Аератор для ставків

Так уже склалося, що кожен рік орендарі водойм і власники присадибних ставків зазнають втрати великої кількості риби від зимової і літньої придухи.

Найчастіше орендарі водойм розраховують на «авось», орієнтуючись на попередні роки. А якщо трапляється придуха риби, то списують це на примхи погоди. Буває і таке, що у орендаря водойми є засоби наповнення води киснем, але в невмілих руках ці ж засоби сприяють загибелі риби. Найчастіше це трапляється при застосуванні компресорів, бензо- і електродувок.

Друга причина – це відсутність приладів або тестерів для вимірювання насиченості води киснем та засобів аерації води.

В попередніх публікаціях ми надавали докладну інформацію про сучасні турбоаератори з антиобледенітелем. Ці аератори як і все прогресивне та сучасне користувалися величезним попитом до 2013 року. Але після так званої «революції гідності» ситуація різко змінилася. Якщо до 2013 року 460-510 доларів для будь-якого орендаря водойми могли бути звичайними витратами, то в 2014 році і в послідуючі роки – це вже були шалені гроші.

Зрозумівши неспроможність орендарів водойм придбати турбоаератор за 460-510 доларів ми шукали альтернативу. Альтернативним рішенням виявився аератор Михайла Боряка, який пройшов випробуванням в його зимувалах протягом десяти років.

Існує два види аераторів: 0,55 і 0,75 Квт. Вартість аераторів 3000 і 3500 грн.

При відсутності турбоаератора антиобледенітеля, це в значній мірі вирішить ваші проблеми. Крім того, це значно дешевше (в три рази), економічніше по витратам електроенергії і воно виправдало себе протягом багатьох  років в зимувалах Михайла Миколайовича Боряка. Тож скористайтесь цими порадами і все у вас буде гаразд.

Ці аератори мають дві форсунки. Влітку на аераторах можна встановлювати більш розбризкуючі форсунки, щоб вода ще більше насичувалась киснем в повітрі. При цьому вода ще й охолоджується, що важливо в спекотне літо, але при цьому відбувається більше випаровування води, що не бажано при малому притоку.

 

Взимку все складніше: висота фонтану, розпилюваність води залежить від сили морозів, вітру, розмірів ополонки, постійного постачання електроенергії. Для установки аератора потрібно вибрати місце на зимувальному ставку. Наприклад, якщо це 5 га ставок шириною 100м і довжиною 500м, потрібно встановити три електроаератори потужністю 0,5 кВт по центру ставка на відстані 100м від нижньої греблі і 100м між аераторами, тобто на зимувальних ямах і перед ними по течії (самих глибоких місцях і перед ними). Електрокабель бажано прокладати до замерзання ставка по дну. На кінці кабелю потрібно встановити електроколодку на 3 гнізда. Аератори можуть підключатися послідовно або з однієї точки. Краще з однієї, тому що при пошкодженні одного кабелю, інші аератори будуть продовжувати працювати. Електроколодку встановлюють на міцно вткнутий в дно ставка металевий прут (краще з рифленої арматури 14-16мм) на висоті 40 см від поверхні води і обмотують колодку двома поліетиленовими пакетами і обв’язують її. Аератори можуть встановлюватися відразу; тоді на відстані 5м (по довжині електрокабеля біля аератора, який повинен йти теж під водою на глибині не менше як 50см) встановлюється в дно ставка другий прут, до якого підв’язується сам аератор чи аератор на поплавку. Бажано включити аератори до замерзання ставка, щоб наситити воду киснем до 8мг/л. Якщо аератори встановлюються пізніше, то потрібно буде вирізати ополонки розміром 1,5×1,5м при фонтані висотою 1,5-2м, 3×3м при фонтані до 4м n. Вода з аератора повинна падати в воду, а не на лід. Якщо можуть бути перебої з постачанням електроенергії, то бажано верх вихідного отвору фонтанного аератора заглибити на 1см нижче поверхні води, щоб не замерз вихідний отвір при відключенні електроенергії на декілька годин. При роботі аератора розмивається промоїна від 8 до 40м в залежності від сили морозу і часу роботи аераторів. Потрібно не переохолодити воду на мілких ставках при сильних морозах, на яких потрібно вимикати аератор вночі, але не на довгий час, щоб не замерзла промоїна.

Оптимальна температура для зимівлі риби 1-2°С. Потрібно пам’ятати, що охолодження води нижче +3°С для Коїв смертельно. Тому в ставках де зимують Кої забір води в аераторах має бути на відстані від дна не менше ніж 60см, щоб не переохолодити воду менше як до +4°С, і аератор має бути малопотужним, якщо це невелика копанка чи басейн.

 

Кисню в придонній воді для нормальної зимівлі риби повинно бути 5-8 мг/л, але не менше 4мг/л. При недостачі кисню менш як 3 мг/л риба зривається з зимувальної ями шукаючи воду насичену киснем, при цьому втрачаючи енергетичні запаси і ще більше споживаючи кисень. Риба забивається в мілкі берега де переохолоджена вода, де вдихує залишки кисню і помирає. Це і є зимова задуха риби.

При недостачі кисню в ставку на органічних залишках розвиваються сірководневі бактерії, виділяючи ядовитий для риби газ сірководень. В цей час рибу врятувати вже дуже складно;потрібна повна промивка ставу свіжою водою, що не завжди можливо. Тому потрібно не допускати зменшення кисню в воді менш як 4 мг/л застосовуючи аератори.

На зимувальних ставках, де залишено вирощену рибу (щільністю 1,5 т/га), рекомендую встановлювати 1 аератор потужністю 0,55 кВт на 1 га ставка, (це для ставків площею до 3-4 га) і 1 аератор потужністю 0,75 кВт на 1,5 га для більших ставків. Так буде більш раціональне використання насосів і кабелів.

В дренажному насосі знизу робиться отвір 40 мм для додаткового забору води з нижніх шарів води. При глибині ставка 2м насос рекомендую заглибити на глибину не більш як 1 м для того, щоб не тривожити рибу на дні і не втягувати її в насос. Для більш глибоких ставків трубу можна поставити довшу. Заглиблення насосу дуже ефективно для водообміну і насичення нижніх шарів води і виведення з них вуглекислих газів, чого не відбувається при поверхневих аераторах.

Сітку на аератор ставити не слід, вона заб’ється водоростями і рибою яка відійшла. До дренажного насосу через коліно приєдную трубу 50мм довжиною 1м, зверху труби закріплюю перехідний патрубок з вихідним отвором 19 мм (який є в комплекті до насосу) для насосу 0,55 кВт і 25мм (патрубок зрізується на початку різьби) для насосу 0,75 кВт при фонтані 1,5-2м. Якщо планується зробити фонтан чи розпилення до 4-5 м, то патрубок не зрізується.

Для кращого розпилення води при несильних морозах, а також влітку, можна встановити конус-форсунку конусом донизу над вихідним отвором насадки над трубою.

Для бажаючих зробити це самостійно слід прийняти до уваги, що потужність дренажних насосів не завжди відповідає характеристикам від виробника і може бути до двох разів меншою. Тож не маючи надійного постачальника не варто це робити, бо гроші викинете на вітер.

Дренажний насос в зборі прив’язується за центр ручки до прута рифленої арматури вткнутої в дно ставка прив’язується також до прута труба, що йде від насосу (в двох місцях). При великій глибині ставка, а також для більшого насичення води киснем дренажний насос прив’язується до поплавка-столика через отвір в який встановлюється труба з перехідним патрубком, поплавок тримається посередині ополонки на якорі. Поплавок-столик з пінополістиролу служить для додаткового розбризкування падаючого фонтану води, при якому відбувається інтенсивне насичення води киснем.

На завершення хочу нагадати, що коли у вас виникає питання: чи варто витрачати 3 тисячі гривень на аератор, то порахуйте скільки ви втрачаєте грошей від зимової і літньої придухи.

Бажаючі придбати дренажні насоси перевірених виробників обладнані для аерації з поплавком чи без можуть звернутися за тел.:

067-656-59-39, 097-233-91-32.

Для придбання турбоаераторів антиобледенітелів, розпиляючих, сплескових, центробіжних, колесно-лопасних, плаваючих аераторів та де придбати за нормальною ціною прилади (тестери) для вимірювання насиченості води киснем і прилади для боротьби з бакланами та чайками звертайтесь за телефонами, що наведені вище. Ми завжди готові Вам допомогти.

На всі питання, які можуть виникнути при перегляді цієї статті, ви можете отримати відповідь зателефонувавши за вище зазначеними телефонами.

Володимир Тарасюк, експерт дорадник 

Національна асоціація с/г дорадчих служб України