Просвітлення в медичній реформі
26.03.2024 від Дорадчої служби був направлений лист Президенту України № 02-03-24 про безглузду медичну реформу.
В листі говорилось, що не тільки на фронті, а і з медичною реформою ми зайшли в глухий кут. На жаль, на фронті все склалося далеко не так як хотілося, а ось з медичною реформою з’явилися суттєві просвітлення і в цьому велика заслуга як Міністерства охорони здоров’я, так і місцевих органів влади.
В поліклініках чудово поставлена робота по наданню електронних направлень для обстеження профільними лікарями та проведенню різних аналізів. З’явилася можливість безоплатно отримати послуги в приватних лабораторіях та діагностичних центрах.
Якось по накату продовжується критика медичної реформи, але вона далеко не завжди відповідає дійсності.
Так в Інтернеті зустрічаються критичні публікації по НІССХ ім. М.М. Амосова. При перевірці встановлено, що ці статті носять фейковий характер і серед їх авторів часто зустрічаються боти, а замовниками приватні клініки.
А насправді тут працюють дуже висококваліфіковані лікарі як в консультативній поліклініці, так і в клінічних підрозділах Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова і багатьох із них я б назвав лікарями від Бога. Завдяки їх зусиллям отримують нове життя як діти так і люди старшого покоління, яким за 50, 60, 70 і за 80.
Спостерігаючи за злагодженою роботою відділення хірургічного лікування патології серця з поліорганною недостатністю під керівництвом професора, Доктора медичних наук Ростислава Вітовського поневолі розумієш, що не все так туманно в нашому медичному царстві, бо фаховий рівень лікарів Інституту ім. М.М. Амосова нічим не поступається їх німецьким колегам. Усі програми медичних гарантій тут втілюються в життя.
Чудово налагоджена робота в Клініці Київська філія Державної установи «Інститут серця Міністерства охорони здоров’я України», де проходять реабілітацію після оперативних втручань на серці та консультативно-діагностичні обстеження для визначення подальшого лікування. Також проводиться лікування пацієнтів із захворюваннями серцево-судинної системи. Тут теж втілені в життя усі програми медичних гарантій, а харчування пацієнтів не поступається санаторному.
Нас приємно вразила оперативність роботи Департаменту охорони здоров’я м. Києва, в якому питання виділення мітрального клапану серця було вирішено протягом декількох годин. На другий день завідуюча відділенням кардіології Серцево-судинного центру КНП «КМКЛ № 1» Неволіна І.В. по телефону повідомила, що готова прийняти на консультацію та проведення кардіохірургічного лікування на безоплатній основі за програмою медичних гарантій, а через тиждень був отриманий лист від директора лікарні Олександра Іванько, в якому підтверджувалась готовність до лікування.
На тлі цих позитивів є деякі проблеми, так працівники Консультативно - діагностичного центру / Поліклініки КНП КМКЛ 6 по вул. Вадима Гетьмана, 3 поскаржилися на те, що працюють тут останній рік, тому що керівництво КМКЛ 6 вирішило заощадити кошти на оренді приміщення.
Скоріше за все тут справа не в коштах на оренду, а в тому, що дехто вирішив заробити на цьому приміщенні. Працівники Консультативно - діагностичного центру / Поліклініки КНП КМКЛ 6 вважають, що це приміщення хочуть передати чи продати приватному Медичному Центру «Добробут».
Воно і зрозуміло: Консультативно - діагностичний центр / Поліклініки КНП КМКЛ 6 користується у киян великою повагою. Клієнтура центру обширна. Всі кабінети чудово обладнані. Приміщення центру знаходиться поряд з метро Шулявська. Тож не дивно, що у власників Медичного Центру «Добробут» чи іншої приватної структури могло з’явитися бажання прибрати його до своїх рук.
Те що це не влаштовує киян, і що в них будуть проблеми, на це ніхто не звертає уваги.
Пане Віталію Кличко, як мер міста ви не маєте права залишатися в стороні. Ви можете забрати це приміщення в комунальну власність і питання оренди у фонду Держмайна, яке є розпорядником цього приміщення, відпаде саме по собі. Це питання має бути вирішене до кінця 2025 року бо в 2026 році буде запізно.
Враховуючи те як чудово працює Департамент охорони здоров’я м. Києва є надія, що Консультативно - діагностичний центр / Поліклініки КНП КМКЛ 6 по вул. Вадима Гетьмана, 3 залишиться на своєму місці і тривожність у киян і лікарів зникне.
Залишаються ще деякі проблема, які піднімалася в листі до Президента України – це невідповідність заробітної плати медичного персоналу і фальсифікат ліків.
В аптеках продовжується реалізація великої кількості фальсифікованих ліків (пустушок) і фальсифікованих медичних приладів, які не сприяють лікуванню людині.
В кожному обласному центрі існує Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками, яка мала б бути залізною перепоною по недопущенню фальсифікованих ліків. Та в житті це далеко не так. Судячи по тому, що фальсифіковані ліки реалізуються по всім теренам України, то працівники цієї служби скоріше за все просто в темі у всіх обласних центрах без виключення.
В деяких країнах за продаж фальсифікованих ліків існує смертний вирок, а в нас якщо щось накопають журналісти, то за рішенням Держлікслужби просто відбувається утилізація партії.
Хаос існує і в ціновій політиці на ліки та лікарські прилади. Зустрічаються аптечні націнки на 100, 200, 300 і навіть 400%. Це не торгівля ліками, а чиста спекуляція. Тому не дивно, що бідний пересічний українець витрачає на ліки в 2-3 рази більше ніж заможній німець.
Фармація – найприбутковіший вид бізнесу в Україні. Податки для цієї галузі пільгові, а прибутки значно вищі ніж від продажу зброї чи наркотиків. Тож не випадково подекуди в містах можна зустріти в одному будинку 3-4 аптеки. Такої кількості аптек як у нас ви не зустрінете ні в одній країні світу.
Враховуючи успіхи в медичній реформі хочеться вірити, що Міністерство охорони здоров’я зможе подолати і ці проблеми.
Володимир Тарасюк, експерт дорадник
067-656-59-39