Чи варто повертати орендовані водойми в загальне користування?
Все частіше надходять звернення до нашої Дорадчої служби з проханням надати роз’яснення як повернути орендовані водойми в загальне користування.
Дійсно, в більшості випадків орендовані водойми надають мізерний, а інколи навіть сміхотворний прибуток місцевому бюджету. Приводів для анулювання Договору оренди може бути безліч: передача водойми в суборенду (за виключенням випадків, якщо Орендар призваний ЗСУ), заборона любительського рибальства (за виключенням, якщо це передбачено умовами Договору), заборона загального водокористування (за виключенням передбаченого умовами Договору), спроба брати плату за виловлену рибу, якщо рибалка любитель не порушив правила рибальства (за виключенням, якщо за умовами Договору чи Додатку до Договору на водоймі встановлене платне рибальство), не своєчасна сплата орендної плати, не очищення водойми від загиблої риби та інші порушення Законів України зі сторони Орендаря.
Але при всіх цих порушеннях повернення водойм в загальне користування може бути здійснене тільки за рішенням суду.
З іншої сторони: а чи варто це робити, якщо через 5-8 років близько 70-75% орендованих водойм перейде в загальне користування за бажанням самих Орендарів водойм. Ця тенденція уже простежується протягом останніх 4-х років.
Причин цієї тенденції декілька:
1. Зменшився попит на річкову рибу. В подальшому із-за зміни клімату, яка призводить до засилля водойм синьо-зеленими водоростями попит на річкову рибу буде зменшуватися з кожним роком. Все більше людей буде розуміти, що споживання такої риби шкідливе для здоров’я.
2. Потепління на Планеті сприяє зростанню захворюванню риб.
3. Неконтрольована міліарація агрохолдингами і агрофірмами призвела до суттєвого пониження ґрунтових вод та зменшенню водообміну в водоймах, що негативно впливає на їх екологічний стан, а яке середовище – така і риба. Гербіциди, інсектициди та фунгіциди, що надходять з полів та розораність схилів ще більш усугубляють ситуацію.
4. Відсутність сучасних засобів боротьби з видрами, бакланами, чайками і чаплями призведе до спустошення водойм. Їх кількість буде зростати в пропорційному порядку з кожним роком. Оренда водойм стане збитковою.
Ми передбачили це і тому Дорадча служба постійно надає необхідні для Орендарів водойм консультації, щоб вони уникали помилок при застосуванні сучасних засобів боротьби з пернатими розбійниками і видрами. А то часто виходить так, що купують товар без консультації, а потім звертаються до нас за допомогою.
Та перед тим як телефонувати до нас, ми просимо уважно прочитати нижче зазначену статтю і це значно покращить результативність консультації. Детальніше…http://www.auv.com.ua/21-sectionchief/pisciculture/548-%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%BB%D1%8F%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F-%D0%B1%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D1%96%D0%B2,-%D1%87%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D1%96%D0%B2-%D1%96-%D1%87%D0%B0%D0%B9%D0%BE%D0%BA
Ну а якщо вже приспічило, то можна телефонувати до нас невідкладно. Ми постараємося оперативно допомогти. Працюємо без вихідних до 21.00.
На жаль, більшість Орендарів водойм продовжують відлякувати видр, бакланів, чайок і чапель застарілими способами: нерухомими чучелами, вибухами петард та стріляниною із рушниць, які вже не сприяють отриманню позитивного результату. Все це вчорашній день. Птахи, видри як і люди звикають до війни і все менше і менше реагують на стрілянину та вибухи петард. Чучела, які не рухаються, теж ніяк не впливають ні на птахів, ні на видр. Тож не дивно, що з кожним роком ці птахи і видри наносять все більше і більше шкоди рибним господарствам. Завдяки генетичній пам’яті ця тенденція збережеться на довгі роки і після завершення війни.
5. Через декілька років існуючий тіньовий ринок з рибою буде зупинений.
6. З кожним роком населення України все краще ознайомлюється з законодавством і проста відмовка Орендаря водойми про заборону любительського лову риби не буде діяти без показу Договору оренди чи його копії.
7. Можна перейти на платний лов риби. Звичайно, це більш перспективно і прибутковіше. Але щоб відповідати вимогам часу це потребує значних капіталовкладень і не потрібно забувати, що в цьому випадку будуть змінені умови Договору зі значним збільшенням орендної плати в декілька разів.
Висновок: варто замислитися, чи потрібно зв’язуватися з судами, якщо через 5-8 років близько 70-75% орендованих водойм перейде в загальне користування за бажанням самих Орендарів водойм. Хоча існують виключення, коли це дійсно варто.
Володимир Тарасюк, експерт дорадник
067-656-59-39, 097-233-91-32