Яка матка найкраще підходить в умовах степу і лісостепу України?

 

Яка матка найкраще підходить в умовах степу і лісостепу України?

 

 

Які завдання головної весняної ревізії пасіки?

Головну весняну ревізію пасіки проводять зразу після обльоту бджіл при температурі повітря 12-14°С. Мета ревізії - визначити загальний стан бджолосім'ї, її силу, наявність матки, якість стільників, кількість і якість корму, наявність захворювань тощо.  Сильними вважають бджолосім'ї, які займають вісім стільників і більше, середніми - шість-сім, слабкими - менше шести. Для нормального розвитку бджолосімей при наявності продуктивної матки кормові запаси доводять до належного рівня, причому дві рамки повинні бути з пергою. Гнізда скорочують до кількості рамок, яку обсиджують бджоли. Стежать, щоб стільники були доброякісними, придатними для відкладання яєць маткою. Кілька кормових рамок розміщують за заставною дошкою, а для доступу до них бджіл у дошці у верхній площині роблять кілька отворів. Гніздо старанно утеплюють. Бажано обладнати внутрішньо вуликову напувалку. У скороченому гнізді до його розширення бджолосім'ї нормально розвиваються близько місяця, потім його розширяють. Слабкі сім'ї для взаємного обігрівання і швидкого розвитку поміщають в одному вулику через глуху перегородку.

 

Чи доцільно виводити матку ранньої весни?

Ні за яких обставин у ранній весняний період не слід вдаватися до виведення в безматочній сім'ї матки. Адже навіть при вдалій спробі з яєць нової матки перше покоління з'явиться лише через 45-50 днів, а за цей час бджолина сім'я без матки переведеться. Підсилювати її недоцільно, бо ослабнуть інші бджолосім'ї. До того ж у цей період у вулик мало надходить нектару й пилку, на пасіці недостатня кількість трутнів.

 

Як виправити бджолосім'ї без маток навесні?

У разі наявності запасної матки її підставляють у бджолину сім'ю без матки в кліточці, а через добу випускають, враховуючи поведінку бджіл на кліточці. Добре, коли є нуклеус. Його разом з маткою приєднують до бджолиної сім'ї без матки. Коли об'єднують дві сім'ї, вулики поступово зближують, сім'ям надають однакового запаху, рамки з бджолами сім'ї без матки переносять у сім'ю з маткою. При цьому гніздо останньої бажано відокремити аркушем паперу. За ніч бджоли об'єднуються.

При відсутності запасної матки необхідно її придбати не на руках чи ярмарках, а в племінному господарстві.

 

Як виявити наявність матки у бджолосім'ї?

Від наявності матки залежить розвиток сім'ї. При її відсутності бджоли буквально «тануть» на очах - старі відмирають, а поповнення не надходить. Наявність матки визначають за наявністю розплоду, свіжого засіву. При відсутності останнього підставляють контрольну рамку зі свіжим розплодом з іншої бджолосім'ї. Якщо через 12-20 год на ній будуть відбудовані мисочки - матка відсутня.

 

Як виправити бджолину сім'ю без матки навесні за допомогою нуклеуса?

Якщо сім'я сильна, то всередину підставляють запасну матку разом з бджолами та розполодом нуклеуса. Як правило, при цьому бійки між бджолами не буває. Можна на деякий час матку накрити ковпачком. Слабкі бджолосім'ї без маток приєднують до слабких з матками.

 

Як відшукати матку?

Як правило, матка знаходиться на рамках (або біля них) зі свіжим засівом. Рамки обережно послідовно виймають, спочатку відсунувши від сусідніх з тим, щоб не травмувати бджіл. Зразу уважно оглядають один бік рамки, далі її розвертають на 180° навколо верхньої рейки, яка повинна бути вертикальною, й оглядають другий бік. Потім рамку ставлять на місце. Для полегшення пошуків 1-2 рамки, оглянуті раніше, тимчасово ставлять у переносний ящик. Почергово оглядають рамки, поки не відшукають матку. Краще це робити вдень, коли значна кількість бджіл на вильоті. Якщо за один огляд матку відшукати не вдається, вулик слід закрити і після заспокоєння бджіл (через 1-2 год) продовжити пошуки. За цей час матка, як правило, переходить з дна чи стінки вулика на рамки, де її і виявляють.

 

Коли слід забезпечити найвищу продуктивність матки?

У літній період бджоли живуть до 35 діб. Для забезпечення доброго медозбору бджола має брати участь у збиранні нектару хоча б, як мінімум, 5 днів. Отже, вона повинна вийти з-під кришечки комірки не пізніше 30 днів до початку головного медозбору. Враховуючи, що цикл розвитку особини бджоли від яйця до виходу з комірки становить 21 добу, найвищу продуктивність матки слід забезпечити за 51 день до початку головного медозбору (21+30). У медозборі бджоли беруть участь з четвертого дня життя (приймальниці нектару). Зважаючи, що молоді бджоли мають брати участь у медозборі хоча б 5 днів, вік наймолодших з них повинен бути 8 днів до закінчення головного медозбору. Оскільки період розвитку бджоли 21 доба, тому високий темп відкладення яєць маткою треба забезпечити за 29 днів до закінчення головного медозбору (8+21). Отже, матці необхідно забезпечити найвищий темп відкладення яєць за 51 день до початку головного медозбору та за 29 днів до його закінчення. Виходячи з конкретних умов, цей період легко встановити.

 

Яка матка найкраще підходить в умовах степу і лісостепу України?

В умовах степу і лісостепу України найкраще зарекомендувала себе українська степова бджола. І це не дивно, бо вона сформована в цих умовах. Застосування інших маток завжди завершувалось негативними наслідками.

Бджолині сім’ї цієї породи легко виходять із ройового стану. Досить часто спостерігається тиха зміна маток. У цих бджіл відзначається висока стійкість до нозематозу, гнильцьових захворювань і особливо до падевого токсикозу. Добре переносять затяжні холодні зими, а також пристосовані й до спекотного літа, при цьому інтенсивно використовують навіть невеликий взяток зі степового різнотрав'я. Останнє дуже важливо, враховуючи те, що наприкінці першого десятиліття нинішнього століття на нашій Планеті завершився малий льодяниковий період і Земля вступила в нову фазу свого розвитку, який буде продовжуватися щонайменше декілька тисяч років. Тепер все частіше в Україні буде спостерігатися спекотне літо з мінімальними опадами і українська степова бджола згодом охопить не менше 85% теренів України, тому що інші породи бджіл не зможуть ефективно працювати в цих умовах.

Українську степову бджолу характеризують такі господарські риси як: бджола дуже охайна, добре бореться з восковою міллю яка є переносником інвазійних і інфекційних захворювань, стійка до нозематозу, гнильцю і особливо до падевому токсикозу. Вона має високу медяну продуктивність, гарну печатку, незначне прополюсування гнізда, далекольотність, витривалість, спокійне поводження при огляді гнізда, миролюбство, малу схильність до роїння, гарну зимостійкість.

Бджоли української степової породи складають мед спочатку в магазинну частину вулика, а потім уже в розплідну, тобто обмежують яйцекладку матки після заповнення всіх вільних стільників. При огляді дуже спокійні. Але своє житло охороняють дуже добре, що в значній мірі запобігає бджолиному злодійству. Гарна зимостійкість : відкриваєш вулик після зимівлі й серце радується: рамки чистенькі, підмору практично немає. Навесні бджолосім’ї швидко набирають силу й повній мірі використовують навіть невеликий весняний взяток. Крім цього українки дають багато воску. За сезон одна сім’я відбудовує 2-3 дадановських корпуси вощини.

В фермерському племінному пасічному господарстві Олександра Загороднюка, яке розташоване в Ружинському районі Житомирської області українські бджоли в умовах сильного стійкого медозбору збирали в середньому по пасіці понад 140 кг меду, а в невдалі роки не нижче 70 кг. При відвідуванні пасічного точка Олександра Загороднюка в липовому масиві надходження нектару на контрольному вуликові складало 9,2 кг на добу. Це говорить про велику працьовитість цієї бджоли і про чистоту її породи в цьому господарстві. Тож не випадково на конкурсі «Краща продукція року» фермерське племінне пасічне господарство Олександра Загороднюка визнано кращим племінним пасічним господарством України. Це підтвердили числення делегації пасічників з понад 100 країн світу, які відвідали це славне господарство при проходженні ХХХХІІІ Міжнародного Конгресу Апімондія з 29 вересня по 3 жовтня 2013 року. Дуже приємно, що пальму першості фермерське племінне господарство Олександра Загороднюка утримує і сьогодні. В цьому може переконатися кожен пасічник, який відвідає це зразкове господарство.

 

Відповіді на запитання пасічників надали Григорій Приймак, академік УАН і Володимир Тарасюк, експерт дорадник

 

Усім хто побажає придбати якісні племінні бджолопакети або бджоломаток цієї прекрасної породи, будь-який пасічний реманент, що переміг на конкурсі «Краща продукція року» та цікаві книги «Енциклопедичний довідник з бджільництва (в питаннях і відповідях)» і «Догляд за бджолами» звертайтеся за тел.:

067-656-59-39, 097-233-91-32, 095-548-05-28, 095-548-06-87.  

 E-mail:Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.