Технологія вирощування органічних (екологічно чистих) томатів  

 

  

За результатами досліджень, яке проводила редакція журналу «Агросвіт України» з травня по жовтень 2010 року, із всіх вирощених в Україні помідор тільки 3% можна віднести до групи їстівних, а 97% складають групи умовно їстівних, 25% із яких находяться дуже близько до групи отруйних. Отруєння помідорами трапляється рідше, ніж кавунами тільки тому, що людина не з’їдає за раз стільки помідор, як кавунів. Але не потрібно забувати, що кожен спожитий нами кілограм умовно їстівних помідор скорочує наше життя. Це не в меншій мірі стосується і інших овочевих культур та фруктів. 

Доволі часто доводиться чути протилежні доводи. Наприклад: хімічні препарати рекламуються в газетах, журналах, по радіо і телебаченню, їх застосуванню навчають в університетах і технікумах, вони мають сертифікати якості, які підтверджені дослідженнями науково-дослідних інститутів, Уряд теж не заперечує про їх застосування і ми, застосовуючи отрутохімікати, до сих пір не повмирали і тільки журнал «Агросвіт України» чомусь б’є сполох.

По-перше, отрутохімікати рекламуються в засобах масової інформації за гроші і немалі гроші. Абсолютна більшість газет, журналів, радіо і телеканалів існують за рахунок грошових надходжень від реклами. Тобто, чим більше реклами, тим комфортніше відчуває себе редакція.

По-друге, на жаль, університети і технікуми відстають від вимог часу, а сертифікати і результати досліджень інколи купуються за гроші.

В-третіх, люди дійсно не вмирають від спожитих умовно їстівних овочів, а тільки вкорочують собі життя. Саме тому українці живуть на 12-18 років менше, ніж в високорозвинених країнах світу.

Протягом 2011 року ми надамо Вам повну інформацію по сучасній органічній агротехнології вирощування більшості овочевих культур, яку Ви не знайдете в книгах та в інших виданнях.

То ж зберігайте наші журнали, вони служитимуть Вам тривалий час як чудовий довідник з питань органічного землеробства. 

Підготовка насіння до сівби

Технологію підготовки насіння можна значно спростити, якщо застосувати рідке органічне добриво «Ріверм».

Тонким шаром насіння розмішують на тканиновій мішковині і обприскують 2% розчином Ліно-сол+. Після завершення обробки насіння на 8 годин прикривають тканиною, а потім висушують і висівають в грунт.

Існує безліч способів вирощування розсади: в спеціальних формах, торф’яних і кокосових горщиках, стаканчиках, ящичках, парниках та теплицях.

Догляд за розсадою

При появі 2-3 справжніх листочків рослини обприскують1,5-2% розчином Ліно-сол+. Температура розчину 18-22°С.

Ґрунтову суміш для парника готують завчасно. В якості ґрунтової суміші використовують одну частину торфу, одну частину перегною, дві-три частини дернової землі. На одне відро ґрунтової суміші додають стакан деревної золи і 30-40 г перемеленої на м’ясорубці яєчної шкарлупи та 0,5-0,6 кг цеоліту. Насичений гноєм цеоліт, при внесенні його в ґрунт, стане комплексним добривом тривалої дії, який дозволить не тільки зменшити кількість поливів, а і забезпечить ваші рослини всіма необхідними мікро і макро елементами. Цеоліт надійно захищає кореневу систему від перезволоження. Він розкислює грунт, тобто сприяє його нейтралізації. Стандартні фракції цеоліту: 0-3 мм, 1-3 мм, 3-5 мм. Для ґрунтової суміші парника найбільше підходить фракція 1-3 мм.

Можливі і інші варіанти ґрунтової суміші.

Хвороби томатів небезпечні для молодих рослин. При пересадці сіянців в парник проводять відбраковування хворих і слабких рослин. Після посадки рослин в парник їх поливають розчином: в 10 л води (22-24°С) розводять 0,5 г марганцевокислого калію (аптечний марганець). Подальший полив робиться по необхідності.

Раніше парники перекривали склом або прозорою поліетиленовою плівкою, при застосуванні яких потрібно приділяти багато уваги до вентиляції рослин та попередження опіків. Поява на ринку України укривного нетканого матеріалу (агроволокна) повністю усуває проблему вентиляції і опіків.

Укривний матеріал для теплиць і парників  щільністю 42 і 60 г/м2 застосовується для створення невеликих теплиць за допомогою невисоких каркасів (дуг) і парників для захисту від вимерзання рослин під час весняних заморозків. Матеріал проникний для води й повітря; захищає рослини від легких нічних заморозків (від -3 до -7°С) і холодних туманів. Полотно створює сприятливий мікроклімат і збільшує період вегетації рослин. Матеріал має високу міцність; випускається з УФ -стабілізатором. Строк експлуатації - до 3-х сезонів. Матеріали  випускаються  різною шириною  у рулонах, довжиною 200 і 500 метрів погонних і відрізами в пакетах по 10 метрів погонних. 

Коли найкраще висаджувати розсаду у грунт?

        У центральній Україні до 22 травня майже щорічно трапляються похолодання, іноді навіть з нічними заморозками. Розсада, висаджена у цей час у грунт, майже не росте, а коли температура понижується до —3°С — надто пошкоджується. Тому висаджувати її краще в першій— другій декадах травня.

Якщо посадити помідори в першій декаді травня, рослини встигають ще до заморозків прижитися, зміцніти. Вони добре витримують похолодання, а при підвищенні температури — швидко надолужують вимушені затримки росту.

Якщо ж розсаду висадити в кінці травня — на початку червня, то можна втратити урожай через нестачу вологи в грунті і в повітрі. А потім рясні дощі, що бувають у червні, сприятимуть розвиткові фітофторозу та інших небезпечних для рослин хвороб.

Для захисту від заморозків розсаду можна прикрити легким агроволокном  щільністю 17 і 30 г/м2, поліетиленовою плівкою або висаджувати під пластикові пляшки 2 і 5 л. Найкращі результати дає агроволокно.

Захиститись від заморозків чудово допомагає органічне добриво Ліно-сол+. Обприскавши рослини напередодні заморозків ви в значній мірі захистите їх від вимерзання протягом семи днів. Це бажано зробити і при наявності агроволокна. Застосування агроволокна в комплексі з Ліно-сол+ надасть можливість рослинам витримати навіть дуже низькі температури.

Тож для вирощування гарної розсади томатів Вам необхідно придбати якісне насіння , цеоліт і рідке органічне добриво Ліно-сол+.

Володимир Тарасюк, експерт дорадник 

Придбати органічний препарат Ліно-сол+ та отримати докладнішу інформацію про їх застосування в овочівництві, рослинництві, садівництві, виноградарстві і ягідництві можна   за телефонами: 097-233-91-32, 067-656-59-39,

095-548-05-28 

Стаття «Технологія вирощування органічних (екологічно чистих) томатів» надана зі значним скороченням. З повною інформацією технології вирощування органічних томатів та інших овочевих культур Ви можете ознайомитись на диску, який можна замовити за тел.: 067-656-59-39, 097-233-91-32, 095-548-05-28.