Коренева система горіха відноситься до змішаного типу з добре розвиненим центральним стрижневим коренем і поверхневими бічними, які утворюють на певній відстані від дерева вертикальні якірні корені, що йдуть углиб ґрунту.

Крім основного кореня, багато рослин мають бічні і додаткові корені. Сукупність усіх коренів рослини називають кореневою системою. Якщо головний корінь значно виражений, коренева система називається стрижневою.

Основні функції кореня - закріплення рослини в субстраті, всмоктування, проведення води і мінеральних речовин, запас поживних речовин та взаємодія з іншими рослинами, симбіоз.

Встановлено, що після проростання насіння у волоського горіха найшвидше розвивається корінь. У перший рік життя зростає переважно вертикальний, стрижневий корінь. Залежно від ґрунтових умов, довжина його в цей час досягає 50-80 см, а на глибоких чорноземних ґрунтах навіть до 2 м; надземна ж частина рослини не перевищує 35-40 см. На другий рік життя посилюється і зростання надземної частини, яка до осені досягає більше 1 м висоти, а товщина вище кореневої шийки становить 2-3 см. Безумовно, в даний період триває активне зростання і кореневої системи.

Дослідженнями встановлено, що коренева система найкраще розвивається на багатих, забезпечених вологою ґрунтах. Це легко пояснити, якщо врахувати, що на відміну від інших плодових культур, коренева система волоського горіха позбавлена ​​всмоктуючих волосків. Процес поглинання мінеральних речовин у водному розчині виконує мікориза (симбіоз між мікроорганізмами ґрунту і корінням дерева).

Цим пояснюється той факт, що на бідних ґрунтах дерева гірше приживаються і гірше ростуть, тож при посадці обов'язково необхідно вносити органічні добрива, що сприяє більш швидкому утворенню мікрофлори в зоні кореневої системи, а, отже, кращому розвитку і надземної частини.

На характер росту і розвитку кореневої системи волоського горіха в перші роки життя дерева, крім ґрунтових умов, великий вплив мають підщепи і особливості вирощування садивного матеріалу. Пересадка дерев у молодому віці, при гарному догляді, сприяє більш швидкому розвитку кореневої системи, ніж у дерев без пересадки. Цілком ймовірно, що хороший ріст кореневої системи завжди корелює з хорошим зростанням надземної частини дерева.

Встановлено також, що пересадка сіянців сприяє більш поверхневому поширенню кореневої системи.

Дерева з потужною кореневою системою, яка поширюється більш поверхнево, в порівняно багатих поживними речовинами горизонтах мають кращий розвиток надземної частини, раніше вступають в плодоношення і дають вищі врожаї горіхів.

Активне зростання стрижневого кореня триває 3-5 років, який досягає до цього часу 3-3,5 м глибини. У віці 20-30 років глибина проникнення стрижневого кореня, за даними багатьох дослідників, досягає 6,5-7 м, проте він залишається тонким і вже на глибині 1,5 м рідко перевищує 3 см товщини. У більш глибоких горизонтах цей корінь нагадує тонкий не розгалужений шнур.

З віком бічні корені сильно товщають, а радіус їх поширення іноді досягає більше 20 м. Цим пояснюється той факт, що дерево волоського горіха добре закріплює зсувні ділянки, захищає ґрунти від ерозії. На характер росту і поширення кореневої системи волоського горіха великий вплив робить добриво і полив.

Коренева система волоського горіха відноситься до змішаного типу з добре розвиненим стрижневим коренем і далекосяжними в сторони поверхневими бічними корінням. У перші роки життя у сіянця волоського горіха розвивається переважно вертикальний корінь, який до 3-5 років досягає 150 см глибини. У перший же рік життя сіянця горіха бічні корені виникають на стержневому у вигляді досить слабких і тонких утворень. Однак вже до 5 років бічні коріння горіха розгалужуються, і їх система досягає по діаметру 2 м, до 20-річного віку - 6 м. У 100-річному віці бічне коріння сягає 20 м, перевершуючи в кілька разів довжину стрижневого кореня. Бічна система коренів волоського горіха розміщується переважно поблизу поверхні ґрунту на глибині 20-50 см для кращого уловлювання атмосферної вологи і використання найбільш родючих верхніх шарів ґрунту. Для забезпечення вологою з глибших ґрунтових горизонтів бічні коріння волоського горіха утворюють на своїх закінченнях своєрідні якірні корені, що йдуть углиб. Для використання ж поживних речовин в нульовому горизонті ґрунту бічні коріння горіха утворюють невеликі вертикальні відростки, спрямовані вгору до поверхні ґрунту. Зазвичай розгалуження цих кореневих утворень покриті ендотрофною мікоризою.

Коренева система волоського горіха в кілька разів перевершує по лінійним і об'ємним розмірами надземну частину. Діаметр кореневої системи волоського горіха більш ніж в 5 разів перевищує діаметр крони.

Шановні садоводи!

Фальсифікат саджанців грецького горіха складає на ринку України біля 98%.

Щоб уникнути непорозумінь та не закопати гроші в землю, а це трапляється дуже часто, представництво Національної асоціації с/г дорадчих служб України по садівництву завжди готове надати вам консультативну допомогу щодо вибору саджанців та догляду за ними.

Інформація, яка наведена нижче допоможе Вам уникнути лохотрону (фальсифікату) як при покупці саджанців горіха грецького, так і при догляді за садом. Радимо докладно ознайомитися з наданою інформацією:

Інтенсивна технологія вирощування грецького (волоського) горіха (все від «А» до «Я»)

Зміст інформації, що розміщена на диску:

- Селекції та сорти грецького горіха, які можуть плодоносити на теренах України.

- Закладка горіхових садів - перспективний напрямок у садівництві на найближчі 40-50 років.

- Горіхи, що не бояться найлютіших морозів .

- Уникнення фальсифікату при виборі саджанців грецького горіха (інформація надається вперше в Україні).

- Щеплення грецького горіха.

- Посадка саджанців грецького горіха. Перевага літніх посадок.

- Подолання стресу та забезпечення 99-100% приживлюваності при висаджуванні саджанців (інформація надається вперше в Україні).

- Вимоги до ґрунту, тепла, освітлення і вологи.

- Формування крони і обрізка, лікування ран, уникнення фальсифікату серед садових замазок, який складає 99,6% (інформація надається вперше в Україні).

- Голландська технологія закладання горіхових садів, яка дозволяє повернути витрачені гроші за 3-4 роки за рахунок змішаної посадки.

- Догляд за горіховим садом.

- Малозатратна технологія обробітку ґрунту в міжряддях, яка суттєво покращує родючість ґрунтів з застосуванням активного ротора (інформація надається вперше в Україні).

- Використання органічних добрив для збільшення рентабельності горіхових садів та отримання статусу органічна продукція(інформація надається вперше в Україні)..

- Прискорення плодоношення горіхових садів на 2-3 роки (інформація надається вперше в Україні).

- Шкідники і хвороби та боротьба з ними.

- Захист горіхових садів від вимерзання в зимовий період та покращення їх зимостійкості.

- Чому не варто закладати промислові сади скоростиглими і низькорослими горіхами типу «Ідеал» і їм подібним?

- Високоефективне рідке органічне добриво «Ріверм» - найкращий помічник для садоводів, овочеводів і рослинників.

- Механічна і ручна лущілки грецького горіха продуктивністю до180 кг/час. (Новинка в Україні). Ціна доступна для селян і підприємців.

Диск з цією інформацією можна замовити за тел.:

097-233-91-32, 067-656-59-39,

095-548-05-28.

Скачування диску через файл обмінник займає 2 хвилини. 

Підготував Володимир Тарасюк, експерт дорадник