтесь
за тел: 067-656-59-39, 097-233-91-32,
095-548-05-28.