Хворим на цукровий діабет постійно загрожує діабетична ангіопатія нижніх кінцівок. Що слід робити, щоб уникнути цього захворювання, яке нерідко закінчується ампутацією ніг?
Справді, одним із ускладнень цукрового діабету є ангіопатія стоп, яка в багатьох випадках призводить і до ампутації ніг. Уже один цей факт засвідчує, як важливо правильно доглядати за ногами, а діабетикам - особливо. Ще у стародавні часи було помічено, що стан наших стоп безпосередньо впливає на діяльність всього організму. Це й зрозуміло, бо на підошвах ніг розташована сітка важливих рецепторних зон. Ось чому питанням особистої гігієни, правильному доборі взуття, використанню в ньому подокоректорів, які знижують навантаження на стопу, зберігають належну температуру тіла, поліпшують кровообіг, слід приділяти постійну увагу.
Здавалося б, дрібниці – зниження рухливості пальців, наявність грибкових захворювань, які є у багатьох людей, але навіть це може призвести до виникнення небезпечної гангрени кінцівок.
Як наблизити рух кінцівок у взутті до ідеального, забезпечити роботу всіх груп м’язів, як зберегти тепло у ногах і поліпшити кровообіг?
Тут велике значення має не лише правильно підібране взуття, а й подокоректори до нього. Їх виготовляють за спеціальною методикою – шляхом гідро формування, що є ідеальним способом отримання точного відбитка стопи. В ортопедичному центрі «РІКО» отримується індивідуальний анатомічний відбиток сліду стопи на термопластичному спіненому матеріалі. При цьому вага тіла рівномірно розподіляється по всій поверхні відбитка, із врахуванням висоти підбору взуття, яким користується пацієнт.
За таких умов у процесі навантаження на ноги під час ходіння беруть участь усі точки стопи, отож усувається загроза розтягнення зв’язок та інших небажаних явищ.
Зниження тиску та рівномірний розподіл ваги поліпшує кровообіг. Більше того,при користуванні подокоректорами досягається ефект природного масажу рефлекторних зон та м’язового апарату.
Слід пам’ятати, що стопа – найвразливіше місце в осіб, які потерпають від ангіопатії. Через зниження чутливості нервових закінчень хворий спершу не відчуває маленьких ранок та потертостей від неправильно підібраного взуття. А через порушення кровообігу у дрібних та й великих судинах ранки легко запалюються.
Саме цього й треба уникнути та не дати розвинутись гангрені і це буде можливо при застосуванні у взутті подокоректорів.
Хворим на цукровий діабет необхідно підтримувати постійну температуру ніг, не переохолоджувати їх та дотримуватись особистої гігієни кінцівок.
Займайтеся гімнастикою для кінцівок та носіть взуття лише з розвантажувальними подокоректорами.
Не носіть пухирчастих устілок.
Не тримайте стопи відкритими на сонці.
Не варто ходити й босоніж по твердому покритті.
Ці рекомендації корисні як хворим на цукровий діабет, так і всім людям, які піклуються про своє здоров’я.
Та особливу увагу хочеться зосередити на синдромі діабетичної стопи.
Синдром діабетичної стопи є складним комплексом анатомо-функціональних змін, які зустрічаються в різних формах у 80% хворих на цукровий діабет. Ампутація нижніх кінцівок внаслідок розвитку діабетичної гангрени у даної групи пацієнтів проводиться у 15 разів частіше, ніж у решти населення. Отже близько 70% ампутацій припадає на долю хворих на цукровий діабет.
Фактори, що спричиняють розвиток діабетичної гангрени:
- наявність деформації стоп;
- переохолодження та перевантаження стоп;
- зайва вага;
- рани на шкірі стоп, що виникли в результаті травм, грибкових захворювань або спричинені незручним взуттям.
Профілактика уражень
Своєчасне усунення факторів ризику та виявлення ураження стоп дозволяє уникнути ампутації кінцівки або звести її об’єм до рівня пів стопи, що є нормою у розвинених країнах.
Суттєве, а в окремих випадках і вирішальне значення мають ортопедичні заходи, які включають у себе:
1. Своєчасне розвантаження ураженої ділянки стопи призводить до загоєння на протязі декількох тижнів ран, що не загоювалися роками. Традиційно у таких випадках рекомендуються милиці, крісла-каталки, ортопедичне взуття, що розвантажує.
Устілки ортопедичні розвантажувальні «подокоректори» - це сучасний ефективний і найбільш дешевий засіб розвантаження ураженої ділянки стопи.
Завдяки ортопедичній корекції, устілки рівномірно розподіляють вагу тіла по всій полощині стопи і, як результат, зменшують тиск у проблемних місцях підошви у 40 разів.
Отже використання подокоректорів дозволяє значно покращити стан стоп, зняти актуальність проблеми ампутації кінцівки.
2. Забеспечення гігієни у взуттія, боротьба з грибковими захворюваннями.
90% хворих на цукровий діабет потерпають від грибкових захворювань. Боротьба з ними традиційно ведеться з використанням антисептичних засобів.
Подокоректори не накопичують продукти потовиділення та грибкової інфекції. Вони чудово обробляються усіма видами синтетичних моючих, дезодоруючих та протигрибкових засобів.
3. Запобігання переохолодження стоп з метою профілактики порушень кровообігу у кінцівках.
Подокоректори забезпечують теплоізоляцію рецепторної поверхні стоп у морози до -300С та динамічний масаж підошви у процесі ходіння.
Тож подокоректори – ефективний засіб профілактики розвитку діабетичної гангрени.
Ортопедичний центр стопи «РІКІ» веде свою діяльність згідно європейським і світовим стандартам якості медичних послуг. Отримати більш докладну інформацію про діяльність ортопедичного центру стопи «РІКІ» ви можете зайшовши на сайт: www.riki.kiev.ua
Замовити індивідуальні ортопедичні подокоректори (стельки) для дітей і дорослих людей можна в м. Києві за адресою:
Солом’янський район, поліклініка НАН, вул. Гарматна, 47, каб.111. Тел. (067) 140-29-74, (050) 462-03-55.
Солом’янський район, КМКЛ №4, вул. Солом’янська, 17. Тел. (067) 848-24-97, (066) 780-32-49.
Дніпровський район, дитяча поліклініка, вул. Шептицького, 5. Тел. (066) 215-71-07, (063) 265-36-68.
Дарницький район, Мед. центр «Агапіт», вул. Лебедєва, 14-А, каб. 3. Тел. (067) 390-29-87.
Деснянський район, доросла поліклініка, вуд. Драйзера, 19, каб. 324. Тел. (067) 939-99 80.
Довідки за тел. (067) 209-87-56, (097) 480-72-07.
Ваш консультант – директор столичного спеціалізованого центру стопи «Рікі» Тамара Олександрівна Басанько