Гаряче серце бані і будинку
Гаряче серце бані і будинку
"В часи мирні або бранні
Хоч якою не була б межа
Щиро вдячні ласці банній
Наше тіло і душа"
(Твардовський О.Т.)
Руська парна баня (мильна, лазня) була відома слов'янам ще з V – VI вв. н. е. і була чисто руським винаходом.
Фінська сауна з'явилася біля двох тисяч років тому і відрізнялась від руської бані тільки температурно - вологістним режимом. Кількість невеличких сімейних саун в сьогоднішній Фінляндії перевищує 1,5 млн., а суспільних там є тільки дві.
В Україні найбільш поширені руські бані та фінські сауни. З'явилися перші турецькі хамами.
Обґрунтовано розмежовувати температурно – вологістні режими національних бань допомогають дані російського вченого д. ф. - м. н. Хошева Ю. При теплових потоках на шкіру людини менше 1,5 кВт /м2 банний режим – комфортний і відповідає поняттю "легка пара". Із збільшенням теплового навантаження від 0,2 кВт/м2 (рівень звикання) до 1,5 кВт/ м2 (межа стерпності) час стерпності різко скорочується. Організм людини, який сприймає тепло з повітря з абсолютною вологістю менше 0,05 кг/м3, справляється з цим теплом за допомогою потовиділення, а при абсолютній вологості вище 0,05 кг/м3 настає межа стерпності. Через це в сучасній бані може використовуватися будь-який з трьох слідуючих режимів парної процедури, що відповідають національним особливостям бань: по-фінські температура t = 90 - 120°С, відносна вологість w = 10- 20%; по- руськи t = 70-90°С, відносна вологість w = 20-40%; по-турецькі t = 40 - 70°С, w = 40-80 %. Звертаємо увагу на ще один важливий оздоровчий фактор банної процедури, який дотепер не враховується: зростання атмосферного тиску в парильні з підвищенням температури повітря. Згідно з розрахунками к. т. н. Захарченка Е. В. вказані вище температурні режими фінської сауни, руської бані і турецького хамаму викликають підвищення тиску повітря відповідно на 24 – 34 %, 17 – 24 % та 7 – 17 %.
Незалежно від того який би тип бані ви не обрали її серцем є піч, яка нагріває каміння і повітря в приміщенні парильні. На ринку України є багато моделей банних печей. Найбільш ефективні, безпечні і корисні для здоров'я традиційні дров'яні печі. Банні дров'яні печі, які розробив і виготовляє СПД Захарченко Е.В., успішно конкурують не тільки з вітчизняними, а і з європейськими аналогами. Ці банні печі, які можна успішно використовувати як для руської бані, так і для фінської сауни, – багатокамерні, посиленної ребристої конструкції із пристроєм утворення перегрітої водяної пари. Зовнішня поверхня печей пофарбована антикорозійною жаростійкою емаллю. Розмір печі визначається на основі вимог і умов замовника. Найчастіше використовуються печі габаритами (ширина ? довжина ? висота) 500 ? 850 ? 1310 мм і 600 ? 850 ? 1500 мм, включаючи винос паливних дверцят на 400 мм. Маса цих печей – від 300 до 450 кг. Піч не має аналогів за функціональними можливостями і надійністю. Конструкція печі захищена патентами на винаходи України (патент 77923 від 02.03.2006) і Росії (патент 23190077 від 10.03.2006), нечутлива до короблення й прогарів. Середній тепловий ККД печі – 80 %. Наявність жаростійкого скла в паливній дверці виключає часте відкривання, що забезпечує стабільний режим горіння, зручність експлуатації й естетичний ефект. М'якість або "легкість" та аромат пари, її температура і вологість підтримуються і регулюються за допомогою спеціальних пароутворюючих і теплозберігаючих матеріалів (талькохлоритового каменю карельського родовища та циліндричних злитків із термостійкого чавуну), а також використання рослинних розчинів і відварів з ефірними оліями. Нагрівання добре утепленної парильні об'ємом до 25 м3 , що не має протягів, потребує не більше однієї години для досягнення типового банного режиму.
Спеціальні теплоізолюючі панелі на стінах і стелі біля печі із дзеркальної нержавіючої сталі й жаростійкого картону, герметизованого алюмінієвою фольгою, забезпечують пожежобезпечність бані, запобігають місцевий перегрів негорючих стінових матеріалів біля печі (відсутність подібних панелей приводить до утворення магістральних тріщин у стінах навіть при використанні високоякісних вогнетривких матеріалів). Дзеркальна поверхня панелі добре відбиває тепло випромінювання гарячої печі у бік лежака. Стінка з вогнетривкої цегли із двох або трьох сторін печі на сталевій швелерній підставці, розташована близько 10 см від печі, забезпечує безпечність людей від опіків, а також інтенсивну теплову конвекцію для прискорення прогріву парильні і усунення холодних застійних зон під лежаком. У стінці є спеціальні прорізи для виходу теплових потоків. У випадку надлишку жорсткого інфрачервоного випромінювання, що викликає дискомфорт, прорізи перекриваються вогнетривкими вкладишами.
Сучасна димохідна система: димова сталева труба внутрішнім діаметром 125 або 150 мм із стінкою завтовшки 4,0 – 4,5 мм; утеплювач: жаростійкий фетр; кожух із дзеркальної нержавіючої сталі; спеціальна теплоізольована коробка із двома лючками для прочистки. Димар виводиться з парильні через бічну несучу стінку (найбільш економний варіант) або через стелю, горище й покрівлю.
Дефлектор - Іскрогасник спеціальної конструкції на димарі запобігає задуванню вітру й підсилює тягу з підвищенням швидкості вітру.
Звертаємо увагу на деякі обов'язкові умови пожежобезпечності парильні й будинку лазні в цілому: вся площа стелі парильні повинна бути не тільки утеплена, але й ретельно герметизована. У банях із бруса сталевий димар за межами парильні необхідно розміщати в шахті з повнотілої червоної цегли (внутрішній розмір перетину шахти: 400 ? 400 мм). Крім того у брусових банях стінки біля печі виконуються з повнотілої червоної цегли на всю висоту парильні.
Опалювальні дров'яні печі
Окрім печей для бань фірма виготовляє надійні та економічні опалювальні дров'яні печі для дачних і сільських будівель та котеджів.
Опалювальні печі такої ж посиленої конструкції, як і банні печі, дозволяють обігрівати заміські одно- і двоповерхові будинки за рахунок повітряного опалення незалежно від кількості ізольованих кімнат у будинку. Піч встановлюється звичайно на першому поверсі в простінку між кімнатами. Після розпалювання дров повітря швидко нагрівається в теплообмінній камері печі й самовільно надходить по утепленим повітроводним трубам у кожну кімнату на відстань до 8-10м від печі. Першими прогріваються приміщення другого поверху. Повітроводи мають регулюючі заслінки.
Повітря як теплоносій має значну перевагу в порівнянні з водою, бо передає тепло в приміщення безпосередньо, тобто без використання опалювальних приборів. Нагрів повітря потребує майже в чотири тисячі разів менше тепла ніж вода. Велика проникаюча здатність повітря обумовлена його високою конвективною спроможністю. Взимку повітряне опалення можна починати або закінчувати в будь-який зручний момент. Опалювальні печі таких же габаритів і маси, як і банні, дозволяють обігрівати житлову площу до 200 м2 (об'єм до 600 куб.м). Опалення печами Захарченка характеризується відсутністю іскріння на виході диму із труби.
Роботи із виготовлення димохідно - пічної системи, її доставці на об'єкт і монтажу «під ключ» виконуються на основі індивідуального замовлення в строк від 10 до 20 календарних днів.
Виготовляються також печі спеціального призначення, пічні й камінні склодверці, сучасні багатофункціональні мангали.
З питань придбання будь-яких печей за вашим замовленням, монтажу й експлуатації печей і сталевих димоходів, а також для консультації звертайтесь за тел:
067-656-59-39, 097-233-91-32, 095-548-05-28.
Володимир Зоряний, експерт дорадник