Саджанці горіха із закритою кореневою системою

Майже на всіх Міжнародних виставках з аграрною тематикою, що проходять в м. Києві та інших містах України можна зустріти стенди різних компаній, на яких пропонують саджанці грецького горіха з закритою кореневою системою.

Дійсно, такі саджанці мають значні переваги перед саджанцями з відкритою кореневою системою.

Їх можна висаджувати в будь яку пору року за виключенням зимового періоду при замерзлому ґрунті.

Вони краще приживаються, бо не зазнають значного стресу при посадці.

При однаковому догляді саджанці з закритою кореневою системою на рік раніше вступають в плодоношення.

Система посадки саджанців з закритою кореневою системою не нова. Вона використовується в Україні вже понад 25 років, але найбільшу популярність отримала в останні 5 років. Тому не дивно, що багато плодорозсадників акцентували на цьому свою увагу. І це чудово, якби не маленьке та дуже суттєве «але».

Так на одній із Київських виставок відома в Україні компанія ПП «Імпак», яка знаходиться в м. Андрушівка, Житомирська обл. представила однорічні саджанці горіха грецького із закритою кореневою системою української, молдавської та європейської селекції.

Мене дуже вразили розміри цих саджанців: вони були понад 2 метри висотою з доволі товстим стовбуром.

Звичайно, виростити такі саджанці за один рік не складно.  В Інтернеті можна знайти безліч пропозицій по стимуляторам росту та макро- і мікроелементам, які прискорять ріст саджанця. Окрім того недосвідчені садівники більше уваги звертають не на розміри і стан кореневої системи, а на розмір крони. Тому я ні в якій мірі не звинувачую ПП «Імпак». Звинувачувати ПП «Імпак» - це всерівно, що звинувачувати промислових садівників, які реалізують отруйні яблука чи інші плоди.

Якось у декількох виданнях я надрукував статтю, в якій звернувся до мам: «Коли я бачу як ви купуєте своїм діткам дуже «гарні» яблука, то мені хочеться надавати вам по рукам». І повірте мені, що абсолютна більшість мам цього заслуговують, бо своїми руками труять діток, знищуючи їхню імунну систему.

Для того щоб отримати гарні, великі, без єдиної цяточки яблука необхідно згідно технологічним нормам мінімум 14 разів обробити дерева отрутохімікатами, а на славній Вінниччині уже практикується 32 рази. І роблять вони це тому, що такі плоди продаються в магазинах і на ринках за найвищими цінами. Тож попит на товар заставляє виробників забути про наслідки.

Так само відбувається і з саджанцями горіхів з закритою кореневою системою. Попит на гарну і велику крону підштовхує ПП «Імпак» та інші плодорозсадники застосовувати стимулятори росту не замислюючись про подальші наслідки для цих саджанців. А наслідки дійсно вражаючі.

Саджанець буде повноцінним, якщо коренева система відповідає розмірам крони. Коренева система саджанців, вирощених на стимуляторах росту, ніколи не відповідає розмірам крони і як результат через рік чи два вони гинуть, а якщо і виживають, то вступають в плодоношення на 3-4 роки пізніше, ніж саджанці з відкритою кореневою системою, що вирощені без стимуляторів росту.

Якщо ви попали в таку халепу, придбавши такі саджанці, то ви маєте і надалі підживлювати стимуляторами росту, бо ваші деревця «наркомани» і без стимуляторів росту у них буде «ломка». З деревами все відбувається як і з людьми.

Мене часто запитують: - Чому саджанці, що вирощені на стимуляторах росту мають недостатню кореневу систему?

Пояснення просте. Уявить собі, що ви знаходитеся в гостях: стіл великий і гостей багато, але усі блюда розташовані пропорційно і вам немає необхідності протягувати руку через весь стіл, бо вони поряд з вами. Так само і саджанцю немає необхідності розвивати потужну кореневу систему, щоб добути собі якесь живлення, якщо воно є в стимуляторах росту. Мене також дивує те, що присутні на виставці представники асоціації горіховодів не звернули на це ніякої уваги. Тому діяльність цієї асоціації у мене викликає великий сумнів і недовіру.

Якщо ПП «Імпак» та інші подібні плодорозсадники не погоджуються з моїми доводами, то наше представництво готове вислухати їх аргументи та провести більш детальне дослідження їх саджанців.

Але на сьогоднішній день я не можу рекомендувати саджанці ПП «Імпак».

Нерідко можна зустріти приватні розплідники, господарі яких стверджують, що вони реалізують саджанці горіхів Буковинської селекції. Але коли в них просиш, щоб вони представили документ(свідоцтво на плодорозсадник, свідоцтво на бруньку і сертифікат, що це органічна продукція, то тут же отримуємо замість документів якісь незрозумілі пояснення. Тож ми маємо справу зі звичайним шахрайством.

Спонукає до того, що людина попадає в халепу, як переконання продавця, так і цінова політика. Коли покупець бачить, що може придбати саджанці дешевше, то поневолі спрацьовує спокуса заощадити гроші. Та останнім часом може бути і все навпаки: ціна висока, а саджанці приречені на загибель, бо вони «наркомани».

Продавець, який відверто лукавить, практично нічим не ризикує, бо правда відкриється не завтра, а тільки через декілька років.

Ось так і склалося на ринку України, що по саджанцям горіхів в Україні процвітає лохотрон. Найбільше фальсифікованої інформації про саджанці горіхів розповсюджується через Інтернет.

Тож перед тим як приймати рішення про закупівлю саджанців варто добре замислитись над тим, щоб не попасти в халепу.

Але придбавши навіть гарні саджанці - це не означає, що у Вас все буде гаразд.

Для того, щоб горіхи вступали в плодоношення на п’ятий, шостий рік і гарно плодоносили потрібно дотримуватись сучасних технологій догляду за садом. Якщо ж користуватися технологіями із старих книжок чи черпати інформацію з Інтернету, то Ваші горіхи можуть вступати в плодоношення і на 10-12, а то і 15-й рік.

Найбільше проблем з підмерзанням гілок і це вина не сорту, а не дотримання сучасних технологій. Будь-який лікар скаже, що легше попередити хворобу, ніж її лікувати. 

Шановні садоводи!

Щоб уникнути непорозумінь та не закопати гроші в землю, а це трапляється дуже часто, представництво Національної асоціації с/г дорадчих служб України по садівництву завжди готове надати вам консультативну допомогу та підказати плодорозсадники, які перемогли на конкурсі «Краща продукція року».

Кожен плодорозсадник, який продав вам саджанці по нашій рекомендації несе подвійну відповідальність: як перед вами, так і перед нами.

Володимир Тарасюк – експерт дорадник

Довідки за тел.: 097-233-91-32, 067-656-59-39, 

095-548-05-28