Останнім часом в Інтернеті з’явились дивні публікації, щодо переваг сіянців над щепленими грецькими горіхами. Мені дуже прикро, що подібну єресь друкує видання «Садівництво і Виноградарство». Наведу одну витримку із однієї із публікацій: «Більшість людей, які планують висаджувати горіхові насадження, думають що основне - це придбати посадковий матеріал, а догляд не настільки важливий. На таку думку впливає те, що всі, у кого ростуть горіхи в домашніх домогосподарствах, за ними не доглядають, а лише збирають восени урожай. Все вірно. Але переважно це сіянці, які не потребують поливу чи обприскування. З щепленими все по-іншому: 7-8 обприскувань від хвороб та шкідників за сезон, організація поливу, мульчування прикореневої зони, формування крони та ін.
Усе більше садів в Україні починають закладати сіянцями волоського горіха. Посадивши такий сад з загущеною схемою посадки, можна отримати в 2-3 рази вищий урожай, чим з щеплених, з мінімальними витратами на догляд…»
Усі хто мають дерева грецького горіха, які вирощені із сіянців і щеплені горіхи знають, що усі вони однаково вражаються як шкідниками, так і хворобами. В цьому плані ніякої різниці поміж них немає.
Варто зауважити, що останнім часом відчувається деякий ажіотаж навколо посадкового матеріалу волоського (грецького) горіха і фундука. Цей ажіотаж викликаний тим, що 96% саджанців горіхів носить лохотронний (фальсифікований) характер. Цей показник встановлений за результати конкурсу «Краща продукція року», який проводить «Навчальний центр сільськогосподарських дорадчих служб України» та «Дорадча служба «РЕВІЗОР».
Що ми відносимо до лохотрону?
Перш за все - це сіянці волоського горіха і фундука. В результаті розщеплення горіхи не наслідують батьківські якості. Це як з насіння будь-якого сорту яблуні ми отримуємо дичку, так і з найкращого горіха можемо отримати такого, що й молотком не зразу розіб’єш. Запам’ятайте, що якщо ви посієте 100 горіхів із одного і того ж дерева, то отримаємо 100 несхожих між собою горіхів, серед яких будуть і такі, що майже зовсім не родитимуть, бо на них переважатимуть чоловічі суцвіття.
Посадка нещеплених саджанців.
На ринку України можна зустріти безліч пропозицій з продажу плодів горіхів як посадкового матеріалу. В основному продають добірні, гарні плоди і обіцяють, що в разі посадки з них виростуть аналогічної сортності дерева. Це далеко не так. При розмноженні горіха волоського плодами можливі дуже різні варіації врожаю і невідповідність сортовим ознаками. Імовірність того, що сорт успадкує якісь батьківські ознаки становить не більше 0,5%. Я думаю, що правдивість моїх слів можуть підтвердити усі садоводи, які переймались вирощуванням горіхів із сіянців. Збереження ознак і властивостей материнської рослини можливо тільки при вегетативному розмноженні. Рослини горіха волоського, щеплені цінними сортами, високопродуктивні, відрізняються однорідністю в розвитку, через 5-6 років вступають в пору плодоношення і, в порівнянні з сіянцями, мають плоди хорошої якості.
Звідки ж береться ця фальсифікована інформація про перевагу сіянців грецького горіха?
Все дуже просто. Багато плодорозсадників робили спроби вирощувати саджанці щепленого грецького горіха. Та на виході отримували не більше 0,2-0,8% позитивного результату. Повинен зауважити, що навіть при професійному щепленні на німецьких станках і послідуючому збереженні саджанців до створення калюсу в спеціальних каморах, - позитивний результат складає біля 60%. Але ж попереду ще вигонка в шкілці, де теж буде деякий відсів. Є ще одна проблема, - це наявність необхідної кількості черешків. Горіх, це не яблуня чи слива і з будь якої гілки черешок не візьмеш.
Окрім цього підщеп має мати біля кореневої шийки товщину 12-18 мм. При меншій і більшій товщині щепити на станку неможливо.
Це далеко не усі складності, які я перечислив. Тож не дивно, що ті плодорозсадники, в яких не вийшло щеплення, розповсюджують фальшиву інформацію, щоб «втюхати» не щеплені саджанці.
Не можу погодитись і з тим, що не щеплений горіх не вимагає догляду (обрізки, обприскування і т.д.) Це не правильно. Після посадки щепленого чи не щепленого горіха волоського його потрібно правильно сформувати. Формування крони дерева залежить від технології вирощування, при класичній - екстенсивній технології крону формують чашеобразну, при інтенсивній технології крону формують по осьовій структурі у вигляді плодової шпалери (представляє собою безперервну стіну вздовж усього ряду). Обрізку проводять щороку, вирізаючи гілки у внутрішній частині крони та ті що занадто низько розташовані. Це сприяє проникненню світла всередину дерева, що суттєво покращує плодоношення. Урожай формується на однорічних пагонах, тобто обрізка сильно впливає на врожай. Оскільки в перші роки життя дерева мають невелику крону, добре освітлені і провітрені, вони зазвичай слабо уражуються грибковими захворюваннями. В окремі роки, особливо холодні і дощові, вони уражаються такими хворобами як бура плямистість і бактеріоз. Для боротьби з цими захворюваннями необхідно проводити періодичні обприскування 1% розчином бордоської рідини.
Дехто може зауважити, а як же висаджувались не щеплені 50 років тому? Дійсно, раніше висаджувались не щеплені горіхи, бо вихід при щепленні був дуже низьким. На жаль, ті хто ратує за посадку не щеплених горіхів навіть не володіють технологією, що використовувалась 50-100 років тому. Про це можна дізнатися з диску, що зазначений нижче.
Шановні садоводи! Відкрита реклама та продаж не щеплених саджанців це далеко не єдиний спосіб лохотрону. Нерідко в лохотроні приймає активну участь і Всеукраїнська асоціація горіховодів та представники з Молдови. Як кажуть в народі: «Чого тільки не зробиш, щоб отримати гроші?»
Щоб уникнути непорозумінь та не закопати гроші в землю, а це трапляється дуже часто, представництво Національної асоціації с/г дорадчих служб України по садівництву завжди готове надати вам консультативну допомогу щодо вибору порядного плодорозсадника, який надає гарантію на свої саджанці, вибору саджанців та догляду за ними.
Інформація, яка наведена нижче допоможе Вам уникнути лохотрону (фальсифікату) як при покупці саджанців горіха грецького, так і при догляді за садом. Радимо докладно ознайомитися з наданою інформацією:
Інтенсивна технологія вирощування грецького (волоського) горіха (все від «А» до «Я»)
Зміст інформації, що розміщена на диску:
- Селекції та сорти грецького горіха, які можуть плодоносити на теренах України.
- Закладка горіхових садів - перспективний напрямок у садівництві на найближчі 40-50 років.
- Горіхи, що не бояться найлютіших морозів .
- Уникнення фальсифікату при виборі саджанців грецького горіха (інформація надається вперше в Україні).
- Щеплення грецького горіха.
- Посадка саджанців грецького горіха. Перевага літніх посадок.
- 100-літня технологія посадки сіянців грецького горіха.
- Подолання стресу та забезпечення 99-100% приживлюваності при висаджуванні саджанців (інформація надається вперше в Україні).
- Вимоги до ґрунту, тепла, освітлення і вологи.
- Формування крони і обрізка, лікування ран, уникнення фальсифікату серед садових замазок, який складає 99,6% (інформація надається вперше в Україні).
- Голландська технологія закладання горіхових садів, яка дозволяє повернути витрачені гроші за 3-4 роки за рахунок змішаної посадки (інформація надається вперше в Україні).
- Догляд за горіховим садом.
- Малозатратна технологія обробітку ґрунту в міжряддях, яка суттєво покращує родючість ґрунтів з застосуванням активного ротора (інформація надається вперше в Україні).
- Використання органічних добрив для збільшення рентабельності горіхових садів та отримання статусу органічна продукція(інформація надається вперше в Україні).
- Прискорення плодоношення горіхових садів на 2 роки (інформація надається вперше в Україні).
- Шкідники і хвороби та боротьба з ними.
- Захист горіхових садів від вимерзання в зимовий період та покращення їх зимостійкості (інформація надається вперше в Україні).
- Чому не варто закладати промислові сади скоростиглими і низькорослими горіхами типу «Ідеал» і їм подібним (інформація надається вперше в Україні)?
- Високоефективне рідке органічне добриво «Ріверм» - найкращий помічник для садоводів, овочеводів і рослинників.
- Механічна і ручна лущілки грецького горіха продуктивністю до180 кг/час. (Новинка в Україні). Виготовляється під замовлення 5 моделей. Ціна доступна для селян і підприємців.
Диск з цією інформацією можна замовити за тел.:
067-656-59-39, 097-233-91-32.
Скачування диску через файл обмінник займає 2 хвилини.
Якщо Вам після ознайомлення з наданою інформацією буде щось незрозуміло чи викликатиме сумнів, то зателефонуйте за вище зазначеними телефонами і Ви отримаєте професійну консультацію від Національної асоціації сільськогосподарських служб України.
Володимир Тарасюк, експерт дорадник
067-656-59-39