Кулінарні рецепти страв з гливи (вешенки)

Грибні страви бажано споживати мінімум двічі на тиждень. Але гливу можна вживати в їжу і щодня, - це залежить тільки від Ваших кулінарних уподобань. Молоді гриби гливи м'якіші і смачніші, ніж старі. З гливи готують супи, печеню, котлети, начинки для пирогів та смажать. Гливи можна маринувати, солити і заморожувати, при цьому вони не втрачають своїх поживних і лікувальних властивостей.

Гливи, зварені у воді, є прекрасною основою для супу. У воду можна додати картоплю, крупи, овочі, і при цьому можна взагалі не додавати масло, а лише в тарілці заправити суп сметаною.

Глива дійсно справжня знахідка для будь-якого кулінара, для будь-якої домашньої господині. Це універсальний і безвідходний продукт в усіх відношеннях. На деяких сайтах і кулінарних книгах говориться про те, що приготування страв з гливи повністю позбавляє господиню від такої неприємної процедури, як боротьба з піском, не вимагає попереднього відварювання і зливу відвару. Потрібно тільки ополоснути гриби та відрізати основу ніжки. Страви з гливи при будь-якому способі приготування зберігають яскраво виражених грибний смак і аромат, а також корисні властивості. Втрати при термообробці у гливи становлять 5-15%, в той час як у інших грибів ця цифра становить 50 - 75%. А салат із сирих шапочок гливи - це справжній делікатес, не кажучи вже про його цілющі властивості. Це правда, але як свідчить кулінарний досвід буде значно краще і смачніше, якщо після відрізання основи ніжки відділити від шляпки саму ніжку. Страви із шляпок без ніжок при приготуванні піци, супів, смаженні, маринуванні і солінні будуть значно ніжнішими і смачнішими. З відділених ніжок можна приготувати котлети, зрази, налисники, паштет, голубці, фаршировані яйця тощо. Перед приготуванням страв із шляпок та ніжок їх варто відварити протягом 5-10 хвилин та злити відвар. Тоді страва буде прозорішою та позбавлена випадкового бруду. При підготуванні гливи до маринування її відварюють два - три рази по 15-20 хвилин до появи прозорого відвару.

Гриби гливи містять хітин (хоч і в невеликій кількості), який не засвоюється організмом, проте він руйнується при термообробці. Щоб гливи не завдали шкоди організму, їх потрібно дрібно нарізати і готувати при високій температурі. Це дуже важливо для літніх людей, дітям до 12 років, людям, які мають проблеми із серцем і нирками та тим, що пройшли хіміотерапію. Цим категоріям людей не варто вживати страви із сирими грибами.

Гливи швидко псуються. Якщо гливи різко і неприємно пахнуть - вони зіпсувалися, тобто їх не можна використовувати. Свіжий продукт має ледь вловимий грибний аромат.

Свіжі гриби в холодильнику можна зберігати не більше тижня, заморожені гливи зберігають у морозилці до року.

Сьогодні сухий грибний порошок гливи все частіше використовується в медицині як один із засобів для зниження холестерину. Однак головним чином лікування гливою полягає у вживанні смачних страв із цих грибів мінімум двічі в тиждень.

Нагадуємо, що лікарі не рекомендують з’їдати за один раз багато грибів, – можливе виникнення діареї або метеоризму.

Кулінарні рецепти

Приготуємо відмінну закуску до відвареної картоплі. Для цього замаринуємо гливи, які будуть готові вже через добу.

Для приготування цього делікатесу нам знадобиться: 1 кг шляпок свіжих грибів без ніжок, 500-600 мл питної води, 2 ст. л. солі, 1 ст. л. цукру, 4 ст. л. оцту. Для маринаду: 2 листочки лаврушки, 6 гвоздик, трохи свіжого, сушеного чи замороженого кропу і петрушки (за смаком), 3-4 зубчики часнику.

Гриби відваріть два - три рази по 15-20 хвилин. Після злиття прозорого відвару гриби залийте водою, додайте всі підготовлені прянощі, сіль, цукор. Після початку кипіння уменшіть вогонь, влийте оцет, готуйте 25 хвилин, періодично помішуючи.

Готові гриби зніміть з плити і залиште щоб охололи. Тепер з допомогою шумівки (ложки) розкладіть гриби по чистим банкам і залийте маринадом. У кожну банку влийте по 1 ст. л. рослинного масла. Закрийте кришками і приберіть в холодильник. Через добу ароматна, дуже смачна закуска буде готова. Щоправда, довго зберігати їх не можна, тож не треба робити багато відразу.

Маринування грибів для тривалого збереження

Гриби відваріть два - три рази по 15-20 хвилин. Після злиття прозорого відвару гриби залишити на друшляці. Окремо приготувати маринад. На 1л води додайте 1 ст. л. солі, 1 ст. л. цукру, 1/3 чайної ложечки гіркого перцю і 1 лавровий листочок. Після початку кипіння уменшіть вогонь, влийте 100 мл 9% оцту і в киплячий маринад помістити відварені гриби. Готувати 3-5 хвилин, періодично помішуючи.

В стерилізовані банки розкладіть по 2 горошини духмяного перцю і по 2 гвоздики. Шумівкою або дерев’яною ложкою накладайте гриби в банки, доливайте маринадом і зразу закручуйте кришками. Перевернуті баночки з грибами утримуйте накритими утеплювальним матеріалом до повного охолодження 1 – 2 доби.

Мариновані гриби можуть зберігатися протягом року.

Суп з глив з локшиною

Гливи, зварені у воді, є прекрасною основою для супу. У воду можна додати картоплю та інші овочі, крупи, макаронні вироби, при цьому можна взагалі не додавати масло, а лише в тарілці заправити суп сметаною. Суп з гливи з локшиною. Гливи — 200 г, цибулю ріпчаста — 1 шт, корінь петрушки — 1 шт, морква — 1 шт. вода або курячий бульйон — 4 склянки, вершкове масло — 1 ст. ложка, локшина — 60-80 г, зелень петрушки і сіль — за смаком. Суп варіть на слабкому вогні 10-15 хвилин. Потім додайте локшину за 3-5 хвилин до завершення кипіння. Перед подачею на стіл заправте зеленню петрушки чи кропу.

Суп з глив звичайний

150 г глив, 3-4 картоплини, одна цибуля, одна морква, корінь петрушки, стебло селери, зелень кропу і петрушки, 50г соняшникової олії.

Закип’ятити воду і покласти туди нарізані селеру, картоплю і петрушку. На сковорідці на олії потушкувати нарізані цибулю й моркву. Гливи нарізати й додати до моркви й цибулі. Все разом тушкувати кілька хвилин. Моркву, цибулю та гливи можна тушкувати в олії й вершковому маслі – по 50 г кожного. Потім додати їх у суп, кип’ятити 3 хвилини. Каструлю з супом відставити з вогню, накрити кришкою, щоб настоявся. При подачі в тарілку покласти зелень кропу і 1 ложку сметани.

Гороховий суп з гливами

200 г сухого гороху, 2 л води, 100 г свіжих глив, 3 картоплини, 1 цибулина, 1 морква, 2 столові ложки олії, пучок зелені, сіль, чорний мелений перець – за смаком.

Сухий горох замочити в холодній воді на 4-5 годин (можна на ніч). Потім залити горох свіжою водою й поставити варитися. Довести до кипіння, зменшити вогонь до мінімуму й варити годину. Час варіння залежить від сорту гороху.

Поки вариться горох, підготувати овочі. Картоплю нарізати кубиками, цибулю – чверть кільцями. Моркву натерти на грубій тертці. Подрібнити зелень. Гриби нарізати соломкою.

На олії підсмажити цибулю, додати моркву й обсмажувати 5-7 хвилин. Окремо обсмажити на олії гриби.

Коли горох буде майже готовий, додати до нього картоплю й варити 10 хвилин. Потім додати засмажку з цибулі й моркви, сіль, обсмажені гриби, спеції й варити ще 5 хвилин. Подавати суп із зеленню та сухариками.

Гливи у часниковому соусі

500 г глив, 4 зубчики часнику, 1 пучок петрушки, 2 столові ложки оцту, сіль і чорний мелений перець, рослинна олія.

Шляпки грибів попередньо відварити. Часник і петрушку дрібно порізати. Гливи обсмажити в олії з двох боків до золотистого кольору. Готові гливи складати шарами в широку посудину (тарілку), ще гарячими посипати сіллю, перцем, сумішшю часнику і петрушки і збризнути оцтом. Подавати можна як в гарячому, так і в холодному вигляді.

Салат з глив і перцю

300 г глив, 1 червоний болгарський перець (може бути консервований), 200 г курячого філе (можна не давати), одна цибуля-порей, олія, гірчиця, сіль, перець. 

Перець нарізати соломкою і швидко обсмажити у невеликій кількості олії (можна взяти консервований перець, тоді обсмажувати не треба). Гливи й цибулю-порей нарізати й трошки підсмажити в олії. Все остудити. Змішати інгредієнти. Посолити, поперчити, додати пів чайної ложки гірчиці й вимішати.

Якщо додавати куряче філе, то його нарізати соломкою, підсмажити на олії, ще гарячим посолити й поперчити.

Салат із глив і зеленого горошку

400 г глив, 1скл. зеленого горошку, 3 яйця, 1 цибуля, сік з половини цитрини, сіль, перець – до смаку, майонез.

Шапочки гливи відварити у підсоленій воді, відцідити і порізати соломкою. Яйця зварити на твердо і порізати на кубики. Горошок відварити в підсоленій воді (можна взяти консервований). Дрібно порізати цибулю. Всі складники з’єднати, приправити майонезом, соком з цитрини, посолити і поперчити за смаком, посипати зверху зеленню.

Відбивні з гливи

0,5 кг свіжих глив (лише шапочки), 1-2 ст. л. борошна, 1-2 яйця, 50 мл молока, 30 г панірувальних сухарів, сіль, мелений перець, олія, зелень.

Шапочки глив помити й легенько відбити, посолити, поперчити. Зробити кляр (борошно, яйця, молоко – все добре вимішати). Гриби опускати в кляр і панірувальні сухарі та смажити на розігрітій олії з обох боків. Прикрасити подрібненою зеленню.

Гливи в горщику

500 г картоплі, 400 г глив, 1 цибулина, 3 столові ложки олії, 100 г сметани, зелень кропу й петрушки, сіль, чорний мелений перець.

Гриби почистити, помити, нарізати, обсмажити з цибулею. Картоплю почистити, нарізати кубиками, обсмажити й додати до глив. Посолити й поперчити. Все скласти в глиняний горщик. Влити трошки води і сметану. Накрити горщик кришкою і поставити в духовку (ставити горщики в холодну духовку). Готувати близько 40 хвилин. Готову страву посипати зеленню.

Печінка з гливами в горщику

150 г печінки, 2-3 картоплини, 100 г сметани, 100 г глив, 2 цибулини.

Печінку нарізати тоненькими шматками, обваляти їх у борошні, обсмажити до рум’яної скоринки. Підсмажити гливи й цибулю. Картоплю, нарізану кубиками, також обсмажити. Все скласти в глиняні горщики, додати сметану, поперчити й посолити, перемішати. Ставити горщики в холодну духовку й потім нагріти її до 180-200 градусів.

Жульєн з курки з гливами

300 г відвареного курячого філе, 200 г смажених глив, по 1 склянці молока / грибного бульйону і сметани, 2 столові ложки вершкового масла, по 1 столовій ложці борошна та тертого сиру, сіль.

Обсмажити на сухій сковороді борошно, додати вершкове масло, розтопити його, влити поступово молоко або грибний бульйон, довести до кипіння, додати сметану і вимкнути плиту, перемішати. Соломкою нарізати куряче філе, додати гриби, залити все соусом, розкласти в формочки, посипати сиром і запікати в духовці 10-15 хвилин.

Запіканка з гливами, макаронами та овочами

600 г глив, 400 мл молока, 250 г макаронів, 50 г м’якого сиру, 4 помідори, 4 яйця, 1 цибулина,1 невеликий кабачок або цукіні, зелень петрушки, 4-5 столових ложок оливкової олії, 1 столова ложка суміші «Прованські трави», перець, сіль.

У підсоленій киплячій воді зварити макарони з 1-2 столовими ложками олії. Нарізати гриби, кубиками нашаткувати цибулю, скибочками нарізати помідори і кабачок, нарізати петрушку. Обсмажити гливи в оливковій олії, потім обсмажити цибулю, ввести, помішуючи, молоко, сир, вбити яйця, додати петрушку, суміш прованських трав, поперчити й посолити, перемішати соус. Макарони викласти у змащену олією форму, додати гриби й овочі, залити все соусом і запекти в розігрітій до 200 градусів духовці.

Картопля фарширована грибами

500 г великої картоплі, 300 г глив, 1 цибулина, 1 зубок часнику, зелень, 2 столові ложки оливкової олії, щіпка меленого коріандру, сіль і чорний мелений перець – за смаком.

Очищену картоплю відварити до напівготовності в підсоленій воді. Розрізати на половинки і в кожній вибрати середину. Дрібно нарізати цибулю. Гриби – не дуже дрібно. Часник пропустити через часничницю. Спасерувати цибулю на олії 5 хвилин, потім додати гливи й обсмажувати, поки не випарується уся волога. Наприкінці додати часник, посолити й поперчити. Кожну половинку картоплі начинити підсмаженими грибами.

Форму для запікання змастити олією й викласти картоплю. Запікати в розігрітій до 200 градусів духовці 25-30 хвилин. Готову страву посипати подрібненою зеленню.

Котлети з пшона, глив і чорносливу

150 г глив, 150 г пшона, 3 стебла селери, 1 цибулина, 2 зубчики часнику, 5-6 шт. чорносливу, 3 ст. л. кунжуту, сіль, перець, оливкова олія.

Пшоно зварити до готовності. Цибулю, гливи, часник і селеру (за бажанням) підсмажити на оливковій олії. З’єднати овочі з кашею і злегка зміксувати блендером. Чорнослив помити і порізати дрібно. Додати до каші чорнослив і кунжут. Приправити до смаку сіллю і перцем. Смажити котлети з кожного боку на невеликій кількості оливкової олії до золотистого кольору. Подавати, прикрасивши зеленню.

Котлети з глив

На м’ясорубці перекрутити відварені ніжки гливи з додаванням цибулі, часнику, булочки. Готовий фарш посолити, поперчити, додати яйце і смажити як звичайні котлети.

Овочеве рагу з гливами

Відварені шляпки гливи засмажити на пательні (в сковороді) до золотистого кольору. Потім додати порізану кубиками картоплю, моркву, цибулю, солодкий перець, кабачок, томат, посолити, поперчити, додати ларовий лист. Закрити кришкою і тушкувати на малому вогні протягом 10 хв. В кінці додати дрібно порізану зелень. Чим більше в овочевому рагу грибів, тим воно буде смачнішим.

Зрази з гливами

Окремо зварити картоплю в мундирах і ніжки грибів в підсоленій воді. Окремо перекрутити на м’ясорубці картоплю і ніжки грибів. Грибний фарш пережарити з цибулею з додаванням гіркого перцю і солі по смаку.

В перекручену картоплю додати яйце, ложку муки, сіль і гіркий перець по смаку. Все це перемішати і зробити невеличкі кульки. Кульки розплескати, на середину покласти грибний фарш і завернути. Обсмажити з обох сторін до золотистого кольору.

Налисники з гливами

Дрібно перекрутити на м’ясорубці відварені ніжки гливи і пережарити їх з цибулею. Потім беремо 0,5 л. молока, 0,5 чайної ложки солі, 1-2 яйця, 1 стакан крохмалю, 0,5 ст. л. олії і все це збиваємо і смажимо млинці. На кожний млинчик накладаємо грибний фарш, скручуємо і споживаємо зі сметаною.

Смачного!

Підготувала Людмила Тарасюк

Гриби глива, що вирощені на присадибній ділянці корисніші і смачніші промислових. Вони мають більш цінні лікувальні властивості ніж придбані в магазині. З докладною технологією їх вирощування ви можете ознайомитись на нашому сайті в розділі публікацій «Грибництво» в статті «Технологія вирощування гливи (вешенки)», з живильними властивостями гливи (вешанки) статті «Опис і живильні властивості гливи (вешенки)», а з унікальними лікувальними властивостями, в тому числі і проти раку в статті «Лікувальні властивості гливи (вешенки)».

Виростити на присадибній ділянці гриби глива не складно, але в багатьох людей це не вийшло. Причиною тому є неякісний міцелій, який вони придбали через Інтернет у дилера чи в якомусь магазині. Щоб уникнути подібних непорозумінь міцелій варто купувати у безпосереднього виробника. Ви отримаєте свіжий міцелій, вигадаєте в ціновій політиці і якості. Ми завжди готові Вам допомогти.

Замовити міцелій в лабораторії Ви можете за телефоном:

067-656-59-39, 097-233-91-32,

095-548-05-28.

E-mail: rtvv2009@ukr.net

Статті:

Технологія вирощування гливи (вешенки)

Опис і живильні властивості гливи (вешенки)

Лікувальні властивості гливи (вешенки)

Все про гриб глива (вешенка)