Як повернути медичні прилади і ліки в аптеку?
По всім теренам України в кожній аптеці є оголошення, що ліки і медичні прилади поверненню не підлягають. Зазвичай власники аптек аргументують це постановою № 360. І це їм вдається. Тому не дивно, що в окремих аптеках реалізується до 55% фальсифікованих ліків (пустушок) і до 80% фальсифікованих медичних приладів. До речі, по медичним приладам інколи це може сягати 90%. Хаос відбувається і з ціновою політикою на ліки і лікарські прилади. Зустрічаються аптечні націнки на 100, 200 і 300%. Наприклад: медичні маски коштували 70 коп., а з початком пандемії на короновірус - від 5 до 15 грн. Подібне відбувалося і з самими найціннішими лікарськими препаратами. Це не торгівля, а чиста спекуляція. Тому не дивно, що бідний пересічний українець витрачає на ліки в 2-3 рази більше ніж заможній німець.
Фармацевтія – найприбутковіший вид бізнесу в Україні. Податки для цієї галузі пільгові, а прибутки значно вищі ніж від продажу зброї чи наркотиків. Тож не випадково подекуди в містах можна зустріти в одному будинку 3-4 аптеки. Такої кількості аптек як у нас ви не зустрінете ні в одній країні світу.
Думаю що я нікого не здивую, якщо скажу, що про це відомо майже всім можновладцям: починаючи від маленького чиновника Міністерства охорони здоров’я до Президента України.
Не так складно навести порядок в цій галузі. Якщо провести перевірку аптек, то щонайменше 99% із них можуть втратити ліцензії та отримати чималі штрафи. І це було б справедливо і дуже добре, бо святе місце не може довго пустувати. Прийдуть нові люди, які будуть дотримуватися правил фармацевтичного бізнесу.
Та не надійтеся, на жаль, цього не трапиться, бо у нашої влади мабуть інше завдання. Починаючи з 2014 року і по сьогоднішній день усі медичні реформи направлені на знищення мешканців України. Нерідко в Інтернеті можна зустріти твердження, що через ці реформи в Україні впроваджується скритий геноцид.
Я не стверджую про геноцид, але і не можу заперечити, бо факти наслідків цих реформ говорять не на користь як попередній, так і нинішньої влади.
Та чи варто опускати руки і погоджуватись з тим, що фармацевти вважають вас за лохів.
Дорадча служба «Ревізор» провела розслідування по аптечній мережі ТОВ «Анела» м. Києва (бенефіціарні власники - Круковський Валентин Миколайович і Круковська Ірина Борисівназа, керівник – Юрчик Максим Вікторович). За результатами розслідування встановлено, що працівники ТОВ «Анела» грубо порушують законодавство України.
Медичні вироби типу тонометр, пульсоксиметр тощо підлягають можливості повернення протягом 14 днів з моменту купівлі.
І тут наступає важливий момент. Навіть якщо керівник аптеки погодиться на повернення товару, то скоріше за все запропонує вам указати в заяві причину (несправність, неточність показників тощо), а також вашу згоду на перевірку товару сервісним центром. Не відмовлять вам і в поверненні коштів, але тільки після перевірки.
Це один із способів не повертати вам гроші. Сервісні центри тісно пов’язані з аптеками. Всі вони працюють в одній структурі. Це все одно, що якість природного газу перевіряють лабораторії, які підпорядковані Нафтогазу. Тобто результат перевірки відомий наперед.
Тож в заяві вимагайте повернення коштів за прилад (автоматичний тонометр тощо) належної якості. Якщо ж ви напишете, що товар неналежної якості та вкажете на несправність (неточність показників), то потрібна буде експертиза. Результат передбачити не складно.
Тепер поговоримо про ліки. При підозрі на фальсифікат ліків перевірка здійснюється лабораторією територіального органу Держлікслужби абсолютно безкоштовно. Подати заяву для проведення перевірки можна на сайті Служби. Дана перевірка може встановити справжність препарату, розрахувати можливий негативний вплив сфальсифікованого, простроченого препарату на організм людини. Такі дослідження проводять безкоштовно в Державній службі України з лікарських засобів та контролю за наркотиками. Підставами для такої перевірки є: обґрунтовані сумніви споживача в фальсифікації ліків; не вказані побічні дії препарату; не відповідність упаковки, маркування, інструкції і т.д.
На відміну від медичних приладів ліки належної якості поверненню не підлягають. Ну а за реалізацію ліків неналежної якості вам не тільки повернуть гроші, а і можливе ліквідування ліцензії цій аптечній мережі, а то і відкриття кримінальної справи.
Тож якщо реалізація медикаментів здійснюється тільки ліцензованими суб’єктами, то проблем з поверненням медичних приладів чи фальсифікованих ліків не повинно бути. Адже за даними суб’єктами господарювання має здійснюватися державний контроль. Якщо ж ліки та інші медичні препарати були куплені на неофіційних сайтах і виникають проблеми з поверненням, покупцеві варто звернутися до органів Національної поліції із заявою про шахрайство.
Таким чином і в нашому темному царстві, в якому царить хаос, за вашим бажанням можна перемогти такого страшного монстра як фармацевтія. Поважайте себе і не погоджуйтесь з обманом. Дорадча служба «Ревізор» завжди готова вам надати безкоштовну консультативну допомогу за тел. 067-656-59-39.
Володимир Тарасюк, експерт дорадник