Аератор турбо-ежекторний, антиобледенітель для промислових водойм і присадибних ставків

Кожен рік надходять повідомлення до Державного агентства рибного господарства і Національної асоціації с/г дорадчих служб України про втрати великої кількості риби від зимової і літньої придухи.

За останні три десятиліття об’єктивних причин, які б могли призвести до придухи риби не було, а ось суб’єктивних причин існує декілька. Це безграмотність орендарів водойм і їх жадібність. Найчастіше орендарі водойм розраховують на «авось», орієнтуючись на попередні роки. А якщо трапляється придуха риби, то списують це на примхи погоди. Буває і таке, що у орендаря водойми є засоби наповнення води киснем, але в невмілих руках ці ж засоби сприяють загибелі риби. Найчастіше це трапляється при застосуванні бензо- і електродувок.

Друга причина – це жадібність орендарів водойм. В кожній області можна на пальцях однієї руки нарахувати орендарів водойм, які мають прилади або тестери для вимірювання насиченості води киснем та засоби аерації води. Як кажуть в народі: «Скупий платить двічі». Тож економимо на копійках, а втрачаємо сотні тисяч. Це ж стосується втрат товарної риби і рибопосадкового матеріалу від бакланів та чайок.

В даній статті надається альтернативний варіант аераторам антиобледенітелям. Дехто може зауважити, що цей варіант по якості насичення води киснем суттєво поступається аератору антиобледенітелю.

Звичайно це так, але при відсутності аератора антиобледенітеля, це в значній мірі вирішить ваші проблеми. Крім того, це значно дешевше (в три рази), економічніше по витратам електроенергії і воно виправдало себе протягом декількох років в зимувалах Михайла Миколайовича Боряка. Тож скористайтесь цими порадами і все у вас буде гаразд.

Загальні вимоги до риборозведення в промислових і присадибних водоймах

Для успішної зимівлі риби в ставках необхідно готувати ставки ще з весни. Якщо планується зимівля риби в ставках де вона і вирощується, потрібно до наповнення ставків весною викосити торішню рогозу і комиш які є в ставку і потім підтримувати ставки в чистоті весь літньо-осінній період. Необхідно також стежити, щоб не залишилися до зими зарослі м’яких зелених водорослів, які взимку будуть споживати кисень, перегнивати і виділяти вуглекислоту, сірководень, які є отруйними для риби.

Потрібно в ставки добавляти двох і трьох літок рослиноїдних риб. Крім того, що рослиноїдні риби є додатковою рибою, яка не потребує штучних кормів, вони з’їдають надлишок водорослів. Білі амури виїдають зарослі твердих і м’яких водорослів, яких в ставках повинно бути не більше 15% влітку і не менше 10%. Товстолоби з’їдають надлишок синьо-зелених водорослів, які забирають з води вночі більше кисню, чим виділяють вдень і внаслідок чого відбуваються літні замори. Крім того синьо-зелені водорослі при відмиранні, осівши на дно, перегнивають забираючи з води кисень і при цьому виділяють токсичні речовини, внаслідок чого відбувається відхід риби яка добуває собі корм в мулі, тобто карася і коропа. Якщо не буде товстолоба в ставку, то потрібно буде обробляти ставок негашеним вапном, щоб зменшити кількість синьо-зелених водорослів, при їх надлишку.

Кормити рибу треба високоякісними кормами для того, щоб поменше було залишків від цих кормів, при перегниванні яких виділяється вуглекислота, а при дефіциті кисню сірководень. Кормити рибу бажано поближче до нижньої дамби, тобто водоспуску, для того, щоб вивести ці гази з ставка, які при падінні води в водоспуску вивітрюються з води і в нижній ставок не потрапляють. По тим же причинам рибу потрібно не кормити в майбутніх рибозимувальних ямах.

Для покращення складу води в ставку влітку, а особливо взимку, потрібно перед водоспуском встановити металевий напівкруг (довжиною майже до дна) впритул до шандор (заставок). При цьому покращується гідрорежим і циркуляція нижніх шарів води в яких зимує риба. Вода насичена вуглекислотою, сірководнем буде виводитися з ставка через водоспуск, звільняючись від цих газів при падінні.

Для кращої зимівлі риби рекомендується за 20 днів до заливу зимувального ставка водою обробити ставок по мокрому ґрунту негашеним вапном з розрахунку 2,0 т/га, або розкидати негашене вапно по вже набраній воді без риби з розрахунком 0,5 т/га (0,3 т/га при наявності у воді риби) в зимівнику, або в ставку, де риба залишається на зимівлю за 20 днів до замерзання ставка (в кінці жовтня). Крім дезінфекції вапно погасившись буде забирати з води вуглекислий газ і мінералізувати органічні залишки.

Для зимівлі риби бажано вибрати ставки глибиною не менше 2-х метрів. Якщо це спеціалізований зимувальний ставок площею 1 га, то водообмін повинен бути 20 днів при посадці до 20 т товарної риби, або 10-15 т зарибку. Якщо водообмін менший, або більша щільність посадки риби в зимувальному ставку, то потрібно проводити аерацію води. Аерація води, тобто насичення води киснем, може проводитися пропуском повітря через воду від компресорних і центробіжних насосів. Але ефективніше в декілька разів насичення води киснем водяними аераторами, при використанні яких вода розбризкуючись в повітрі насичується киснем. Основне насичення киснем відбувається при ударі падаючої води об твердий не металевий (щоб не намерзала крига) стіл або площадку (об воду менш ефективно), коли динамічна енергія води переходить у статичну. В цей момент молекули кисню швидко з’єднуються з молекулами води. Тому рекомендується і біля впускних водоспусків встановлювати дерев’яні столи, об які вода вдаряється насичуючись киснем і знову додатково розбризкується насичуючись киснем в повітрі.

Влітку на аераторах можна встановлювати більш розбризкуючі форсунки, щоб вода ще більше насичувалась киснем в повітрі. При цьому вода ще й охолоджується, що важливо в спекотне літо, але при цьому відбувається більше випаровування води, що не бажано при малому притоку.

Взимку все складніше: висота фонтану, розпилюваність води залежить від сили морозів, вітру, розмірів ополонки, постійного постачання електроенергії. Для установки аератора потрібно вибрати місце на зимувальному ставку. Наприклад, якщо це 5 га ставок шириною 100м і довжиною 500м, потрібно встановити три електроаератори потужністю 0,5 кВт по центру ставка на відстані 100м від нижньої греблі і 100м між аераторами, тобто на зимувальних ямах і перед ними по течії (самих глибоких місцях і перед ними). Електрокабель бажано прокладати до замерзання ставка по дну. На кінці кабелю потрібно встановити електроколодку на 3 гнізда. Аератори можуть підключатися послідовно або з однієї точки. Краще з однієї, тому що при пошкодженні одного кабелю, інші аератори будуть продовжувати працювати. Електроколодку встановлюють на міцно вткнутий в дно ставка металевий прут (краще з рифленої арматури 14-16мм) на висоті 40 см від поверхні води і обмотують колодку двома поліетиленовими пакетами і обв’язують її. Аератори можуть встановлюватися відразу; тоді на відстані 5м (по довжині електрокабеля біля аератора, який повинен йти теж під водою на глибині не менше як 50см) встановлюється в дно ставка другий прут, до якого підв’язується сам аератор чи аератор на поплавку. Бажано включити аератори до замерзання ставка, щоб наситити воду киснем до 8мг/л. Якщо аератори встановлюються пізніше, то потрібно буде вирізати ополонки розміром 1,5×1,5м при фонтані висотою 1,5-2м, 3×3м при фонтані до 4м, чи при встановленні розбризкуючої форсунки. Вода з аератора повинна падати в воду, а не на лід. Якщо можуть бути перебої з постачанням електроенергії, то бажано верх вихідного отвору фонтанного аератора заглибити на 1см нижче поверхні води, щоб не замерз вихідний отвір при відключенні електроенергії на декілька годин. При роботі аератора розмивається промоїна від 8 до 40м в залежності від сили морозу і часу роботи аераторів. Потрібно не переохолодити воду на мілких ставках при сильних морозах, на яких потрібно вимикати аератор вночі, але не на довгий час, щоб не замерзла промоїна.

Оптимальна температура для зимівлі риби 1-2°С. Потрібно пам’ятати, що охолодження води нижче +3°С для Коїв смертельно. Тому в ставках де зимують Кої забір води в аераторах має бути на відстані від дна не менше ніж 60см, щоб не переохолодити воду менше як до +4°С, і аератор має бути малопотужним, якщо це невелика копанка чи басейн.

Кисню в придонній воді для нормальної зимівлі риби повинно бути 5-8 мг/л, але не менше 4мг/л. При недостачі кисню менш як 3 мг/л риба зривається з зимувальної ями шукаючи воду насичену киснем, при цьому втрачаючи енергетичні запаси і ще більше споживаючи кисень. Риба забивається в мілкі берега де переохолоджена вода, де вдихує залишки кисню і помирає. Це і є зимова задуха риби.

При недостачі кисню в ставку на органічних залишках розвиваються сірководневі бактерії, виділяючи ядовитий для риби газ сірководень. В цей час рибу врятувати вже дуже складно;потрібна повна промивка ставу свіжою водою, що не завжди можливо. Тому потрібно не допускати зменшення кисню в воді менш як 4 мг/л застосовуючи аератори.

Рекомендуємо застосувати модернізований аератор з дренажного насосу для брудної води, який не дорогий, краще насичує нижні шари води ніж поверхневі аератори. Для аерації води на зимувальних ставках можна застосовувати дренажні насоси потужністю від 0,3 до 1,5 кВт. Зі свого досвіду, на зимувальних ставках, де залишено вирощену рибу (щільністю 1,5 т/га), рекомендую встановлювати 1 аератор потужністю 0,55 кВт на 1 га ставка, (це для ставків площею до 3-4 га) і 1 аератор потужністю 0,75 кВт на 1,5 га для більших ставків. Так буде більш раціональне використання насосів і кабелів.

В дренажному насосі знизу робиться отвір 40 мм для додаткового забору води з нижніх шарів води. При глибині ставка 2м насос рекомендую заглибити на глибину не більш як 1 м для того, щоб не тривожити рибу на дні і не втягувати її в насос. Для більш глибоких ставків трубу можна поставити довшу. Заглиблення насосу дуже ефективно для водообміну і насичення нижніх шарів води і виведення з них вуглекислих газів, чого не відбувається при поверхневих аераторах.

Сітку на аератор ставити не слід, вона заб’ється водоростями і рибою яка відійшла. До дренажного насосу через коліно приєдную трубу 50мм довжиною 1м, зверху труби закріплюю перехідний патрубок з вихідним отвором 19 мм (який є в комплекті до насосу) для насосу 0,55 кВт і 25мм (патрубок зрізується на початку різьби) для насосу 0,75 кВт при фонтані 1,5-2м. Якщо планується зробити фонтан чи розпилення до 4-5 м, то патрубок не зрізується.

Для кращого розпилення води при несильних морозах, а також влітку, можна встановити конус-форсунку конусом донизу над вихідним отвором насадки над трубою.

Слід прийняти до уваги, що потужність дренажних насосів не завжди відповідає характеристикам від виробника і може бути до двох разів меншою. Потрібно купувати насоси в надійних постачальників.

Потім дренажний насос в зборі прив’язується за центр ручки до прута рифленої арматури вткнутої в дно ставка прив’язується також до прута труба, що йде від насосу (в двох місцях). При великій глибині ставка, а також для більшого насичення води киснем дренажний насос прив’язується до поплавка-столика через отвір в який встановлюється труба з перехідним патрубком, поплавок тримається посередині ополонки на якорі. Поплавок-столик з пінополістиролу служить для додаткового розбризкування падаючого фонтану води, при якому відбувається інтенсивне насичення води киснем.

Бажаючі придбати дренажні насоси перевірених виробників обладнані для аерації з поплавком чи без можуть звернутися за тел.:

097-233-91-32, 067-656-59-39, 095-548-05-28.

Для придбання аераторів антиобледенітелів, розпиляючих, сплескових, центробіжних, колесно-лопасних, плаваючих аераторів та де придбати за нормальною ціною прилади (тестери) для вимірювання насиченості води киснем і прилади для боротьби з бакланами та чайками звертайтесь за телефонами, що наведені вище. Ми завжди готові Вам допомогти.

Можна наситити киснем при кисневому заморі риби і повітродувками, які використовуються для здування бруду при асфальтуванні доріг.

Якщо на ставку немає електроенергії, можна користуватися повітродувками фірми STIHL або інших фірм які продувають до 60 см товщі води. Буряться діри буром для криги під уклоном до середини ставка. Встановлюється труба повітродувки на 5-10 см нижче низу криги, затрамбовується снігом і качається повітря на обертах вище середніх 15-20хв. Потім отвір швидко затрамбовується снігом. Крига підіймається над водою на 5-10 см. Йде насичення води киснем під тиском криги і вивільнення води від вуглекислоти і сірководню.

Слід пам’ятати, що бензодувки не можна встановлювати над зимувальними ямами і біля них. Риба боїться шуму роботи бензодувки, втікає під беріг де переохолоджується, видихає кисень і гине. Качати повітря бензодувками потрібно починати з вершини ставка і йти під берегами почергово через 70-80м вздовж берегів, направляючи трубу повітродувки до центру ставка і нижньої греблі.

Бензинові водяні помпи теж потрібно ставити зі сторони вершини ставка далеко від зимувальних ям і направляти воду на зимувальну яму в напрямку спуску.

Електродувки майже не розганяють рибу, але на самій ямі їх теж встановлювати не потрібно. Але електродувки не можуть продути повітря в воду більш як на 30см. Для збільшення ефективності потрібно зменшити вхідний отвір в повітропомпу в 3 рази по площі. Потрібно встановити пластмасову шайбу. Зовнішній діаметр шайби вирізати по діаметру вхідного отвору в повітродувку, а внутрішній діаметр отвору в шайбі повинен бути 0,6 частини від зовнішнього. Наприклад, для STIHL зовнішній діаметр 12см, внутрішній 7см. Шайбу потрібно щільно піджати по корпусу повітродувки, щоб не було зворотного відтоку повітря.

Рекомендуємо на невеликих басейнах (копанках) знімати сніг з криги. Зелені і м’які багаторічні водорості під снігом в повній темноті споживають кисень і вдень, і вночі, забираючи його з води. А при світлій кризі вдень, а особливо в сонячний день, зелені і інші водорості виділяють кисню більше ніж споживають вночі, насичуючи ставок киснем. Але треба мати на увазі, що при сильних морозах крига без снігу сильно потовщується, що для мілких ставків небажано.

Ці рекомендації спрямовані на орендарів водойм, в яких недостатньо фінансів для придбання аераторів антиобледенітелів.

Турбо-эжекторний аэратор антиобледенитель

Турбо-эжекторный аэратор оснащён малошумным электродвигателем надводного исполнения. Надежный мотор с крыльчаткой производит сильную водную циркуляцию при сравнительно небольших энергозатратах. За счет высокоскоростного потока, возникает низкое давление (вакуум), которое позволяет всасывать и замешивать воздух в струю воды, через специальное отверстие под электродвигателем. Непрерывно создаваемый мелкопузырчатый вихрь долго вращается в струе воды, гарантируя прекрасное насыщение воды кислородом. Образованная водно-пузырьковая струя направляется под нужным углом под поверхность воды, создает циркуляцию и препятствует образованию застойных зон. Угол наклона потока регулируется от 20 до 45 градусов. Насыщенная жизненно важным кислородом вода распределяется по всему водоему. Уровень кислорода в водоеме заметно повышается, что создает благоприятные условия для рыб и других водных организмов. Несмотря на эффективную циркуляцию, такой аэратор для водоема не создаёт шума воды. Слышно только шипение воздуха. Чтобы исключить попадание рыб и мусора, рабочая зона крыльчатки окружена прочной защитной решеткой в виде усеченного конуса. Защитная решетка сконструирована таким образом, что при работе аэратора, происходит ее самоочищение создаваемым потоком воды. Турбо-эжекторный аэратор обогащает кислородом, создает циркуляцию, образует течение, смешивает слои воды.

Такое оборудование для пруда рекомендуется использовать в летнее и зимнее время. При этом генерируемый им активный бурлящий водный поток препятствует образованию льда. Только при очень низких температурах подсос воздуха может уменьшиться.

Аэратор необходимо закрепить при установке, чтобы исключить снос.

Техческая характеристика турбо-эжекторных аэраторов антиобледенитель

Модель SLD-1,1

Мощность аэратора - 1,1 кВт.

Напряжение – 220 В.

Насыщение кислородом – 0,95 кг/час.

Габариты (Шх133х В) – 73х133х45 см.

Вес – (брутто/нетто) – 40/37 кг.

 

Модель SLD-1,5 (SL-1,5)

Мощность аэратора – 1,5 кВт.

Напряжение – 220, (380 SL)-1,5 В.

Насыщение кислородом – 1,08 кг/час.

Габариты (Шх133х В) – 73х133х45 см.

Вес – (брутто/нетто) – 40/37 кг.

 

Модель SL-2,2

Мощность аэратора - 2,2 кВт.

Напряжение – 380 В.

Насыщение кислородом – 1,78 кг/час.

Габариты (Шх133х В) – 73х133х45 см.

Вес – (брутто/нетто) – 40/37 кг.

 

В літній період можна також застосовувати розпиляючі, сплескові, центробіжні, колесно-лопасні і плаваючі аератори, які ми можемо Вам запропонувати.

Вашій увазі представлені пропозиції і устаткування, що пройшли конкурс "Краща продукція року", який проводить Національна асоціація с/г дорадчих служб України.

На всі питання, які можуть виникнути при перегляді цієї статті, ви можете отримати відповідь зателефонувавши за тел.:

097-233-91-32, 067-656-59-39, 095-548-05-28

Михайло Боряк, голова ради спілки рибоводів-орендаторів,

член Басейнової ради річки Рось

Володимир Тарасюк, експерт дорадник

 

Національної асоціації с/г дорадчих служб України