Вирощування полуниці в теплиці та під покриттям Evergeen

Вирощування полуниці в теплиці та під покриттям Evergreen

 Новинка. Це цікава інформація для полуничників, гороників, дачників і овочівників

Друкується вперше в Україні. 

В попередньому номері журналу «Агросвіт України» надавалась докладна інформація щодо вибору теплиці для вирощування полуниці. Ще не так давно свіжі ягоди полуниці реалізовувались на базарах, ярмарках і в магазинах з середини травня по середину червня. Але тепер ринок України потребує наявності свіжої ягоди круглий рік, а таке можливе тільки при вирощуванні полуниці в теплиці. В радянські часи Україна славилася своїм тепличним господарством, яке нараховувало понад 2,5 тис га, а в 2007 році площі під теплицями скоротилися до 1 тис га. Причина - наша держава, на відміну від Росії і Білорусії, не дбає про цей напрямок розвитку сільського господарства. Наші північні сусіди мають значно гірші кліматичні умови, але в багатьох питаннях ведення тепличного господарства значно випереджають українських аграріїв. Не дивлячись на те, що закритий грунт залишився поза увагою нашої держави, тепличний бізнес України розпочав своє відродження і зараз під теплицями уже знаходиться щонайменше 1,3 тис га. Значну роль у відродженні тепличного господарства відіграє компанія S-TEAM, яка щорічно проводить в Києві Міжнародний промисловий ярмарок «Тепличне господарство», на якому представляються експозиції з пропозиціями: будівництво теплиць «під ключ», укривні матеріали, вентиляція, опалення, зрошення, дренаж, виробництво насіння, рослинництво (овочі, ягоди, квіти), грибництво, обробка та захист рослин. Долучилась до цього і редакція журналу «Агросвіт України», яка висвітлює цю тематику на шпальтах журналу.

Вирощування полуниці в теплиці це дуже прибутковий бізнес. Усім відомо, що ранньою весною і восени ціна на полуницю значно більша, ніж в літній період. Про зимовий період тут і говорить нічого. Навіть у простих плівкових теплицях ранні сорти полуниці можуть дозрівати на два місяці раніше, чим у відритому ґрунті, а восени без додаткового обігріву, використовуючи розсаду frigo можна продовжити збір врожаю щонайменше на 1,5 -2 місяці. І все завдяки тому, що плівковий захист уберігає ягоди від небезпечних низьких температур, і на оптимальному рівні перебувають такі фактори, як інтенсивність освітлення, температурний і водно-повітряний режим. Все це дуже важливо для того, щоб полуничка була не тільки корисною, а ще й гарною і смачною.

Кращі сорти полуниці для вирощування в теплиці

Існує безліч сортів, які можна успішно вирощувати в теплиці в грунті й на гідропоніці та найкраще себе зарекомендували: Ананасова, Дарселект, Зенга Зенгана, Ельсанта, Мармолада, Корона, Соната, Хоней. Докладна інформація по характеристиці сортів надавалась в попередніх номерах журналу.

Вибір сорту полуниці залежить від того, для чого саме вона буде вирощуватися. Якщо ви вирощуєте полуницю для власних потреб, то підійдуть сорти нейтрального світлового дня (ремонтантні), які забезпечать постійний збір ягід. А ось на продаж потрібно висаджувати сорти з щільними, транспортабельними ягодами, які мають в основному одинакові розміри. Адже середні по розмірам ягоди користуються значно більшим попитом, ніж гігантські в перемішку з дріб’язком.

Підготовка до висаджування полуниці

За рік до посадки полуниці землю удобрюють торфом і перегноєм. А вже перед самою посадкою – мінеральними комплексами й добривами. Та пам’ятайте, що при застосуванні мінеральних добрив і хімічних засобів захисту рослин ви не отримаєте органічної, екологічно чистої продукції, якою вже зацікавився ринок України. Для отримання органічної продукції краще скористатися добривами і препаратами, які сприятимуть цьому. Серед таких добрив і препаратів чинне місце займають: рідке органічне добриво «Ріверм», «Валміцин», Закарпатський природний цеоліт, Гуапсин, Трихофіт, Актофіт.

Полуницю вирощують за допомогою посадкового матеріалу з вусів, які утворювалися ще в минулому вегетативному сезоні. Чим краще їх коренева система, тим більше імовірно, що в цьому сезоні полуниця в теплиці порадує гарною якістю й урожаєм. Зазвичай, розетки-вуса вирощують в липні-серпні у відкритому ґрунті, і тільки в жовтні-листопаді їх переносять в теплицю, що обігрівається. І, якщо буде використовуватися додаткове штучне освітлення, то врожай можна буде починати збирати вже із середини березня, а без додаткового освітлення – з початку квітня.

Останнім часом передові полуничники використовують розсаду frigo, яка є на ринку України в предостатній кількості. Це дає можливість зменшити трудовитрати, енерговитрати та прискорити врожай. Окрім цього, в кінцевому результаті зменшується собівартість продукції, що дуже важливо для отримання відповідного прибутку.

Дехто з полуничників для вирощування надранніх сортів полуниці використовує пересувні плівкові тунелі: вуса висаджуються на початку серпня, наприкінці листопаду або в грудні їх вкривають соломою, яку забирають наприкінці зими, залишивши частину в якості мульчи. Врожай під плівковими тунелями можна зібрати вже в першій половині травня.

Можна обійтися і без плівкових тунелів, якщо поверх соломи накрити полуничну плантацію білим агроволокном щільністю 42 г/м?.

Застосування покриття Evergreen для прискореного вирощування полуниці

Наприкінці 2013 року на ринку України з’явився ще цікавіший матеріал для прискореного вирощування газонів, полуниці, надранніх сортів картоплі, пророщування овочевих культур, зелені та створення парників. Це покриття Evergreen канадського виробництва.

Парниковий ефект

Покриття Evergreen, що перебуває на газоні, полуниці чи інших культурах, створює парниковий ефект. Це забезпечує ідеальні умови для росту рослин, де ґрунт зберігає збалансовану кількість повітря, води, тепла й сонячного світла це сприяє швидкому проростанню рослин (насіння) і глибокому росту коріння.

Максимум покриття

Покриття Evergreen призначене для забезпечення захисного бар'єра для всіх типів газонів і сільськогосподарських рослин. Воно є прекрасним доповненням в експлуатації будь-якого типу грядки чи газону. Evergreen захищає поверхню від несприятливих умов навколишнього середовища, у тому числі людських і природніх факторів, тобто екологічних проблем.

Матеріал і дизайн

Покриття Evergreen виготовлене з напівпрозорого поліетилену із запатентованим мереживним покриттям. З однієї сторони воно виконує функцію проникної тканини, а з іншого сторони воно виконує захисну функцію від УФ променів, гнилизни й цвілі, що не може зробити звичайна поліетиленова плівка. При тривалому регулярному використання це покриття стійке до зношування, не руйнується від впливу сонячного світла. Evergreen - це покриття, яке виглядає й працює унікально.

Захист узимку

Evergreen був спочатку розроблений для зимового захисту газону й показав чудові результати по відношенню до складних умов зимового періоду. Evergreen захистить ваші рослини від вітру, висихання, ерозії, морозу й інших зимових проблем. Це також раціонально, тому що ваші рослини навіть без додаткового утеплення розпочнуть вегетацію на 2-3 тижні (полуниця на 3-4 тижні) раніше. З застосуванням соломи і 3% розчину рідкого органічного добрива «Ріверм» полуниця розпочне вегетацію і цвітіння на 4-5 тижнів раніше.

Зеленіє раніше

Тепла температура, яку забезпечує покриття, створює парниковий ефект для ґрунту й тому рослини починають раніше просипатися після зими і швидко йдуть в ріст. Також в осінній період це покриття затримує падіння в дрімоту рослин. Парниковий ефект подовжує сезон для виростання газону, роблячи його густіше й зеленіше. Що ж до полуниці, то вона краще вкорінюється.

Як працює покриття

Теплі потоки повітря й води проникають через покриття, які підігрівають ґрунт і збільшують температуру під покриттям. Це підсилюєте структуру коренів полуниці, а також допомагає швидше прорости насінням газонних трав та інших сільськогосподарських культур. Будь-яка висока температура, створена в навколишньому середовищі під покриттям, нейтралізується запатентованою системою продування й відбувається обмінне зрівноважування. Evergreen забезпечує для газону оптимальне навколишнє середовище, захист від морозу й створює умови для прискореного росту. Ніяке інше покриття неможливе зрівняти з покриттям Evergreen.

Краї покриття Evergreen не будуть зношуватися коли ви його розріжете чи пришпилите до ґрунту.

Покриттям Evergreen можна покривати будь-які форми та будь-які площі.

Усі покриття Evergreen мають SMART EDGE TECHNOLOGY™.

Базове покриття Evergreen - 7 років гарантії

З 1985 Evergreen Original це стандартне запатентоване покриття для рослин і натуральних газонів. На відміну від конкуруючих покриттів, воно працює точно так само, як теплиця, дозволяючи сонцю, повітрю й вологості проникати через покриття й досягати до рослин. Цей ефект також дозволяє будь-якій зайвій високій температурі бути випущеній через її унікальне мереживне покриття, що не може зробити звичайна поліетиленова плівка. Evergreen Original легко ідентифікувати — це прозоре покриття з білими мереживами, яке за ціною підійде навіть самому скромному бюджету. Покриття Evergreen Original має 7-літню гарантію терміну служби, SMART EDGE TECHNOLOGY і якірні системи кріплення.

Покриття Evergreen преміум класу - 10 років гарантії

Evergreen Premium - це прозоре покриття з темно-зеленими мереживами, яке розроблено для збільшення температури під покриттям. Воно може збільшити температуру ґрунту на 5,5°C. В кольорі також є велика перевага, яка гармоніює із природнім кольором газону чи присадибної та дачної ділянки.

Покриття Evergreen Premium має 10-літню гарантію терміну служби, SMART EDGE TECHNOLOGY і якірні системи кріплення.

Сяюче покриття Evergreen - 12 років гарантії

У покритті Evergreen Radiant є спеціаліальна срібні мережива, яка розроблене для одержання додаткового тепла під покриттям. Це спеціалізоване покриття, що включає нову технологію тканини збільшує температуру на ґрунті на 25%. Evergreen Radiant дуже ефективне покриття для зон з високими коливаннями в температурі. Покриття має більш сильні ультрафіолетові інгібітори, які захищають покриття й дають йому більш тривалий термін служби. Покриття Evergreen Radiant має 12-літню гарантію терміну служби, SMART EDGE TECHNOLOGY і якірні системи кріплення.

Чи можливо застосовувати покриття Evergreen в два шари?

Усім відомо, що новий стадіон Шахтар, побудований Ахметовим, має підігрів футбольного поля, який забезпечує проростання і збереження газонної трави протягом зимового періоду.

Застосування покриття Evergreen дало чудові результати. В цьому році прийнято рішення в цілях економії витрат підігрів футбольного поля застосувати два шари покриття Evergreen. Звичайно, застосування покриття Evergreen дасть можливість покращити теплозбереження навколо рослин в сурові морози.

На полуниці достатньо одного шару покриття. Два шари можуть бути виправданими на тунельних і звичайних парниках.

Чому покриття Evergreen має найкращу перспективу?

Ще два роки тому на шпальтах журналу «Агросвіт України» критикувалось застосування поліетиленової плівки для покриття полуничних ділянок, городніх культур, полів з надранніми сортами картоплі, тунельних і звичайних парників тощо.

Критика була виправданою. Поліетиленова плівка не пропускає вологи, в сонячні дні вона створює надмірну температуру навколо рослин, що призводить до випалювання листової маси. Крім цього плівка унеможливлює позакореневе підживлення без її зняття.

Тому пропонувалось замість поліетиленової плівки застосовувати агроволокно. Та агроволокно має теж свої недоліки. Воно легко рветься при закріпленні його до ґрунту та при механічних пошкодженнях при ходьбі по ньому. Основа розвитку рослин - фотосинтез, а агроволокно зменшує проникнення сонячних променів до рослин на 40%. Як і поліетиленова плівка агроволокно унеможливлює позакореневе підживлення по листовій масі (обприскуванням).

Чудовою альтернативою агроволокну є покриття Evergreen, яке не рветься при закріпленні до ґрунту, пророблені отвори при пришпиленні легко затягуються, не залишаючи ніяких слідів. На відміну від агроволокна покриття Evergreen пропускає світло майже так само як поліетиленова плівка. Крім того воно чудово розсіює сонячні промені і регулює температурний режим не допускаючи опалювання рослин.

При застосуванні його на присадибній чи дачній ділянці Ви залишаєте його привабливим в ландшафтному дизайні протягом пізньої осені, зими і весни. Чого не скажеж про поліетиленову плівку чи агроволокно.

Тож покриття Evergreen чудово поєднує переваги поліетиленової плівки і агроволокна усуваючи їх недоліки.

Економічна складова

Покриття Evergreen коштує 3 умовні одиниці - 1 м? і це на перший погляд дорого. Але, враховуючи його переваги і термін служби, то виходить, що воно дешевше агроволокна, яке рідко в кого служить більше 2-х сезонів. Тож якщо все порахувати, то безперечно, навіть по економічній складовій, варто віддати перевагу покриттю Evergreen.

Висаджування полуниці

Готові до посадки тільки ті саджанці полуниці, у яких добре розвинене коріння – звичайно це те, що від двох-трьох літніх рослин. Багато полуничників практикує висаджування полуниці у відкритому грунті з липня по вересень, а з холодами переміщають в теплицю, яка обігрівається.

При викопуванні саджанців з відкритого ґрунту важливо повністю вилучити з них листи й зберігати от у такому виді й при температурі -2°С, поки не прийде час пересаджувати їх у теплицю. Найкращі саджанці полуниці отримують від дворічних рослин. Садити саджанці в теплиці потрібно за схемою 25?30 см. Грунт повинен бути слабокислим, або хоча б нейтральним. Застосування Закарпатського природного цеоліту (фракція 1-3 мм) в значній мірі покращує структуру ґрунту і якість врожаю. Німецькі і голландські полуничники при вирощуванні органічної полуниці застосовують 40-50% словацького цеоліту. Тобто від загальної кількості ґрунту цеоліт складає майже половину. Закарпатський природний цеоліт дещо кращий від словацького і тому можна обмежитися 25-30% від загальної кількості ґрунту. В попередніх номерах журналу «Агросвіт України» надавалась докладна інформація про корисні властивості цеоліту для організму людини, тварин, птиці і рослин.

Для того щоб полуниця в теплиці росла смачною і соковитою в грунт додають близько 20-25% перегною та по відру торфу і тирси на 1 м?. При наявності шкаралупиння яєць його перемелюють і додають в грунт.

Найголовніша задача - це недопустити розповсюдження хвороб і шкідників через завезений грунт і інвентар.

Для дезінфекції теплиць і ґрунту при вирощуванні органічної продукції застосовують біологічні препарати Гуапсин і Трихофіт.

Висока ефективність біологічних препаратів у боротьбі зі шкідниками й хворобами, незалежно від видів, ґрунтується на тому, що ці хвороби й шкідники є живильним середовищем мікроорганізмів, вони швидко освоюють субстрат, розкладають органічні сполуки, модифікують важкорозчинні з’єднання ґрунту, збагачують грунт живильними речовинами, впливають на гумосоутворення.

Для дезінфекції ґрунту на 10 л води додають 200 мл Гуапсину і 350 мл Трихофіту. Пролив ґрунтового субстрату роблять на глибину коренеутворення. Окрім дезінфекції це одночасно забезпечить збагачення ґрунту корисною мікрофлорою.

Краплинну систему дезінфікують по етапах. Спочатку в поливні труби закачують розчин і залишають його на дві доби. Наступного дня систему промивають.

Для дезінфекції конструкції теплиць і робочого інвентарю на 10 л води додають 150 мл Гуапсина і 300 мл Трихофіту. Знезараження виконують розпиленням розчину за допомогою генератора холодного туману. Докладна інформація по застосуванню Гуапсина і Трихофіта при дезінфекції грунту, конструкції теплиць і реманенту надавалась в журналі «Агросвіт України» № 1-2013, стор. 6-9.

Перед безпосереднім висаджуванням розсади можна зробити додаткове знезараження ґрунту розчином марганцівки (1 г на 10 л води) з розрахунку 1 л на лунку. Для зняття стресу коріння розсади полуниці замочують в 1,5-2% розчині препарату «Ріверм» протягом 4-х годин.

Розсада висаджується на сформованих буртах висотою 35-40 см, шириною 60-80 см, в яких прокладене крапельне зрошення. Між буртами залишають прохід 60-70 см.

Щоб забезпечити чистоту ягід і унеможливити розвиток бур’янів бурти накривалися чорним або чорно-білим агроволкном щільністю 42-60 г/м?. Але як стверджує досвід європейських полуничників значно зручніше і надійніше застосовувати агротканину. Вона набагато кріпкіша і в декілька раз служить довше. При ходьбі по ній вона не зазнає пошкоджень.

Звичайно, як і покриття Evergreen агротканина канадського виробництва дорожча агроволокна (1,5-2 умовні одиниці за 1 м?). Але, якщо поділити на термін її служби, то вона буде дешевша агроволокна.

Догляд за полуницею

Уже з того моменту, як зацвітуть саджанці полуниці, теплицю необхідно починати регулярно провітрювати – щоб ягода не занедужала. Регулярним повинен бути й полив, причому такий, щоб вода не попадала ні на ягоди, ні на квітки – краплинний. А щоб полуниця стала швидко і якісно плодоносити, її ще підгодовують вуглекислим газом.

Вирощуючи органічну полуницю, необхідно використовувати добрива з збалансованим складом елементів живлення, які сприяють збільшенню врожаю, підвищують його якість та протистояння захворюванням, оновлюючи при цьому землю та підвищують її родючість. Одним з таких добрив є «Ріверм».

Смак ягід і врожайність будуть вищими, якщо через кожні 7 днів проводити почергово кореневе і позакореневе підживлення розчином «Ріверму», молока і настою кропиви, нітроамофоски та дріжджів.

Перше позакореневе підживлення (обприскуванням) проводять 3% розчином «Ріверму» по добре сформованій листовій масі за 5-7 днів до початку цвітіння.

На початку цвітіння полуниці проводять кореневе підживлення через крапельне зрошення свіжим (парним) коров’ячим (козиним) молоком (1л молока на 50 л води). Молоко придбане в магазині, - непридатне до застосування. Це молочний продукт, а не молоко. Корисні властивості зберігаються тільки в парному молоці, а найкращі - в молозиві (молоко, яке отримується в перші дні після отелення).

Наступне кореневе підживлення через крапельне зрошення проводять настоєм кропиви, нітроамофоски і дріжджі. Для приготування настою беруть 5 кг кропиви жалючої, 200 г нітроамофоски і 500 г дріжджів на 200 л води. Після того як настій добре забродить (через 2-3 дні) його вносять через крапельне зрошення.

Четверте позакореневе підживлення проводять 1% розчином «Ріверму» (100 мл на 10 л води).

Далі все повторюється в тій же послідовності до завершення збору врожаю (молоко, настоянка кропиви, 1% розчин «Ріверму»).

Освітлення

Для тепличної полуниці найважливіші фактори – це інтенсивність денного світла, і сама тривалість світлового дня. Адже під час закладки генеративних плодових бруньок їй необхідний короткий світловий день, а під час цвітіння його тривалість уже повинна становити не менше 15-18 годин.

Додаткове освітлення в добу по 8-10 годин для тепличної полуниці просто незамінне в період із середини січня до початку березня. Чим довше буде світловий день у теплиці, тим раніше зацвіте в ній полуниця. Наприклад, при 16-ти часовому світлі перші квіти з'являться через десять днів, і ягідки з'являться на 35-й день, а якщо світлових годин усього 8, то зацвіте полуниця тільки через два тижні, а плоди з'являться на 48-й день.

Найекономніше використовувати світлодіодні лампи. Вони дорожчі при покупці, але окупляють себе за 6 місяців. Окрім того термін їхньої служби в десятки разів більший ніж у звичайних ламп.

Температурний режим

Нормальне вирощування полуниці в теплиці неможливо без поступового, м'якого підвищення температури повітря в теплиці. Адже при більш низьких температурах у неї буде серйозно затягатися період цвітіння.

Водно-повітряний режим

Як тільки полуниця висаджена в теплицю, вологість повітря в ній повинна становити 80-85%, а надалі її потрібно буде знижувати до 75%. У період же цвітіння вологість не повинна бути вище 70%.

Запилення

Запилювати полуницю в теплиці прийдеться штучно, якщо не завести для цього вулик із джмелями. А робити це потрібно так: м'яким пензликом два-три рази протягом дня пилок переноситься із квітки на квітку. Важливо тільки, щоб вологість повітря при цьому не була високою. Втім, краще скористатися джмелями. Докладна інформація по застосуванню джмелів надавалась в журналі «Агросвіт України» №6/2013, стор. 2.

При відсутності джмелів є ще один менш витратний за часом спосіб (в порівнянні з пензликом) – направити струмінь повітря з вентилятора (домашнього) на квітучі рослини, і пилок розлетиться на сусідні квіти.

Крім того, сьогодні досить у продажі сортів самозапиляющихся, яким не потрібна допомога ні бджіл, ні джмелів, ні шкільного пензлика для фарб.

Профілактика хвороб

Полуницю дуже любить сіра гнилизна – її легше попередити, чим лікувати. А для цього важливо строго контролювати вологість у теплиці, щоб вона не була занадто високою, і періодично проводити підживлення вище перерахованими препаратами. При необхідності можна застосувати «Валміцин» (5 г на 100 л води).

Можуть також з'явитися в полуниці й слимаки, позбутися яких можна сучасними недорогими препаратами-пастками.

У теплицях, що не обігріваються, після вирощування полуниці на цій же площі на початку червня можна організувати літньо - осіннє вирощування перцю, томатів чи огірків.

Володимир Тарасюк 

Отримати додаткову інформацію та придбати канадське покриття Evergreen, агротканину і суміш газонних трав для ідеального газону та спортивних майданчиків можна звернувшись  за тел.:

067-656-59-39, 097-233-91-32, 095-548-06-87 

Отримати додаткову інформацію з агротехнології вирощування полуниці та придбати елітну розсаду найкращих сортів полуниці, малини, смородини, агрусу й ожини літнього й осіннього плодоношення можна, звернувшись за

тел. 067-656-59-39. 

Доставка по всій Україні. 

Біопрепарати Гуапсин, Трихофіт та добриво «Добрий господар», які чудово себе виправдали на полях, в теплицях, в садах, на городах і навіть на дачних ділянках, ви можете за тел.: 067-656-59-39, 095-548 06-28

Доставка біопрепаратів і добрив по всій Україні. 

Придбати органічні препарати «Ріверм» і «Валміцин» та отримати докладнішу інформацію про його застосування в рослинництві, овочівництві, садівництві, виноградарстві і ягідництві можна за телефоном: 067-656-59-39, 095-548-06-28 

Придбати Закарпатський природний цеоліт і світлодіодні лампи

можна звернувшись за тел. 067-656-59-39, 095-548-05-28