Повернення орендованих ставків, що знаходяться в межах населених пунктів, в загальне користування

 

 Кожен день до консультативної служби Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України надходить багато звернень щодо порядку повернення в загальне користування орендованих ставків, які знаходяться в межах населених пунктів.

Такі дії пов’язані з розірванням існуючого Договору про оренду землі під водою або з відмовою в його продовженні.

В кожному випадку потрібно індивідуально підходити до вирішення цього питання. Тому тут не може бути якихось універсальних порад. Це в політиків все просто:

-          провели мітинг з учасниками громади;

-  прокукурікали пару гарних лозунгів, що земля, ліси, вода і надра належать народу;

-          наобіцяли гарних обіцянок своєму ректорату;

-  наколотили людьми, зруйнували діюче підприємство або нанесли йому чималої фінансової шкоди і все залишилося як було, бо було порушено законодавство України. Політики все це знають, але заради прихильності ректорату вони готові йти на будь-що, в тому числі і на підлість та потурання законодавства України. Пальму першості в цьому утримує Ружинський район Житомирської області.

На відміну від політиків, Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України керується законодавством України і готова Вам допомогти, але усі поради надаються тільки після глибокого і всебічного вивчення цього питання, заслухавши всі зацікавлені сторони (голову селищної чи сільської ради, представників ініціативної групи від громади, орендаря водойми).

В більшості випадків ми досягаємо компромісного рішення, коли селяни і орендар водойми лишаються задоволеними.

У випадку розірвання Договору з Орендарем водойми і поверненням ставка в громадське користування ми допомагаємо громаді розробити цивілізовані правила гри для любительської ловлі риби, при яких він не буде відданий на розтерзання браконьєрам і його рибні запаси будуть постійно поповнюватися.

Найчастіше запитують: Чи можуть бути визнані такі аборигенні риби як карась і окунь об’єктом рибогосподарської діяльності? Більшість орендарів водойм вважає, що якщо є акт зариблення водойми аборигенними рибами, то можна офіційно заборонити любительське і спортивне рибальство.

Шановні орендарі водойм, це ми вас цьому навчили, але з прийняттям Закону про аквакультуру - це положення втратило силу. Тож не використовуйте наші колишні поради, бо вони вже втратили силу.

Карась і окунь не відносяться до об’єктів рибогосподарської діяльності. Тож акти на зариблення ними водойми не можуть служити відмовою в любительському чи спортивному рибальстві, якщо це не зазначено в Договорі чи в додатковій угоді до Договору.

Але і в цьому випадку не забувайте, що місце для рибальства визначає не риболов-любитель, а Орендар водойми. Орендар водойми вправі вимагати дотримання правил рибальства і в випадку їх порушення викликати представників органів внутрішніх справ та рибний патруль.

Ст. 51 Водного кодексу України, говорить про те, що орендар водного об’єкта зобов’язаний передбачити місця для безоплатного забезпечення права громадян на загальне водокористування (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство тощо). У межах населених пунктів забороняється обмеження будь-яких видів загального водокористування, крім випадків, визначених законом. Обмеження загального водокористування передбачено у статті 47 Водного кодексу України по технологічним водоймам. Обмеження погоджується між орендарем та орендодавцем та встановлюється у Договорі оренди водного об’єкта. Орендар водойми обов’язково повинен доводити до відома населення про умови водокористування, а також про заборону загального водокористування. У разі, коли орендарем або орендодавцем у договорі оренди не встановлені обмеження, загальне водокористування визнається дозволеним без обмежень.

Приємно, що вже майже на третині орендованих ставків в межах села досягнуто порозуміння між сільськими громадами і Орендарями водойм і любительська рибна ловля при правильній її організації не наносить фінансової шкоди Орендарям водойм.

Є і протилежні випадки, коли ведеться жорстка боротьба поміж селянами і Орендарями водойм.

Шановні представники громад і Орендарі водойм, в будь-якій війні переможців не буває - є тільки потерпілі. Тож краще менше слухайте політиків, а сідайте за стіл переговорів і шукайте компромісне рішення, а якщо Вам буде потрібна якась консультація, то ми допоможемо. Нагадуємо Вам, що дурні завжди воюють, а розумні домовляються йдучи один одному на поступки.

 

Додаткові консультації щодо спірних питань поміж сільськими громадами і Орендарями водойм надаються за тел.:

067-656-59-39, 097-233-91-32,

095-548-05-28, 095-548-06-87