Лохина завойовує сади України

Продовження. Початок в № 3-2011. Інформація надається вперше в Україні. 

 Інформація оновлена 21.02.2016.

Мати гарний саджанець – це ще не все. Успіх приходить тільки до того, хто володіє агротехнологією вирощування рослин. Кожен вид рослин має свої особливості і про це теж варто пам’ятати. Це стосується і кущової лохини (голубіки високої). В народі кущову лохину часто називають чорницею за схожість ягід. А ще її називають «п’яницею». Іноді можна почути твердження про те, що лохина має п'янку дію, і нібито при вживанні її ягід у їжу починає боліти голова. Ця омана заснована на тім, що в місцях природного виростання лохини часто зустрічається багно, ефірні масла якого мають одурманюючий ефект. Під час збирання лохини в людей дійсно може погіршитися самопочуття, але зовсім не через спожиті ягоди, а через запах багна. Що ж до лохини, то її листя і ягоди мають багато лікувальних властивостей.

 

Оцінка грунту та його підготовка до садіння лохини

Для лохини потрібен кислий грунт: рН 3,5-5,0. Далеко не в кожній місцевості можна знайти ділянки з такими показниками кислотності. Тому в більшості випадків під посадки кущів лохини кислий грунт роблять штучно. Найчастіше для цього роблять суміш із торфу, піску, хвойної тирси або голок хвої (5?1?1).

Якщо є проблеми з торфом, то замість нього можна застосувати грунт (мул) із найближчої природної водойми. Для нормального росту лохини такий грунт на багато корисніший за торф та й знайти його значно легше. На більшості не спускних ставках мул має кислотність 3,5 , тобто це саме те, що потрібне лохині. Добувають мул за допомогою екскаватора, а в невеликій кількості – лопатою або сапкою в прибережній зоні.

Для поліпшення аерації грунту і підвищення його кислотності в насадженнях лохини застосовують мульчування сіном, корою хвойних чи листяних порід дерев або тирсою шаром до 10 см. Під мульчею міститься рівномірна вологість, активізується діяльність мікроорганізмів, пригнічується ріст бур'янів.

Якщо грунт недостатньо кислий, його можна підкислити внесенням в грунт 9% оцту (200 г на 10 л води), але пам’ятайте, що підкислена вода – це супутня міра, яка не може замінити повністю кислий грунт.

Лохина не має потреби в органічних добривах. Гній і компост мають нейтральну або слаболужну реакцію, що в свою чергу сприяє зміненню рН в сторону лужності, а це призведе до захворювання рослини. Не бажано застосовувати і Закарпатський природний цеоліт, бо він теж сприятиме зміненню рН в сторону лужності.

Вибір місця для садіння лохини

Вибір місця для кущової лохини має дуже велике значення. Тільки на добре освітлених ділянках вона може давати високі стабільні врожаї. Окрім того їй бажаний затишок. Кущі лохини не повинні бути затіненими деревами чи будівлями, оскільки це обмежує зав’язування квіткових бруньок та суттєво погіршує якість ягід. Зазвичай, на смак такі ягоди є кислими (схожі до дикорослих) і не набирають характерного темно-синього забарвлення. Водночас затінені місця сприяють ще й розповсюдженню грибкових хвороб.

Вибираючи тепле, затишне, добре освітлене місце варто пам’ятати, що це може викликати прискорене розцвітання кущів, які можуть постраждати від травневих заморозків.

Та це не проблема.

Захистити від нічних похолодань та приморозків може біле агроволокно  щільністю 30 г/м?, яким на ніч накривають квітучу лохину. На денні теплі часи агроволокно знімають, щоб забезпечити максимальне запилення лохини вітром, бджілками та іншими комахами. При акуратному застосуванні агроволокна  термін його служби може бути декілька років.

Звичайно, агроволокно чудовий засіб для боротьби з заморозками та інколи наприкінці квітня і на початку травня трапляються і сильні морози, від яких страждають рослини навіть під агроволокном. Обприскування лохини 3% розчином органічного добрива «Ріверм» допоможе уникнути шкоди, яку можуть завдати рослинам заморозки. Діє «Ріверм» протягом 7-ми діб. Температура розчину 18-22°С. Перед застосуванням ємкість з препаратом «Ріверм» необхідно потрусити, щоб збовтати рідину. Тару (відро, каструлю тощо) наповніть чистою водою і додайте в неї препарат «Ріверм» із розрахунку 300 мл на 10 л води. Варто завжди пам’ятати, що «Ріверм» заливають у воду, а не навпаки. При цьому вміст розчину не можна перемішувати протягом 15-20 хвилин. Через 15-20 хвилин розчин перемішати і обприскати ним лохину. Якщо є загроза в подальших заморозках, цю процедуру повторюють через 7 діб.

Застосування препарату «Ріверм» в комплексі з агроволокном АГРОТЕКС® може надійно захистити лохину навіть від затяжних заморозків зі значним зниженням температури. Окрім цього, «Ріверм» сприяє стимуляції розвитку рослин та їх цвітінню, що в свою чергу позначиться на більш ранньому достиганні ягід. Тобто, незалежно від загрози заморозків лохину варто обприскати 3% розчином органічного добрива «Ріверм» за 4-7 днів до початку цвітіння, що сприятиме покращенню її врожайності.

Часто в народі кажуть, що кашу маслом не зіпсуєш. Це прислів’я не відповідає дійсності. Уявіть на хвилиночку, що Вам в тарілку з кашею поклали 200 г вершкового масла і що ж це буде за страва. Теж саме стосується і препарату «Ріверм». Краще зробити 2,5% розчин, ніж 3,5%. Я не випадково загострюю на цьому увагу, бо дуже багато людей вважає, що раз це органічне добриво і воно не дороге, то можна дати його побільше. Подібна практика негативно діє на рослини. Тож будь ласка, не порушуйте наші рекомендації. Рослина як і людина хоче споживати тільки смачні страви.

Другу обробку роблять 1% розчином «Ріверм» (100 мл на 10 л води) по добре сформованій листковій масі.

Пам’ятайте, що робочий розчин не варто зберігати тривалий час. Його необхідно виробити за 3-4 години.

Категорично забороняється добавляти в ємкість з «Рівермом» будь-яку кількість води, тому що це призводить до порушення його впорядкованості і випадінню в осадок.

Температура повітря при використанні «Ріверму» не повинна бути нижче 8°С.

Агроволокно АГРОТЕКС® і органічне добриво «Ріверм» допоможуть Вам не тільки захиститися від заморозків, продовжити термін збирання врожаю, суттєво поліпшити смакові якості ягід, збільшити врожайність а і сприятимуть отриманню органічної (екологічно чистої) продукції.

Посадка

Насадження закладають рядами з півночі на південь з міжряддями 2,5—3 м і відстанню між рослинами в ряду 1 м (для ранньостиглих) і 1,5 м — для пізньостиглих, переважно сильнорослих сортів.

Кущики садять на 5-6 см глибше ніж вони росли в контейнері чи розпліднику. Таке садіння пов’язане з тим, що розпушена тирсою і торфом земля буде осідати, а також із тим, що прикрита землею основа пагонів глибше посаджених кущів сприятиме додатковому утворенню корінців та збереженню вологи навколо них.

Після посадки кущі добре поливають водою, щоб грунт щільно обліг корені.

На перезволожених грунтах використовують траншейну посадку на гребінь. Грунт виймають на глибину 15-20 см і розсипають на дві сторони навколо майбутньої посадки. Рослини саджають в траншеї, обсипаючи їх корені торфовою сумішшю з піском і тирсою. При відсутності поверхневого торфу застосовують мул із ставків. Після поливу підгортають рослини з обох сторін, створюючи гребінь.

Обрізування

У молодому віці (до трьох – чотирьох років) кущі лохини майже не обрізають, видаляючи тільки хворі або поламані гілки. У старшому віці проводять світлюючи і омолоджуюче обрізування, видаляючи найстаріші гілки біля основи.

Лікувальні властивості

В попередньому номері журналу «Агросвіт України» ми розглянули лікувальні властивості ягід лохини. Та не тільки ягоди, а і листя лохини має високу цінність для людини. Воно володіє бактерицидною дією. Його використають для готування лікувального відвару, який застосовується як проносний засіб. Відвар гілочок разом з листям корисний при хворобах серця.

Як приготувати народні лікувальні засоби з листя лохини?

Для того, щоб приготувати лікувальний відвар з листя лохини беруть дві столові ложки листів, заливають їх однією склянкою окропу й кип'ятять протягом 10 хвилин. Після відстоювання протягом години відвар проціджують. Для досягнення лікувального ефекту відвар листів лохини приймають за рекомендацією лікаря по одній столовій ложці від 4 до 6 разів на день.

Для приготування настою з ягід одну столову ложку висушених плодів лохини заливають склянкою окропу, настоюють протягом години, а потім проціджують. Приймають настій протягом дня кожну другу годину по одній столовій ложці. 

Підготувала Людмила Тарасюк

 

 Ви зможете замовити: ЛОХИНУ, журавлину, малину, смородину, порічки, аґрус, виноград, полуниці, фундук, абрикоси, персики, сливи, вишні, черешні, груші, яблуні, цибулини і кореневища квітів.

Заявки приймаються по телефону, 067-656-59-39, 097-233-91-32,

095-548-05-28, 095-548-06-87

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.