Людство все більше і більше тупіє

З кожним десятиліттям рівень людського інтелекту різко знижується, тобто людство все більше і більше тупіє. Як це не прикро визнавати, але це факт.

Звичайно, це складно визнати, бо ми вже звикли до тези, що діти розумніші своїх батьків. В багатьох випадках це сприймається як аксіома. Цьому сприяє накопичення знань людською цивілізацією, які щоденно змінюють наше життя. Але попри все, окремо взята людина не стає більш інтелектуально розвиненою. На моє глибоке переконання по ряду розумових показників сучасна середньостатистична людина програє не тільки кроманьйонцю, а навіть неандертальцю.

В першу чергу це пов’язано з тим, що теперішній людині не потрібно кожну хвилину боротися за своє виживання. Еволюційна роль природного відбору в значній мірі зведена до мінімуму.

І це не моя видумка. За дослідженнями норвезьких вчених рівень IQ падає за одне покоління в середньому на сім пунктів, а за дослідженнями французьких вчених на 9,2 пункти за одно десятиріччя.

Цьому сприяють як екологічні проблеми, так і комп’ютерні технології та ендокринні руйнівники і збільшення споживання наркотиків. Збільшення споживання легких наркотиків (куріння гашишу, коноплі) серед молодих людей знижує їх розумові здібності. Так, за різними дослідженнями, регулярне куріння гашишу призводить до зниження інтелекту на 8 пунктів, а для тих хто «сів на голку» - на 15-20 пунктів.

Забруднення атмосфери, наявність високого відсотку СО2 теж суттєво уповільнює розвиток людського мозку. Деякі дослідження показують, що надлишок в навколишній атмосфері пестицидів, гербіцидів, поліхлорованих біфенілів, бісфенолу А, фталатів та ін. порушують секрецію гормонів, що перш за все позначається на розвитку мозку у дітей. Інші дослідження пов’язують вплив цих хімічних речовин на вагітних жінок зі зниженням у дитини IQ ще в утробі матері. Так IQ дітей 4-6 років, народжених в найбільш забруднених регіонах США, виявився на 2 бали нижчим, ніж показники їх однолітків в містах з кращого екологією. Втім, шкідливі викиди в атмосферу сприяють зниженню інтелекту людей в будь-якому віці. Парникові гази погіршують нашу сконцентрованість, пам’ять і вміння приймати рішення.

Спосіб життя сучасної людини в більшості випадків не заставляє її навіть про щось глибоко замислюватись.

Наприклад: коли ви приходите зі своїми скаргами до сімейного лікаря, то він шукає відповіді на ваші запитання в Інтернеті, щоб надати рекомендації по лікуванню згідно Протоколу. Інтернет замінив пам’ять. А якщо у цього лікаря відключити Інтернет, то навіть сільський фельдшер, а то і медсестра радянських часів по своїм знанням обійдуть його в значній мірі.

Або ж давайте візьмемо епоху з початку 18 сторіччя і до середини 20 сторіччя. В ті часи люди багато читали, знали цілі поеми на пам’ять, були більш розвиненими і винахідливими. Саме в цей період написані найвидатніші поеми і оперети, музикальні твори та отримали своє життя найкращі фантастичні романи.

А чи зможемо ми знайти хоча б одну сучасну комедію, яку б можна було порівняти з комедіями Гайдая чи інших режисерів радянських часів? На жаль, при перегляді сучасних комедій я не завжди розумію, коли ж потрібно сміятися…

Період до 80-х років двадцятого століття характеризується зростанням рівня освіти та інтелекту у всьому світі, а про двадцять перше сторіччя тепер все частіше говорять як про сторіччя «світового отупіння». Якщо рухатися такими темпами, то через півтора століття доросла людина буде мати інтелект 9-річної дитини.

Усім відомо, що наші розумові здібності страждають від того, що ми все більше залежимо від смартфонів та Інтернету. Тепер немає потреби тримати в голові інформацію, яку можна практично миттєво знайти в мережі. Не треба більше вміти обчислювати усно чи запам’ятовувати дорогу, адже є калькулятор і GPS-навігатор. Все це забирає у сучасної людини мотивацію тренувати свій мозок. Це подібно до того, як фізична сила колись перестала бути перевагою, а сьогодні своїх переваг позбуваються ерудиція і пам’ять. Колись ерудит знав багато, а тепер школяр зі смартфоном знає все.

Існує ще одна проблема. Згідно статистиці успішні люди менше розмножуються. Діти з «розумних» сімей (а їх народжується все менше) мають більше можливостей для отримання освіти та розвитку інтелекту. Тому скорочення народжуваності в середовищі соціально благополучного населення дійсно може впливати на глобальні показники IQ. На жаль, багато випадків народження дітей в неблагополучних сім’ях заради отримання «дитячих» грошей по державній програмі підтримки демографії, що негативно впливає на показники IQ.

В якійсь мірі на зниження IQ впливає жирна, солона та солодка їжа. Насичені жири (червоне м’ясо, молочні продукти, кокосова і пальмова олії) руйнують нейронні ланцюжки, які відповідальні за мотивацію. Також мозок працює повільніше коли людина споживає надмірну кількість цукровмісних продуктів.

Можна було б надати декілька порад, як покращити IQ. Одна із них, це частіше забувати про смартфон та компютер і братися за книжку. Захоплення книгами будь-якого жанру стимулює мозкову діяльність. Варто частіше бувати на природі та дбати про екологію. Не слід зловживати жирною, солоною і солодкою їжею.

Все це не складно, але, на жаль, людська цивілізація влаштована таким чином, що сама себе знищує…

Володимир Тарасюк, експерт дорадник

067-656-59-39