Підвищення зимостійкості горіха волоського

Підвищення зимостійкості горіха волоського це найголовніша задача садовода. Наша Планета вступила в епоху малого льодовикового періоду. Більш детально про це ви можете ознайомитися на нашому сайті www.auv.com.ua в Розділі публікацій Неймовірно але факт в статтях «Не глобальне потепління, а льодовиковий період очікує нашу планету» http://www.auv.com.ua/39-sectionchief/unbelievablebuttrue/11-2017-02-22-15-40-01, «Різке охолодження СОНЦЯ в найближчі 20-30 років» http://www.auv.com.ua/39-sectionchief/unbelievablebuttrue/321-%D1%80%D1%96%D0%B7%D0%BA%D0%B5-%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F-%D1%81%D0%BE%D0%BD%D1%86%D1%8F-%D0%B2-%D0%BD%D0%B0%D0%B9%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%B6%D1%87%D1%96-20-30-%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%96%D0%B2.

Волоський горіх добре росте практично на всіх видах рельєфу і різновидах ґрунту. Повільно ростуть, підмерзають і непродуктивні дерева тільки в глибоких балках на заболочених слабодренованих і сильно змитих ґрунтах. Найбільш продуктивно росте горіх волоський на чорноземах з нейтральною або слаболужною реакцією. Дерева гинуть від удушення кореневої системи при наявності підгрунтових вод на глибині менше 1,8 метрів. Наявність у горіха волоського потужної глибоко проникаючої кореневої системи 6-7 метрів і більше забезпечує надходження вологи з глибших горизонтів ґрунту.

Волоський горіх є вологолюбної культурою. При активному поливі дає приріст до 2 метрів в рік. Вегетаційний період горіха залежить від місцевих природно-кліматичних умов і варіює від 120 до 200 днів. Незважаючи на високу здатність виносити посуху, зрошення сприяє кращому розвитку плодоношення горіха і хорошу підготовку до зими і ритму розвитку горіха.

При виборі регіонів і ділянок для насадження горіха волоського необхідно провести детальне вивчення клімату місцевості і визначити на скільки температурні умови відповідають біологічним ритмам розвитку горіха, а сума активних середньодобових позитивних температур варіює в межах від 900 до 1200 грудусов С, що спостерігається практично в усіх регіонах України. У місцях природного зростання волоського горіха середньорічна температура коливається в межах +8 - +100С. Середньомісячна температура найтеплішого місяця не менш + 20 С. Абсолютний мінімум -16 - -25°С, безморозний період дорівнює 200 дням, з яких вегетаційний період цієї культури становить 150-200 днів.

Морозостійкість - це здатність дерев переносити низькі температури. Ця властивість закладена генетично, стійкість клітин до зневоднення і можливість зберегти в клітинах переохолоджену воду, уникнути кристалізації води всередині клітин. У кожній клітині дерева є своя межа зневоднення і стиснення. Перехід цих кордонів, а не тільки зниження температури і є причиною їх загибелі. Це явище слід розглядати не як безпосередня дія холоду на рослинну клітину, а як дія, яка викликає зневоднення рослинної клітини внаслідок виморожування води.

Зимостійкість - це здатність дерев протистояти важким умовам зимового, ранньовесняного періодів різких стрибків температури з переходом через 0 градусів С. Зимостійкість дерев змінюється з віком, в залежності від характеру мікроклімату, вологості ґрунту і забезпеченості її калієм і фосфором, також умов вегетації. Мовою математики зимостійкість дорівнює морозостійкість мінус несприятливі погодні умови і мінус поганий догляд. Під словом погода розуміють фактори, які знижують зимостійкість - це затяжні морози, відлиги, ожеледь.

Догляд це прийоми, які підвищують зимостійкість: регулярна підгодівля добривами, осінній полив, весіння обрізка.

Розглянемо, як живуть дерева в осінньо-зимовий період. Восени з настанням холодів дерево спочатку переходить з незагартованого стану в загартований стан, потім в середині зими воно має максимальну морозостійкість. Під час відлиги дерева здатні зберігати стійкість до пошкоджень від морозів до певного рівня. Кожен сорт має свій рівень. При поверненні морозів дерево знову підвищує свою морозостійкість.

Морозостійкість дерев горіха волоського більшою мірою залежить від своєчасного і повного входження в стан спокою. Спокій - це фізіологічний стан дерев, при якому різко знижується швидкість росту і інтенсивність обміну речовин, відбувається глибокі фізіолого-біохімічні зміни в клітинах рослин. В ході еволюції стан спокою виник, як здатність переживати несприятливі умови зовнішнього середовища в різні періоди життєвого циклу і було спадково генетично закріплене в процесі природного відбору. Оскільки в період глибокого спокою протоплазма, вміст живої клітини роз'єднана - обмін речовин в рослинах різко знижується, в результаті цього відбувається часткове заповнення простору між протоплазмою і оболонкою клітини речовинами типу жирних кислот і жироподібних речовин, які захищають протоплазму, живу клітину, від кристалів льоду. Протоплазма покривається суцільним ліпідним шаром, - це структурна основа біологічної клітини, що складається з вільних жирних кислот, яка зберігає воду в клітці і перешкоджає її проникненню ззовні. Максимальна ступінь глибокого спокою дерев зазвичай доводиться на період сильних морозів. Нечутливість до сильних морозів досягається фізико-хімічними змінами в клітинах. У зимуючих деревах накопичується багато цукру, крохмалю майже немає. Цукор захищає білкові сполуки від коагуляції при виморожуванні і тому його можна назвати захисною речовиною. Пов'язана з колоїдами вода при дії низьких температур не перетворюється в лід.

В деревах горіха волоського в результаті перетворення вуглеводів накопичуються жири і липоіди, це групи речовин різних за своїм складом, що включають жири та нагадують жири, які не замерзають і проявляють захисні дії в зимовий період. Крім того, білкові речовини, частково гідролізуючись, переходять з менш стійкою форми в більш стійку форму азотовмісних речовин амінокислот, які при замерзанні в меншій мірі піддаються руйнуванню. На ступінь морозостійкості рослин великий вплив мають цукор, регулятори росту та інші речовини, які утворюються в клітинах.

Теорія загартовування дерев горіха волоського, що підвищує їх стійкість до дії низьких температур.

Суть її полягає в тому, що у дерев під впливом низьких позитивних температур накопичуються цукор та інші сполуки - це перша фаза загартовування. Подальше підвищення морозостійкості відбувається вже при негативних температурах, але не ушкоджує клітини - це друга фаза загартовування Вона йде відразу ж після першої, при температурі трохи нижче 0 градусів С. У цій фазі спостерігається часткова втрата води клітинами. Під дією цукрів, що накопичилися в клітинах, змінюються біоколлоіди, - це найдрібніші частинки, зазвичай білки плюс жири, - що свідчить про пристосування до проходження періоду зимового спокою. Морозостійкість залежить як від кількості накопичених в осінній період поживних речовин, так і від економного витрачання їх протягом зими.

Горіх волоський до зимових морозів легко пристосовується і може без істотної шкоди виносити 30 і навіть 40 градусів морозу. Це пов'язано з тим, що горіх волоський завчасно добре підготувався до зими. Зростання його пагонів закінчується в середині липня, після чого на них закладаються верхівкові бруньки і до осені відбувається їх одеревеніння. Дозрівання плодів і листопад у волоського горіха також проходять на початку осені у вересні або першій половині жовтня, в залежності від місцевості. Таким чином, ритм розвитку волоського горіха сприяє пристосуванню його до зимових умов. Методами селекції і віддаленій гібридизації виведені зимостійкі і морозостійкі форми волоського горіха, що ростуть в різних грунтових і кліматичних зонах нашої країни. Разом з тим, треба відзначити легку пошкоджуваність пагонів волоського горіха весняними пізніми заморозками, під час цвітіння горіхів. Тому, необхідно вибирати зимостійкі сорти грецького горіха, квітуючі в кінці травня, це такі сорти як «Яблонівський», «Топоровський», «Буковинський 1» і ін.

Як підвищити морозостійкість садів горіха волоського

Цілеспрямованим застосуванням агротехніки ми можемо впливати не тільки на загальний стан дерев горіха волоського, але і на своєчасну підготовку їх до зими, а звідси і на підвищення їх морозостійкості. З агротехнічних заходів - це відповідна обробка ґрунту, підгодівля, полив, омолоджуюче підрізування дерев, мульчування ґрунту, застосування сучасної технології по догляду за землею, застосування мікоризи, ефективні мікроорганізми і т.д.

Перша вимога - нагодувати, ситим деревах ніякої мороз не страшний. Особливо важливі два підживлення: перше - коли у дерева починається друга хвиля сокоруху - в червні - липні місяці (перша хвиля - в квітні), і друге, восени - коли дерева запасають поживні речовини на зиму, потрібно фосфор і калій. Регулярна підгодівля, листяна і коренева, органічними добривами (тільки калій і фосфор) підвищує морозостійкість, азот у другій половині літа не рекомендується використовувати, він затягує зростання і визрівання деревини і знижує зимостійкість.

Друга вимога - напоїти водою, так як, саме вода розносить по рослинам поживні речовини, які допомагають пережити суворі зими. У жовтні, коли опаде листя - грунт, пристовбурні кола, треба промочити на глибину 40-60 см.

Не всі частини дерева горіха волоського однаково реагують на морози. Наприклад, якщо надземна частина може витримувати до -350С - 450С, то для коренів цей показник -150С - 180С. А на глибині 45 - 50 см, при температурі повітря - 45 С, температура не опускається нижче - 3 С і не загрожує підмерзанню коренів. І тому інколи дерева горіха волоського гинуть не від морозів, а від зимового осушення кореневої системи. Морозне повітря дуже сухе і волога в прикореневій зоні дуже швидко випаровується, тому дуже важливо правильно садити саджанці. І якщо не подбати про мульчування пристовбурного кола посадженого саджанця, то велика ймовірність його загибелі в північних регіонах.

Дотримання тільки одного прийому агротехніки, - доведення температурного режиму кореневого шару ґрунту до фізіологічної норми дозволить підвищити врожайність вирощуваних культур на 25% без додаткових витрат. Використовуючи тільки сонячну енергію, можна освоювати горіхівництво в північних зонах. І в цьому питанні велике значення має не температура повітря, а температура кореневого шару ґрунту. Грунт північної зони садівництва - це холодні ґрунти, і всі ґрунтові процеси, а також біохімічні процеси в коренях рослин протікають в межах від +7  до + 20 С. Цього явно не вистачає південним за походженням деревам, у яких оптимальна температура ґрунту кореневого шару знаходиться в межах + 20 С до + 35 С, при якій їх ферменти активні, а, отже, можливі біохімічні реакції обміну речовин. А в північних районах спостерігаються слабкі обмінні процеси в коренях, і слабке всмоктування поживних речовин, яке при кореневому живленні не забезпечує потреби зростання і розвитку. Горіх волоський росте, але повільно і погано плодоносить.

А найпростіший спосіб - це доведення температури кореневого шару ґрунту до оптимальних режимів відповідно до фізіологічних вимог. Перше що треба зробити - створити тепломісткий і теплопровідний грунт більшого обсягу. Найпростіше, накрити грунт мульчею, для початку хоча б пристовбурні кола радіусом не менше 2 метри, а в перспективі і весь сад, всю площу. Переваги закритого ґрунту в тому, що крім прогрівання грунту, ви захищаєте сад від бур'яну, який активно поглинає поживні речовини. Особливо актуально при значному нічному зниженні температури. Таким способом компенсується значний перепад денних і нічних температур. Закритий грунт великого обсягу виключає негативний вплив некерованих процесів природи, таких як сильне літнє похолодання, весняні ранні та осінні заморозки, недолік тепла в період вегетації, а також створює оптимальні умови для розвитку, зростання і плодоношення горіха волоського, і автоматично вирішується питання догляду за садом. Повністю виключається зростання і розвиток бур'янів під мульчею.

У ТОВ «Тімірязівське» вже п’ять років проводиться висадка щеплених однорічних саджанців з використанням мульчі, розроблена і впроваджена технологія догляду і підгодівлі на весь період розвитку.

Під впливом вітру, дощу і сонця непокритий грунт поступово втрачає свою родючість, руйнується його структура. Від атмосферних чинників, грунт можна захистити за допомогою мульчування, тобто покриття різними матеріалами: торф, тирса, різана солома, скошена трава і т.д.

Радіус покритого мульчею кола, в центрі якого розташовуються рослини, до 2-3 м, шаром до 20 см, шар мульчі не повинен доходити до стовбурів рослин, мульчу не прибирають і в травні додають новий шар, внаслідок чого взимку грунт краще зберігає тепло, що важливо при вирощуванні садів, і підвищенні морозостійкості рослин.

Посаджені восени саджанці гинуть не від морозів, а від зимового осушення. Корінь не зможе компенсувати втрату вологи зимового морозного осушення підземної частини саджанця. Після посадки пристовбурні кола, а краще всю площу саду замульчувати, а через тиждень полити ЕМ-розчином. Бажано при посадці разом з ґрунтом внести на корені саджанців ЕМ-препарати, що містять живі бактерії ЕМ-компосту 100-150 грам, це покращує кореневе живлення і прискорює розвиток і початок плодоношення і безперервний процес ферментативного розкладання органічної мульчі і забезпечує справжнє «динамічне родючість ґрунту» , тобто забезпечує повноцінне і активне живлення рослин.

Гумус, це лише свідок родючості, тобто процесу ферментації органіки. Гумус - це «законсервовані» запаси поживних речовин. Гумус - це те, що розщепилося під впливом ферментів мікроорганізмів, з перевареної мульчі, і залишившись невикористаним, з'єдналося з мінералами ґрунту, утворивши солі різної «доступності» для рослин.

Якщо процес ферментативного розщеплення органіки мульчі безперервний і відбувається в безпосередній близькості коренів рослин, то рослини отримують повноцінне харчування постійно і в повному обсязі від потреби.

Для підтримки балансу обміну, необхідно повернути ґрунту у вигляді мульчі будь-яку свіжу органіку для переробки її мікроорганізмами ґрунту і повернення поживних речовин до нового циклу живлення рослин.

Вносити мульчу, органіку, можна весь сезон, що ще більше поліпшить живлення рослин. Можна використовувати будь-які види органіки: траву, листя, лушпиння, лушпиння, солому, полову і навіть папір. Для переробки цих видів органіки в ґрунті обов'язково повинні знаходитися відповідні мікроорганізми, ЕМ-бактерії, це ЕМ-рідину, ЕМ-компост і ЕМ-порошок. І щоб процес розкладання ферментації органіки протікав в оптимальному режимі, для цього необхідно створити триєдність оптимальної вологості, повітропроникності ґрунту і необхідної температури. Як створити ці умови? Якісний грунт потрібно штучно створити самому, якщо ділянка має піщаний грунт, для збільшення вологоємності і утримання вологи слід внести глинистий або суглинних грунт. Якщо це глинистий грунт, внести достатню кількість крупного піску, що одночасно підвищити повітропроникність, теплоємність і теплопровідність.

В кінці серпня, в першій декаді вересня проведіть наступні заходи, обов'язково замульчуйте пристовбурні кола дерева шаром до 20 см, внесіть 100 грам «бокаші» живі ЕМ бактерії, залийте водним розчином препарату ЕМ рідина в концентрації 1: 200, не менше 30 літрів під одне дерево.

На зимостійкість грецького горіха добре впливають біологічні препарати: Ліно-сол+, Ріверм, Валміцин.

ТОВ «Тімірязівське» єдиний розплідник горіха волоського сертифікований швейцарською фірмою органік стандарт, що вирощує екологічно чисті щеплені саджанці без застосування пестицидів, гербіцидів, отрутохімікатів і мінеральних добрив, тільки органічне землеробство.

ТОВ «Тімірязівське» спільно з провідними вченими України, Німеччини, Японії розроблена і впроваджена сучасна ЕМ технологія посадки, догляду за садами горіха волоського, що дозволяє поліпшити імунну систему дерев, підвищити морозостійкість, врожайність і прискорити початок повного плодоношення. Причому до кожній окремій ділянці саду горіха волоського необхідно підходити індивідуально і обов'язково провести повний хіманаліз ґрунту. Наявність активних карбонатів на глибині до 1 метра підвищує морозостійкість садів горіха волоського. Підбір щеплених саджанців горіха волоського і питання районування дуже важливий фактор.

В даний час ТОВ «Тимирязевский» проводить велику роботу з районування буковинських сортів волоського горіха в Чернігівській області з метою забезпечення північних районів України, Білорусі та ряду областей Росії якісним посадковим матеріалом. Розробляє методику догляду за районованими саджанцями та методику підбору підщепних матеріалу.

Зима на зиму не схожа і в окремі роки зимівля волоського горіха буває складною. За дослідженнями Навчального центру с/г дорадчих служб встановлено, що в окремі роки горіхи французької селекції вимерзають повністю, молдавська селекція страждає на 50%, а буковинська селекція, що розповсюджує ТОВ «Тімірязівське» підмерзає на рівні місцевих сіянців, тобто підмерзають тільки окремі гілки.

Шановні садоводи!

Фальсифікат саджанців грецького горіха складає на ринку України біля 98%.

Щоб уникнути непорозумінь та не закопати гроші в землю, а це трапляється дуже часто, представництво Національної асоціації с/г дорадчих служб України по садівництву завжди готове надати вам консультативну допомогу щодо вибору саджанців та догляду за ними.

Інформація, яка наведена нижче допоможе Вам уникнути лохотрону (фальсифікату) як при покупці саджанців горіха грецького, так і при догляді за садом. Радимо докладно ознайомитися з наданою інформацією:

Інтенсивна технологія вирощування грецького (волоського) горіха (все від «А» до «Я»)

Зміст інформації, що розміщена на диску:

- Селекції та сорти грецького горіха, які можуть плодоносити на теренах України.

- Закладка горіхових садів - перспективний напрямок у садівництві на найближчі 40-50 років.

- Горіхи, що не бояться найлютіших морозів .

- Уникнення фальсифікату при виборі саджанців грецького горіха (інформація надається вперше в Україні).

- Щеплення грецького горіха.

- Посадка саджанців грецького горіха. Перевага літніх посадок.

- Подолання стресу та забезпечення 99-100% приживлюваності при висаджуванні саджанців (інформація надається вперше в Україні).

- Вимоги до ґрунту, тепла, освітлення і вологи.

- Формування крони і обрізка, лікування ран, уникнення фальсифікату серед садових замазок, який складає 99,6% (інформація надається вперше в Україні).

- Голландська технологія закладання горіхових садів, яка дозволяє повернути витрачені гроші за 3-4 роки за рахунок змішаної посадки.

- Догляд за горіховим садом.

- Малозатратна технологія обробітку ґрунту в міжряддях, яка суттєво покращує родючість ґрунтів з застосуванням активного ротора (інформація надається вперше в Україні).

- Використання органічних добрив для збільшення рентабельності горіхових садів та отримання статусу органічна продукція(інформація надається вперше в Україні)..

- Прискорення плодоношення горіхових садів на 2-3 роки (інформація надається вперше в Україні).

- Шкідники і хвороби та боротьба з ними.

- Захист горіхових садів від вимерзання в зимовий період та покращення їх зимостійкості.

- Чому не варто закладати промислові сади скоростиглими і низькорослими горіхами типу «Ідеал» і їм подібним?

- Високоефективне рідке органічне добриво «Ріверм» - найкращий помічник для садоводів, овочеводів і рослинників.

- Механічна і ручна лущілки грецького горіха продуктивністю до180 кг/час. (Новинка в Україні). Ціна доступна для селян і підприємців.

Диск з цією інформацією можна замовити за тел.:

097-233-91-32, 067-656-59-39,

095-548-05-28.

Скачування диску через файл обмінник займає 2 хвилини. 

Підготував Володимир Тарасюк, експерт дорадник