Ціна на рибу

Доволі часто звертаються до нас орендарі водойм з проханням: надати їм інформацію про перспективні ціни на ставкову рибу.

Осінь 2019 року доволі сильно озадачила рибоводів: 1 кг товарного товстолоба коштував майже стільки ж само як 1 кг картоплі. І тут нічого дивного немає.

По-перше, в 2019 році було мало посаджено картоплі. Окрім того вона ще й не вродила із-за засухи. Тож ціна неї була висока.

По-друге, ціна на річкову і ставкову рибу: товстолоб, білий амур, короп, карась, окунь буде і в перспективі низькою. І справа тут не в відсутності грошей у населення України. Просто люди стають більш обізнаними.

Давайте подивимося яку рибу їдять в країнах Євросоюзу. Люди цих країн віддають перевагу океанській рибі, а річкова і ставкова – це риба для людей з малим достатком. Виключення складають Словакія, де короп традиційно користується популярністю і Польща, де теж популярний короп, але його витісняє райдужна і річкова форель.

Після так званої революції «гідності» населення України втратило робочі місця із-за суттєвого спаду економіки, відкотившись на пару десятиліть назад, але разом з тим отримало можливість працювати в країнах Євросоюзу, яким вигідна наша відносно дешева робоча сила. Окрім цього з кожним роком українці все більше і більше подорожують по світу. Все це призводить і до трансформації смаків в їді.

Без перевершень треба визнати, що океанська риба не тільки смачніша, але і більш корисніше. Тож навіть в недалекій перспективі цінова політика на такі риби як короп, товстолоб, білий амур, карась, плотва і окунь буде все нижче і нижче.

Тож в перспективі будуть мати успіх ті рибні господарства, які вирощують дефіцитні види риб: форель, осетрові, раки тощо або надають гарні послуги по відпочинку і рибальству. При наданні послуг по рибальству треба мати в ставку не тільки багато різновидів риб, а і відповідну їх величину. Варто також продумати і питання ночівлі рибалок та їх сімей.

А то дехто з орендарів думає, що для платної рибалки достатньо тільки надати можливість ловити рибу. Це далеко не так. Послуги мають бути багатогранними. Винахідливі господарі ставків не забувають і про дітей, облаштовуючи дитячі майданчики та про міні-ресторани, де вам можуть приготувати їжу із виловленої вами риби. Позитивні приклади таких ставків з повним спектром наданих послуг в Україні вже є майже у всіх регіонах. Думаю, що їх чисельність зростатиме з кожним роком.

Заглядаючи в перспективу кожен орендар водойми має визначитися на що йому робити ставку: вирощувати дефіцитних видів риб, надавати сучасні рекреаційні послуги в повному об’ємі або продовжувати вирощувати риб по старій схемі, з трудом зводячи кінець з кінцем.

Не варто забувати і про те, що орендна плата за гідроспоруди, воду та землю під водою не зменшиться, а збільшиться.

Такова, на жаль, перспектива, такова правда життя. Виживе той хто крокуватиме в ногу з часом.

Навчальний центр сільськогосподарських дорадчих служб бажає вам усім успіхів у вашій нелегкій справі. При необхідності ми готові вам надати допомогу: в питаннях аерації води, очистки водойм від мулу, створення природної кормової бази при вирощуванні рибопосадкового матеріалу та товарної риби, боротьбі з бакланами, чаплями і чайками тощо.

Володимир Тарасюк, експерт дорадник,

директор Навчального центру дорадчих служб

067-656-59-39