Лікування ран садових і декоративних культур

 

Лікування ран садових і декоративних культур

Стаття оновлена 21.02.2016.

Кажуть, що час, проведений в саду, не зараховується у відведений нам термін життя. Проводячи час у саду, ми продовжуємо собі життя. 

Кожний садівник любить свій сад. Не почуваючи любові до природи неможливо виростити здоровіші й смачні плоди, не вийде радіти пишноті квітів. Кожний дачник, садівник прикрашає своєю працею нашу Землю, множить Добро, дарує собі, своїм близьким і всім людям Благо.

Наша продукція покликано допомогти садівникам, дачникам, ландшафтникам, флористам і всім, чия робота пов'язана з деревами, чагарниками, квітами.

Ми також любимо сад, як і ви. Ми дуже прагнемо, щоб рослини в наших садах були здоровішими, цвіли й плодоносили, зміцнювали наше здоров'я й піднімали настрій.

Продукція торговельної марки БлагоСад® допомагає опікуватися про здоров'я рослин. У ній не втримується шкідливих і токсичних речовин, вона не виявляє негативного впливу ні на рослини, ні на людей, тварин, комах.

Ми сподіваємося, що з нашою продукцією ваші сади стануть ще гарніше, багатше, веселіше.

 

 

Стаття складена за результатами досліджень в Інституті Садівництва УААН в 2008-2011 рр.

Дане дослідження було спрямовано на визначення ефективності 17 садових замазок і варів, доступних у продажі в Україні.

Дослідження проводилося на плодових насадженнях Інституту Садівництва УААН, а саме яблунях сорту «Рубінове Дуки». На 10-літніх гілках яблунь гострим ножем робилися штучні рани площею від 5 до 20 див2. Частина ран були залишені неопрацьованими, для контролю. Сусідні ж з ними рани були оброблені тонким шаром ( до 1 мм) досліджуваних садових варів і замазок.

Восени, по закінченню ростових процесів у деревах, за допомогою штангенциркуля проводилися виміри раневых поверхонь і розраховувався ступінь заростання по різниці між зарослою поверхнею й тою частиною рани, яка не заросла.

Для кількісної оцінки ступеня заростання споконвічний розмір рани прийнятий за 0%, розмір неопрацьованої рани (контрольної) наприкінці періоду дослідження прийнятий за 100%.

Таким чином, якщо показник ступеня заростання вище 100%, те це свідчить про те, що досліджувана замазка (вар) підсилюють ростовые процеси й мають позитивну ефективність у порівнянні із природним заростанням. Якщо ж показник нижче 100% то це свідчить про те, що даний садовий вар погіршує заростання, гальмує регенераційні процеси рослини.

Оброблені результати досліджень зібрані в таблиці, наведеної нижче.

 

Найменування садового вару/замазки

Ефективність, %

1

Рана без обробки

100,0

2

Садова замазка «БлагоСад»

151,1

3

Lac Balsam “Celaflor”, Австрія

120,7

4

Malusan “Wunderverschluss” Neudorff

103,4

5

Садовий вар «ВР-1?, Україна

102,3

6

«РанНет», Москва

100,2

7

Замазка «Універсальна», Мінськ

96,0

8

«Funaben», Польща

95,9

9

«Садовий вар», Костромський хімзавод

92,2

10

Вар садовий ПП «БМГ», Україна

90,5

11

Вар садовий « Вв-Груп», Рівне, Україна

86,2

12

Замазка «Протиракова», Мінськ

78,8

13

Садовий вар «ДП Фарба», Україна

77,6

14

Вар садовий, г. Борисов, Білорусь

76,3

15

«Екобальзам», Польща

75,7

16

Садовий вар, Мурмино, Росія

62,6

17

Замазка «Живица», Харків, Україна

58,5

18

Садовий вар, ТОВ «Фарба», Україна

52,1

     

 

 Таким чином, проведене дослідження 17 садових варів і замазок показало, що більшість доступних засобів для обробки ран на деревах не справляються зі своїм завданням, тобто  їхня ефективність нижче навіть природного заростання. Ці засоби застосовувати в саду не рекомендується, тому що вони впливають на утвір калюса й регенераційні процеси.

Позитивну ефективність показали всього п'ять засобів, що брав участь у дослідженні. При цьому три з них мають ефективність не на багато перевищуючу контроль, тобто  майже не виявляють позитивного впливу на калюсообразование. Слід згадати засіб «Раннет» із цієї групи – результат в 100,2% був отриманий з тієї причини, що даний препарат був попросту змитий дощем з рани, і як наслідок ніякого впливу на ростовые процеси зроблене не було.

Відносно гарні результати показав засіб австрійського виробництва за назвою Lac Balsam “Celaflor”. Проте, слід помітити, що творці “Celaflor” основний упор зробили на зафарбовуванні, маскуванні рани, а не стимуляції її заростання. Крім того, замазку “Celaflor” украй складно знайти в продажі в Україні, і вартість цієї замазки — порядку 100-140 грн.

Значно випереджає всіх конкурентів по показникові ефективності садова замазка «БлагоСад», що проводиться в Києві. Показник ефективності цієї замазки — 151,1%. Іншими словами – це єдина садова замазка, після застосування якої процес заростання ран прискорюється більш ніж у півтора раза. Слід зазначити, що деякі з ран, оброблені садовою замазкою «Благосад», заростали повністю протягом 2-3 місяців.

Таким чином, ми можемо порадити садівникам використовувати садову замазку «Благосад» для загоєння ран на деревах і кущах, як найбільш ефективну з доступних на ринку України й одну з найефективніших у світі.

 

 

 Багато садівників в Україні знають садову замазку «Живиця». Саме під такою назвою випускалася наша садова замазка «БлагоСад» з 2006 по 2009 рік. «Живицю» купували не тільки в Києві, але й деяких інших регіонах України. ПРО «Живицю» писалися статті в деяких профільних садівничих журналах («Агробизнес», « Благо-Обладнання й Ландшафт», «Сад, вино й виноград» і т.п.)

На жаль, нам стало відомо, що розкручене й відоме садівникам назва «Живиця» було зареєстровано як торговельна марка іншими людьми. Наскільки коректно вони зробили — нехай кожний розв'яже для себе сам. Але тепер ми не можемо використовувати назву «Живиця» для нашої садової замазки. З 2010 року садова замазка, розроблена в Інституті Садівництва, і єдина на сьогоднішній день рекомендована до застосування для загоєння ран на деревах, випускається під торговельної маркою «Благосад». Ця назва є зареєстрованої торговельної маркою, і це дає нам певний юридичний захист від зазіхань несумлінних конкурентів.

Однак багато садівників продовжують цікавитися — де купити садову замазку «Живиця»? На жаль, у відповідь на таке питання вам можуть запропонувати купити садову замазку за назвою «Живиця», яка, однак, не має нічого загального з нашою замазкою. На сьогоднішній день у продажі з'явилася садова замазка «Живиця», яка проводиться в Харківській області якимось ФОП Шевченко. У складі цієї садової замазки — петролатум (нафтопродукт), каніфоль, соняшникове масло. Т.е. ті речовини, які користі дереву не приносять. Нафтопродукти взагалі не рекомендується застосовувати на живих рослинах.

 

І як показує практика — садова замазка «Живиця» харківського виробництва дає фактично нульовий результат по загоєнню ран на деревах. А в деяких випадках і негативний, тобто рана не гоїться, а збільшується за рахунок некрозів, викликуваних продуктами нафтопереробки. Про це навіть свідчать исследования эффективности садовых варов, проведені в Інституті Садівництва в Києві.

У зв'язку із цим прагнемо застерегти садівників — даний виробник не тільки використовує чужу назву, уводячи в оману споживачів, але ще й робить неякісний продукт, який не відповідає своєму призначенню. Будьте уважні, не витрачайте гроші на підробки.

Справжня замазка «Живиця» (з 2010 року — «Благосад») випускається в круглих пластикових банках, масою 100 грам і 220 грам. Наша замазка має жовтуватий цвіт (може варіюватися від біло-жовтого до жовтого й золотаво-коричнюватого, але на дію, що загоює, замазки це не впливає). Замазка має пастообразную консистенцію (схожа на вершкове масло), вона м'яка, легко маже й добре пристає до дерева.

 

Садові вари, що містять продукти нафтопереробки, звичайно мають більш тверду консистенцію, мають коричневий, червоний, або навіть чорний цвіт, і при цьому не дають ефекту по загоєнню ран на деревах. Якщо прагнете мати здоровіший сад — використовуйте натуральну садову замазку «Благосад»

 

 

Універсальна садова замазка «Благосад» призначена для прискорення регенераційних процесів під час заростання ран, нанесених дереву в результаті технологічної обрізки, бурелому, ушкодження гризунами або патогенами, а також у випадку утвору морозобоин, сонячних опіків, розтріскувань кори стовбурів і кістякових галузей.

Головна область застосування замазки -  промислове, колективне, фермерське й присадибне плодівництво; може бути використана в декоративнім садівництві, у ботанічних садах і національних парках. Замазка має високе адгезионное властивість,  запобігає передчасному висиханню поверхні рани й поразка її фитопатогенами або шкідниками, не викликає ніяких місцевих ушкоджень.

Що ж відрізняє садову замазку «Благосад» від інших замазок?

Незалежні дослідження, проведені в Інституті садівництва УААН, показали  ефективність замазки щодо контролю (ран без обробки) на 33-37%, а щодо використовуваних еталонів на 18-22%.

/ До складу замазки «Благосад» входять речовини, які не заподіюють шкода деревам в інших аспектах (якість урожаю, плодоносність) (Рис.2).

Висока продуктивність плодових насаджень і товарні якості плодів у значній мірі залежать від стану дерев, який, у свою чергу, обумовлюється збереженням штамбів і основних кістякових галузей непошкодженими. Однак, при обстеженні садів, виявляється частина дерев з ушкодженнями кори стовбура й галузей, які виникають у наслідок вредительных дій морозів і сонячних опіків, а також мають рани, які утворюються при обрізку дерев, ушкодженні їх гризунами, механічними й патогенними факторами. Це в значній мірі погіршує фізіологічний стан дерев, їх ростовые процеси, урожайність і якості плодів.

/Садівники при догляді за ушкодженими деревами застосовують різні засоби, однак одні з них не тільки не захищають уражені місця, але й самі можуть спричинити або підсилити ушкодження метаболически активних тканин кори й деревини стовбура або галузей дерева, 

Інша частина використовуваних сьогодні замазок і варів ізолюють поверхня ран, але мало сприяють їхньому заростанню.  

Універсальна садова замазка «БлагоСад» розроблена українськими біологами й био-химиками. Основною метою даної розробки було створення високоефективного засобу захисту рослин, що сприяє загоєнню ран на деревах і чагарниках. Завдяки змісту фізіологічно активних речовин, сприяє  посиленню калюсообразования, прискорює заростання зрізів галузей  і  поверхні ран на стовбурах і галузях плодових дерев.

Пропонується для  загоєння ран на плодових деревах замість садовим замазкам і варам, до складу яких входять мінеральні масла (нігрол, автол і ін.).

Механізм дії садової замазки «Благосад» полягає в посиленні меристематической діяльності й калюсообразования, інтенсифікації розвитку клітин вторинної флоэмы й ксилеми навколо рани, яка приводить до прискорення її заростання в 2-3 рази, (Рис. 6).

/У досвідах були використані сорти яблуні Рубінове Дуки, Аскольда на підщепі ММ-106, Ренет Симиренко, Голден Делишес, Прима на підщепі М9 і Айдаред на М26. Галузі зрізали секатором, а більш товсті — садовою пилочкою й поперечні зрізи замазували різними препаратами з метою захисту поверхні зрізу й сприянню загоєнню ран. Контролем служили рани, які не обробляли замазками, а заростання йшло природньому шляхом.

Біологічну активність досліджуваних замазок визначали порівняльним аналізом заростання поверхні ран. Швидкість і якості заростання поверхні ран визначається періодичне протягом вегетаційного періоду, а останній облік у листопаді шляхом виміру площі загоєння з відрахуванням заростання стосовно загального розміру поверхні рани.

Конкретні розміри й характер ушкоджень залежать не тільки від рівня зниження температури, тривалості її впливу, але й від швидкості зниження, умов вирощування, рівня агротехніки, місця розташування насаджень, навантаження врожаєм і стану листів дерев. Тому, перш ніж проводити заходу щодо ліквідації негативних наслідків ушкодження морозами, необхідно провести агрономічну оцінку стану насаджень і встановити ступінь ушкодження дерев усіх порід і сортів. При цьому основними об'єктами аналізу на морозні ушкодження повинні бути генеративні (плодові) бруньки, тканини галузей різного віку (кора, камбій, деревина). Особливо важливо вчасно виявити наявність морозобоин і сонячних опіків на штамбах і основних галузях крони й, особливо, у молодих дерев на рівні снігового покриву, де температура може бути на 6-8ос нижче регистрируемых температур повітря. На підставі результатів таких аналізів можна буде встановити реальний ступінь ушкоджень і вчасно застосувати універсальну садову замазку «Благосад», а також застосувати при необхідності інші агротехнічні заходи щодо відновлення насаджень.

Особливо детальним повинен бути аналіз ушкоджень залежно від сортів з обліком їх походження. Причиною цього є той факт, що за останні 10-15 років у зв'язку із глобальним потеплінням і відсутністю суворих зим, а також ослабленням належного контролю з боку держави за ввозом через границю посадкового матеріалу, багато керівників господарств різних форм власності, керуючись своїми суб'єктивними переконаннями й намірами, завезли велика кількість сортів, які вирощуються в країнах з більш м'яким кліматом Західної Європи, де розтягнутий вегетаційний період і практично відсутні зими в нашім розумінні (досить суворі). Це такі країни як Німеччина, Австрія, Чехія, Франція, Іспанія, Італія й ін.

Природно, що ці сорти можуть бути ушкоджені в першу чергу, однак не всі й не скрізь. Тому для подальшого поширення їх в Україні надзвичайно важливо вчасно при обрізку й інших природних і механічних ушкодженнях використовувати перевірену тривалими випробуваннями садову замазку «Благосад».

З метою подолання негативних наслідків ушкодження морозами плодових насаджень використовують такі агротехнічні заходи як відбудовна обрізка дерев і лікування ушкоджень шляхом нанесення садової замазки «Благосад». Необхідно також провести заходу щодо збереження вологи в ґрунті, а також необхідно своєчасне і якісне проведення обприскувань проти шкідників і хвороб.

Ушкодження стовбурів і розвилок основних галузей морозобоинами й сонячними опіками становлять серйозну небезпеку для дерев і можуть мати місце як у молодих, так і в дорослих дерев. Внаслідок цього кора відмирає й деревина згодом оголюється. Лікування таких ран є досить трудомістким процесом. У цей час найбільш ефективне в цьому випадку може використовуватися універсальна садова замазка «БлагоСад». Її обов'язкове застосування в першу чергу виправдане для приватного сектору й для збереження особливо коштовних сортів у ботанічних садах і парках України. Із цією метою при настанні теплої погоди рани акуратно зачищають гострим ножем до здоровіших тканин і обробляють універсальною садовою замазкою «Благосад», яка проводиться на натуральній жировій основі з додаванням ростактивирующих речовин.

Однак при наявності сильних ушкоджень плодові дерева доцільно зрізати на повторний ріст і зрізи замазувати садовою замазкою «Благосад» або розкорчовувати. 

Замазка садова БлагоСад®

Інструкція з використання

·         Садова замазка «Благосад» призначена для ефективного загоєння ран на деревах, кущах, виноградній лозі.

·         Протягом одного вегетаційного періоду загоює невеликі рани від обрізки, буреломів, морозобоин, сонячних опіків, а також рани, нанесені гризунами й ін.

·         Садову замазку «Благосад» наносять на всю поверхню рани тонким шаром ( до 1 мм). У випадку обробки стар ран, що засохли, перед нанесенням замазки поверхня рани слід зачистити гострим ножем до живих тканин.

·         Для нанесення замазки можна використовувати дерев'яну або полімерну лопатку. Але найбільше ефективно наносити замазку пальцем.

·         Замазка має високу адгезионную здатність, не змивається дощем, оброблена замазкою рана не має потреби в обмотуванні або іншій додатковій обробці.

·         Замазка «Благосад» проводиться на основі натурального фармакологічного ланоліну, з додаванням стимуляторів росту й препаратів биофунгицидного дії. Замазка не містить шкідливих для людини або дерева речовин.

·         Замазка «БлагоСад» не вимагає розігріву при температурі

навколишнього середовища вище 0° С.

·         Садову замазку «Благосад» рекомендовано використовувати в будь-який час року. Що загоює дія садової замазки проявляється протягом усього вегетаційного періоду

Ця інструкція із застосування садового вару допоможе садівникам використовувати садовий вар «БлагоСад» не тільки ефективно, але й ощадливо. 

Літо 2010 року принесло садівникам чимало турбот через аномальну жару. Приміром, у деяких областях України цим летом відзначалася температура +42°С у тіні!

При цьому деякі наші клієнти запитують — як працювати із садовим варом «Благосад» у таких умовах?

Найчастіше таке питання виникає в ландшафтних дизайнерів, оскільки звичайні садівники роблять обрізку й працюють із ранами на деревах або навесні, або восени. У літній же період рідко виникає необхідність лікувати рани на дереві — тільки якщо виникне ненавмисне ушкодження дерева сільгосптехнікою, садовим реманентом, або ж через буреломи або обломи галузей під вагою плодів. У той же час ландшафтники працюють із деревами майже цілий рік, і рани можуть виникнути при транспортуванні посадкового матеріалу, а також у ході роботи із уже висадженими рослинами.

 Слід зазначити, що температура плавлення садового вару «БлагоСад» — близько +40°С. Таким чином, якщо на градуснику +42°С, те швидше за все замазка в банку перейде в рідкий стан. Але не варто переживати за цілющі властивості нашого садового вару — такі температури ніяк не впливають на ефективність впливу  садового вару «БлагоСад» на поверхню ран на дереві. Окремо відзначимо, що небажане нагрівання садового вару до температур вище +60°С — це вже може негативно позначитися на його властивостях. Але для цього просто не варто тримати банку із замазкою тривалий час під прямими  променями сонця.

Що ж стосується особливостей роботи із садовим варом «БлагоСад», коли він розплавився від жари до рідкого стану, то слід порекомендувати садівникам скористатися невеликим малярським пензликом. При цьому зверніть увагу, що в рідкому стані в нашого садового вару  дуже низька витрата. При нанесенні пензликом навіть декількох грам буде досить для обробки досить більших ран.


Ми вже неодноразово писали в наших публікаціях, що ефективність роботи садового вару «БлагоСад» практично не залежить від витрати. Більшу роль відіграє саме рівномірність покриття всієї поверхні оголеної деревини. Іншими словами від того що ви накладете велику кількість  садового вару на рану краще не буде. А от якщо залишити частину поверхні рани оголеної, неопрацьованої садовим варом «Благосад» — це може стати причиною проникнення патогенних бактерій і грибків, «воротами інфекції».

Таким чином, навіть при настільки високих температурах садовий вар «Благосад» надійно захищає ваш сад і допомагає в лікуванні ран на деревах і чагарниках. Нанесення рідкого садового вару пензликом сприяє низькій витраті. При цьому тонкої плівки препарату досить для захисту рани від патогенних факторів зовнішнього середовища й стимуляції утвору нових тканин.

У той же час ми прагнемо порекомендувати садівникам обмежити своє перебування на відкритім сонці в настільки жарку погоду. А по можливості взагалі перенести роботи в саду на інші дні, коли температура буде більш сприятливої для роботи.

 

За додатковою інформацією та придбанням садової замазки "Благосад" звертайтесь за тел.:

067-656-59-39, 097-233-91-32, 095-548-05-28, 095-548-06-87.