Охорона Порошенко навіть в дітях бачить терористів

Кожен раз, відвідуючи Банкову, у мене складається враження, що охорона Порошенко навіть в дітях бачить терористів, які хочуть його знищити. Як це не дивно, але факт, навіть в часи так званої революції гідності кияни і гості столиці мали вільний доступ до будинку Президента України, щоб полюбуватися чудовим архітектурним експонатом – будинком із химерами.

Будинок із химерами – це унікальна цегляна споруда з прикрасами міфологічних та мисливських сюжетів. Свою назву отримала завдяки скульптурним прикрасам, тематика яких — тваринний наземний та підводний світи, атрибути полювання, казкові істоти.

Архітектор Владислав Городецький у1901-1903 роках збудував цей будинок для своєї родини над крутим урвищем на Банковій вулиці. Скульптурні прикраси за власними ескізами виконав скульптор Еліо Саля.

Ліворуч від центрального фасаду тішив око камерний садок з альпійською гіркою та фонтаном.

«Будинок з химерами» отримав у народі таку назву завдяки скульптурним прикрасам на міфологічну та мисливську тематики на фронтоні.

Скульптурні прикраси за власними ескізами Владислава Городецького виконано його незмінним компаньйоном, міланським скульптором Еліо Саля. У стіну будівлі вмуровані бетонні голови слонів, носорогів, антилоп та крокодила. На колонах причаїлися ящірки. За водостоки правлять голови слонів. На даху гігантські жаби та морські чудовиська. Замість волосся на голові вони несуть ланцюги, фантастичне листя та квіти. На розі будівлі велетенський пітон.

Владислав Городецький — особистість непересічна та загадкова. Окрім захоплення архітектурою, він полюбляв і полювання. Стояв біля витоків створення мисливського товариства у Києві, мріяв взяти участь в африканському сафарі. Тому, можливо, він і оздоблював фасад власними мріями для себе, на своє 40-річчя. Ось як описував будинок мистецтвознавець Сергій Гіляров: з кутків даху спускають свої вуса-щупальця потворні дельфіни, їхні хвости, переплітаючись, чітко профілюють на тлі неба. На спинах дельфінів сидять оголені жіночі фігури з тризубами в руках; уздовж карнизів розмістилися величезні жаби; стовбурами колон, обабіч парадного входу, вилазять бадьорі ящірки; в орнамент капітелей уплетені морди носорогів, а лиштви вікон зображають слонячі голови…

На п'єдесталі кутової огорожі орел роздирає здобич — пораненого лева.

Цікаве і внутрішнє оздоблення. Всі люди, що входили в парадний вестибюль, відчували себе неначе на дні морському.

Можливо, Городецький збирався будувати поруч із «Будинком з химерами» ще одну будівлю. Він придбав сусідню ділянку землі, розташовану на такому ж самому крутому схилі (зараз на цій ділянці є сходи, що ведуть вниз, до театру Франка). Проте на сусідній ділянці архітектор так нічого і не побудував. Восени 1911 року він поїхав полювати до Африки. Занадто великі витрати поставили його в скрутне матеріальне становище. Влітку 1912 він вимушений був закласти своє нерухоме майно, як він думав, на деякий час, а як виявилось — назавжди. Викупити його так і не вдалось.

Не останню роль у тому, що ця споруда набула величезної популярності і визнання, відіграли легенди про історію будинку та прокляття, які від самого початку овивали будинок. Існує думка, що перед тим як покинути будинок, Городецький наклав на нього прокляття. Нібито всі мешканці особняка будуть нещасливі, і лише нащадки Городецького зможуть безперешкодно уживатися з химерами. Прихильники цієї версії вказують на те, що контори, які володіли тут приміщеннями або орендували їх, банкрутували — їхні фонди таємничо зникали, організації розформовувалися. Можливо, тому українцям так не щастить зі своїми Президентами. www.uk.wikipedia.org

Дійсно, будинок з химерами один із найцікавіших архітектурних експонатів м. Києва і щорічно сотні тисяч туристів відвідували його, але так було до президентства Петра Порошенко. Тепер навіть дітки, які приходять с екскурсоводом чи вчителями мають можливість подивитись на цю унікальну споруду тільки з однієї сторони і то через грати огорожі. Петро Олексійович настільки боїться власного народу, що навіть в дітках бачить терористів. А даремно.

-  Петро Олексійович, якщо ви заглянете в очі цих діток, то побачите, що про ніякий тероризм у них і думки не має. Вони просто хочуть подивитися на прекрасне архітектурне творіння.

До речі, не пройти до будинку і з низу, бо там в кущах камерному садочку з альпійською гіркою ховаються гвардійці, які пильно стежать, щоб ніхто не потурбував спокій Петра Порошенко.

А можливо і не випадково Петру Олексійовичу ввижається загроза в дітях, бо саме їм і їхнім діткам прийдеться розраховуватися за все, що украдено при його правлінні.

Володимир Тарасюк