Десять компліментів для фундука

Десять компліментів для фундука 

Як Ви вже помітили, із усіх садових культур в журналі «Агросвіт України» найбільше уваги приділялося фундуку і грецькому горіхові. Це не випадково. На найближчі 40-50 років в Україні буде спостерігатися дефіцит горіхового ядра і вкладання грошей в створення фундукових садів є найбільш перспективним. Тим більше, що кліматичні умови України сприяють вирощуванню фундука на всіх теренах України. Різниця тільки в тому, що в одних регіонах він потребує більшого поливу, а в інших меншого або зовсім не потребує.

 

Цей горішок повний користі й практично не має недоліків. Він настільки гарний, що так і напрошується на добрі слова.

 

Сонячний. Більшу частину фундука, що попадає до нашої кухні, привозять із Туреччини. Там горіхові дерева, що ростуть на гірських схилах, протягом усього літа усмоктують енергію сонця й віддають її своїм ладним, майже зовсім круглим плодам. Потім горіхи збирають і дають їм дозріти, поки шкарлупа не отримає фірмовий блискучий коричневий колір. Так що природа приготувала для нас це блюдо на чистому високогірному повітрі під щедрим південним сонцем. Нічого зайвого.

 

Гармонічний. Фундук - справжній вітамінно-мінеральний комплекс. Містить калій, кальцій, фосфор, залізо, цинк, селенів, дев'ять вітамінів і багато рослинного білка із повним набором необхідних нам амінокислот в урівноваженій пропорції.

 

Заряджаючий. Ядро лісового горіха містить 60,5% горіхового масла, це наймогутніше джерело енергії. Турецькі чоловіки вважають його кращою їжею перед побаченням. Дами по усьому світі теж цінують фундук, як сильний енергетик він сприяє рятуванню від синдрому хронічної утоми.

 

Дієтичний. Люблять фундук і дієтологи. У ньому практично стільки ж білка, скільки в м'ясі, а вуглеводів, навпроти, мало. Це корисне знання й для тих, хто віддає перевагу печиву з горіхами. Таке печиво фігурі не перешкода. Саме тому більшість моделей приділяють увагу продуктам, до складу яких входять горішки.

 

Зігрівальний. Не можете зігрітися з ранку? Додайте до свого омлету суміш із товченого фундука й чорного перцю, як радив грецький лікар Дайоскорайдс, що виявив дивні властивості цього горіха майже 2 тисячі років тому. У своїх працях він також відзначав, що суміш із фундука з медом добре допомагає від кашлю.

 

Потрібний серцю. Щоб серце й судини залишалися здоровими, довірте фундуку турботу про них. Складові горіха відіграють важливу роль у зменшенні ризику занедужати. Змішайте його з медом і їжте просто так або з хлібом.

 

Молодильний. Фундук - представник невеликої серед горіхів групи, багатої натуральним антиоксидантом вітаміном А. Його «колега», вітамін Е, теж є в ядрах фундука. Обидва ці вітаміни продовжують нашу молодість.

 

Підбадьорливий. Цей горішок номер один по вмісту фолієвої кислоти, потужного антидепресанту, що відновлює нервові тканини. Вона здатна також підвищувати розумову й фізичну активність, а також незамінна при вагітності, оскільки відповідає за формування нервової системи маляти.

 

Товариський. Ядро фундука можна споживати із самими різними продуктами. Він смачний з солоним і солодким, у поєднанні із фруктами й десертами, з йогуртами й випічкою, з м'ясними блюдами й сирами. Горіхове масло з фундука менш калорійно, чим з арахісу, і не викликає алергії.

 

Відданий. Нарешті, цей герой залишиться з вами надовго - він добре зберігається. Щоб горіхи не придбали згодом гіркий присмак, зберігаєте їх у холодильнику, у контейнері, щільно закритому кришкою. А ядра фундука прекрасно переносять заморозку й можуть зберігатися в морозильній камері до двох років.

 

Помічник. Фундук чудовий помічник для пасічників по нарощуванню бджолиних сімей ранньою весною. Він зацвітає один із перших і його суцвіття багаті пилком.

 

На усіх семінарах найчастіше запитують, а чи можливо розмножувати фундук із горішків?

Звичайно можливо, але що виросте з горішків ніхто не передбачить. На 99,9% можна прогнозувати, що буде звичайна ліщина, яка почне плодоносити на 12-й чи 16-й рік. Тож не варто закладати фундукові сади сіянцями.

А чи можна розмножувати фундук щепленням?

Фундук можна розмножувати щепленням на сіянцях фундука чи звичайній ліщині, але чи варто це робити, то це вже інше питання.

Професійних садівників цікавить питання: «Як покращити якість горішка?»

Уважно ознайомтесь з інформацією, що наведена нижче і це принесе Вам користь та допоможе уникнути помилок, які допускає абсолютна більшість садівників як при виборі і купівлі саджанців, так і по технології вирощування і розмноження фундука та покращення якості плодів...

В рамках Міжнародної спеціалізованої виставки плодоовочевої індустрії в Україні та СНД «FRESH BUSINESS EXPO -2015» на стенді «АГРОСВІТ УКРАЇНИ» проводився  семінар та надавалися консультації по закладанню фундукових садів.

Тема: Сучасна інтенсивна технологія вирощування фундука (все від «А» до «Я»).

План семінару:

1.                  Фундукові сади мають чудову перспективу в Україні на найближчі 50 років.

2.                  Уникнення фальсифікату при виборі саджанців фундука (інформація надається вперше в Україні). За дослідженнями Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України фальсифікат по саджанцям фундука складає близько 94%.

3.                  Селекції та сорти фундука, які можуть успішно плодоносити на теренах України.

4.                  Вимоги до ґрунту, тепла, освітлення і вологи.

5. Посадка саджанців фундука. Перевага літніх посадок.

6. Подолання стресу та забезпечення 99-100% приживлюваності при висаджуванні саджанців (інформація надається вперше в Україні).

7. Застосування Закарпатського природного цеоліту, гідрогелю з гуматами й бентонітом сприяє родючості ґрунтів та заощадженню води при поливах.

8. Використання органічних добрив для збільшення рентабельності фундукових садів та отримання статусу органічна продукція (інформація надається вперше в Україні). Високоефективне рідке органічне добриво «Ріверм» - найкращий помічник для садоводів, овочеводів і рослинників. Покращення якості плодів.

9. Догляд за фундуковим садом, обрізка, формування крони, уникнення фальсифікату серед садових замазок, який складає 99,6% (інформація надається вперше в Україні).

10. Малозатратна технологія обробітку ґрунту в міжряддях, яка суттєво покращує родючість ґрунтів з застосуванням активного ротора (інформація надається вперше в Україні).

11. Прискорення плодоношення фундукових садів (інформація надається вперше в Україні).

12. Шкідники і хвороби та боротьба з ними.

13. Захист горіхових садів від вимерзання в зимовий період та покращення їх зимостійкості (інформація надається вперше в Україні).

14. Фундук на медвежому горіхові.

15. Де придбати найперспективніші саджанці фундука за оптимальними (найнижчими) цінами?

Семінар проводився в ході виставки «FRESH BUSINESS EXPO -2015». Доповідач: Тарасюк Володимир Володимирович, експерт-дорадник Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України.

Диск з цією інформацією (в повному обсязі) можна замовити за тел.:

097-233-91-32, 067-656-59-39,

095-548-05-28, 095-548-06-87

Скачування диску через файл обмінник займає 2 хвилини.

Якщо Вам після ознайомлення з наданою інформацією буде щось незрозуміло чи викликатиме сумнів, то зателефонуйте за вище зазначеними телефонами і Ви отримаєте консультацію від Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України. Ми завжди готові Вам допомогти.

При відвідуванні будь-яких семінарів бажано володіти цією інформацією, щоб задавати не абстрактні, а складні запитання, які принесуть Вам користь і допоможуть уникнути лохотрону.

На абстрактні запитання - абстрактна відповідь: ні Вам користі, ні нам наснаги.