Нові сорти яблук, здоровіший кінцевий продукт(резистентні сорти)
НОВІ СОРТИ ЯБЛУК, ЗДОРОВІШИЙ КІНЦЕВИЙ ПРОДУКТ (резистентні сорти-стійкі до хвороб)
Серед країн Європи Україна має найкращі можливості для вирощування яблук, так як наразі в країні вирощується лише 50-60% від загального попиту та потреб споживання яблук. Таким чином, типовим є ринковий попит, який буде зберігатись ще довгий час. Ціна на яблука в Україні досягла європейського рівня. Враховуючи кліматичні умови, 70-80% території країни є придатними для вирощування яблук, при цьому, витрати на виробництво нижчі, ніж у Європі. Враховуючи вищесказане, в Україні існують унікальні можливості для вирощування яблук.
Хвороби — один із головних чинників недобору врожаїв. Через них ми недобираємо понад 35% урожаю яблук. Тож не випадково, що хімічне навантаження на плоди дуже велике (від 14 до 32 обробок отрутохімікатами за один вегетаційний період). Ми платимо дуже велику ціну за споживання яблук, що вирощені за традиційною технологією. При поїданні 1 кг таких яблук ми замість користі укорочуємо собі життя мінімум на 2-3 дні, а в окремих випадках і на тиждень. Але прагнення людей до покупки гарних яблук підштовхує аграріїв до застосування отрутохімікатів при боротьбі як з шкідниками, так і з хворобами.
Однією з найнебезпечніших хвороб яблуні є парша (Venturia inaegualis). Останніми роками ця хвороба поширюється дедалі більше, що пов’язано з низкою причин: створення великих масивів садів; ущільнене розміщення дерев на одиниці площі; різні умови перезимівлі; поява нових шкідливих об’єктів збудників цієї хвороби; неправильне застосування хімічних засобів захисту та добрив; наявність сприятливих для розвитку хвороби кліматичних умов протягом періоду вегетації тощо.
За слабкого розвитку парші (близько 5%) вона не завдає значної шкоди ні деревам, ні плодам. Якщо ж розвиток захворювання перевищує 5%, особливо в травні-червні, можливе інтенсивне опадання квіток і зав’язі. У зараженого листя пригнічується фотосинтезуюча діяльність, зростає транспірація, що призводить до різкого збільшення потреби яблуні в ґрунтовій волозі. Порушення водного режиму спричиняє опадання листя, іноді плодів, пригнічується закладання генеративних бруньок. Плоди, уражені паршею, втрачають свій товарний вигляд, погіршуються їхня якість та лежкість під час зберігання. У таких дерев різко знижується зимостійкість.
Традиційний метод захисту яблуні від парші — 12–16 обприскувань фунгіцидами протягом вегетаційного періоду. Це не тільки шкідливо для здоров’я, а і велике фінансове навантаження на виробництво.
Вирощування резистентних сортів, стійких проти хвороб, у комплексі з інтегрованою системою захисту дає змогу знизити затрати на фунгіциди майже на 90% і при цьому отримувати органічну продукцію без шкоди навколишнього середовища і корисну для людей.
Нещодавно плодорозсадник ДП «Голланд» завершив тривалий період науково-дослідної роботи. Компанія відшукала більшу частину стійких до хвороб столових сортів яблук, які існують у світі. Після сертифікації і тестування були відібрані найкращі та найбільш перспективні десертні сорти яблук.
В рамках Міжнародної виставки «ІнтерАГРО» відбувся семінар:
«Вирощування яблук резистентних сортів - справа перспективна».
Усі відвідувачі семінару в ході дегустації мали можливість переконатися в тому, що за смаковими і товарними якостями сорти Луна, Сіріус, Оріон, Ред Топаз, Розела в значній мірі перевершують усі раніше відомі сорти.
Характеристика саджанців резистентних сортів яблунь
Луна® (Luna) має відмінну лежкість.
Диплоїдний, хороший запилювач для всіх сортів групи Натуральне Яблуко®.
Форма крони та сила росту схожі до сорту Голден Д.
Дозріває в першій - другій декаді жовтня, проте можна тримати на дереві до листопада.
Плід середнього розміру, гладкий, у випадку раннього збору залишається зеленим. Зібраний в період знімної стиглості в процесі зберігання жовтіє. У випадку пізнього збору на жовтому основному кольорі може з'явитись слабкий рум'янець. Максимальна маса плоду 240 грам.
Гармонійне співвідношення цукру-кислоти. М'якуш щільний, надзвичайно соковитий, хрусткий. Брікс: 14%.
Зберігається до кінця квітня.
Рано вступає в плодоношення, надзвичайно високоврожайний.
Не схильний до бурої плямистості. Стійкий до парші, середня стійкість до борошнистої роси.
Дає високі, постійні врожаї, може рахуватись резистентним наступником групи сортів Голден, без схильності до періодичної врожайності. Сорт придатний для інтегрованого та органічного вирощування.
Розела® (Rozela) має привабливий плід.
Диплоїдний, хороший запилювач для всіх сортів групи Натуральне Яблуко®. Дає постійні та високі врожаї, рано вступає в плодоношення.
Середньої сили росту, з помірним галуженням.
Дозріває на тиждень раніше ніж сорт Голден Делішес.
Плід середній або великий з привабливими сочевичками. Максимальна маса плоду 230 грам.
М'якуш середньої твердості, соковитий, солодкий, з низьким вмістом кислоти, дуже ароматний.
Добре зберігається в звичайних умовах до кінця лютого.
Надзвичайно високоврожайний, плодоносить як на коротких так і на довгих пагонах, рано вступає в плодоношення.
Колір плоду інтенсивний яскраво-червоний, з білими сочевичками. Дуже високоврожайний сорт, резистентний відповідник сорту Айдаред з яскравим смаком.
Сорт рекомендований для системи інтенсивного вирощування. Можливе вирощування у прохолодних зонах. Придатний для інтегрованого та органічного вирощування.
Оріон® (Orion). Солодке яблуко з особливим смаком.
Трипроїдний сорт, потребує запилення. Запилювач сорту - Луна®, Розела® та Ред Топаз®.
Середньої сили росту, сорт формує сильний стовбур.
Дозріває в першій декаді жовтня, одночасно з сортом Голден Д.
Плоди великі або дуже великі та розташовані по-одинці. Максимальна маса плоду 320 грам. Можуть бути і нестандартні (величезні) плоди.
М'якуш щільний, дуже соковитий. Плід має вишуканий смак, вміст цукру надзвичайно високий, але завдяки вмісту кислот гармонійний. Брікс вище 16%!
Зберігається до кінця березня.
Плодоношення та плодові частини схожі до сорту Айдаред, не потребує прорідження зав'язі.
Зібране зелене яблуко жовтіє у сховищі, якщо плоди збирати пізніше - з'являється легкий рум'янець. Легко формувати крону форми веретена або стрункого веретена.
Стійкий проти парші та толерантний до борошнистої роси. Придатний для інтегрованого та органічного вирощування.
Ред Топаз® (Red Topaz). Основа для органічного вирощування плодів.
Диплоїдний, хороший запилювач для всіх сортів групи Натуральне Яблуко®.
Середньої сили росту.
Дозріває через кілька днів після сорту Голден Д.
Плоди середні або великі, можуть набувати приплюснутої форми. Максимальна маса плоду 200 грам.
М'якуш щільний, хрусткий, надзвичайно смачний, з приємною кислинкою, схожий на Джонатан.
У звичайних сховищах зберігається до кінця березня.
Рано вступає в плодоношення, здатність плодоносити навіть на однорічних пагонах. Для сорту характерні постійні та високі врожаї.
Кольорова мутація основного сорту Топаз. Швидко покривається червоним поверхневим забарвленням, яке може досягати 100% покриття. Добре забарвлюється навіть за несприятливих умов.
Стійкий проти парші, толерантний до борошнистої роси, може бути сприйнятливим до бактеріального опіку. Придатний до інтегрованого та органічного вирощування (екологічно чиста продукція).
Сіріус® (Sirius) - це гармонія смаку.
Триплоїдний сорт, потребує запилення. Сорт-запилювач: Луна®, Розела®та Ред Топаз®.
Сила росту подібна до клонів сорту Джонаголд.
Дозріває через 1-2 тижні після сорту Голден Д. В процесі зберігання плід жовтіє.
Плід великий, буває дуже великий, надзвичайно ефектний, розташовані поодиноко. Максимальна маса плоду 310 грам.
М'якуш хрусткий, надзвичайно соковитий, ароматний. Співвідношення цукор-кислота врівноважене. Брікс 14-15%.
У звичайних сховищах може зберігатися до кінця квітня.
Рано вступає в плодоношення, не схильний до періодичного плодоношення, високоврожайний.
У випадку перезрівання може з'явитись легкий рум'янець. Надзвичайно цінні, великі яблука для справжніх гурманів.
Триплоїдні сорти потребують 2 диплоїдних запилювачі.
Сорт стійкий проти парші, не схильний до гіркої плямистості. Придатний як до інтегрованого так і до органічного вирощування.
Наш плодорозсадник та показовий сад відкритий для всіх зацікавлених! Незалежно від того, чи Ви оберете традиційні сорти яблук, чи надасте перевагу стійким до хвороб сортам, наші спеціалісти дадуть професійну вичерпну відповідь на всі Ваші запитання, та проконсультують з питань вирощування.
Якщо майбутнє Вашої діяльності справді має для Вас значення, зверніть увагу на пропозицію плодорозсадника! Для закладання саду обирайте тільки найновіші сорти, які є запорукою успішного вирощування та міцних позицій на ринку. Обирайте високоякісний безвірусний садивний матеріал!
Для нас важливо, щоб Ви були успішним – саме тому протягом цілого року ми надаємо всім нашим клієнтам безкоштовне консультування.
Плодорозсадник реалізовує саджанці стійких до хвороб сортів яблунь, а також саджанці інших плодових дерев, в тому числі: абрикоси, аличі, сливи,персика, нектарину, вишні, черешні, яблунь, груші, горіха грецького, фундуку.
Окрім сортів натуральне яблуко можна придбати саджанці:
-Аллегро;
-Айдаред;
-Ред Айдаред;
-Гренні Сміт;
-Джероміне;
-Флоріна;
-Голден Делішес Рейндерс;
-Фрідом;
-Вілтонс Ред Джонапрінц (Wiltons Red Jonaprince);
-Джонаголд;
-Голдраш Кооп 38;
-Чарден;
-Аметист;
-Клони Ред Делішес;
-Ренора;
-Клони Джонатан;
-Рекарда;
-Клони Гала;
-Реколор;
-Клони Фуджі.
Підщепи яблунь: В9, М9 Т337, ММ106 Т9А, ММ111, В118, М25, М26.
Усі сорти толерантні до Фітофторозу.
Сорти груші:
-Бошц кобак;
-Червоний Вілмош;
-Вілмош;
-Конференція;
-Улюблений Клеп;
-Тріуф Пакгама.
Сорти айви:
-Айва Берецький;
-Константинопольська.
Підщепи груші та айви: ВА 29, ЕМ-А Айва, дика груша.
Сорти вишні:
-Ерді високоврожайна;
-Уйфегертоі Фюртеш;
-Дебрецені високоврожайна;
-Канторяноші.
Сорти черешні:
-Бігаро Бурлат;
-Каталін;
-Гермерсдорфі 3;
-Ван;
Лінда.
Сорти сливи:
-Топпенд Плюс;
-Джофела;
-Чачанська Лепотіка;
-Чачанска Родна;
-Стенлі;
-Блуфрі;
-Президент.
Сорти абрикоса:
-Цегледі гігант;
-Цегледі улюблений;
-Цегледі бібер;
-Цегдеді Пірошка;
-Цегледі золотий;
-Угорський абрикос С235;
-Генці угорський.
Сорти персика:
-Ред гевенг;
-Флейвертоп;
-Чемпіон;
-Бейбіголд 5;
-Бейбіголд 6;
-Бейбіголд 7.
Підщепи сортів сливи та абрикосу:Міраболан, Св. Джулієн.
Підщепи сортів персика: дикий персик, гіркий мигдаль.
В плодорозсаднику також можна придбати і саджанці плодово-ягідних культур: смородини, порічок, аґрусу, малини, ожини, лохини, журавлини, жимолості, горобини, калини, винограду, полуниці (суниці садової).
Двері розсадника завжди відкриті для Вас. Висока якість і прозорість - головний девіз плодорозсадника!
Реклама чудова, краще і не придумаєш. А тепер давайте розглянемо наскільки вона відповідає реальності.
Плодорозсадник ДП «Голланд Плант Україна» розташований в Закарпатті.
Ось саме таку рекламну інформацію розповсюджує ДП «Голланд Плант Україна» вже більше 10 років на шпальтах друкованих видань і через Інтернет.
Варто зауважити, що рекламна компанія резистентних сортів яблук організована ДП «Голланд Плант Україна» найкраще в Україні. Вона охоплює майже усі найважливіші виставки і семінари.
Завдяки цій рекламі за останні роки в Україні закладено багато садів так званими резистентними сортами по програмі «Натуральне Яблуко®».
Заради справедливості потрібно визнати, що будучи прихильниками отримання органічної продукції Навчальний центр сільськогосподарських дорадчих служб і представники редколегії журналу «Агросвіт України» теж захоплювались резистентними сортами ДП «Голланд Плант Україна». Та наша радість була короткою. Як кажуть в народі: «Хотілось як краще, а вийшло як завжди». Так сталося і з так званими «резистентними сортами яблук».
Згодом з’ясувалося, що ці сорти потребують такої ж самої фунгіцидної і інсектицидної обробки як і звичайні сорти. Зареєстровані випадки враження паршою 80% яблук. Сильно вони вражаються і борошнистою росою та іншими захворюваннями. При багаторічному дослідженні встановлено, що задекларовані в рекламі показники резистентності до хвороб є гарний міф. Та найстрашніше ще й те, що вони мають недостатню зимостійкість. Зареєстровані випадки 100% підмерзання.
При відвіданні садів, які були закладені саджанцями ДП «Голланд Плант Україна» ми запитували власників: «Чому ви так довго мовчали про недоліки цих так званих «резистентних сортів?»
Відповідь нас приголомшила: «Мабуть ми були загіпнотизовані такою широкою і переконливою рекламою, що спочатку грішили на себе і тільки пізніше зрозуміли, що нас надурили. А кому хочеться визнавати, що ти лохонувся?» Були і такі відповіді: «Не хотілось, щоб конкуренти над тобою сміялися та злорадствували» або «Хвалив ці сорти, щоб не один я страждав, а і ще хтось попався не цей гачок». Добре, що цей стиль не на всіх розповсюджується. Але і таке буває…
Нам дуже прикро, що резистентні сорти яблунь виявилися гарним міфом.
Тож «Дорадча служба «Ревізор» не може рекомендувати закладати промислові сади саджанцями ДП «Голланд Плант Україна»з розрахунком отримання органічної продукції. Органічну продукцію можна отримати і на звичайних сортах та докладніше про цю технологію ми поговоримо пізніше.
Володимир Тарасюк, експерт дорадник
067-656-59-39