Вирощування надранньої картоплі
Для того, щоб одержати дуже ранній урожай картоплі, під насадження варто відводити найродючішу ділянку землі. Ця ділянка має бути добре захищеною від холодних вітрів. Для цього найкраще годиться ділянка з південним схилом.
Перша передумова вирощування надранньої картоплі - це забезпечення ґрунту необхідною вологою на весь вегетаційний період картоплі і відмова від традиційної оранки, про що говорилось вище.
Друга передумова - правильний вибір сорту картоплі, підбір і своєчасна підготовка садивного матеріалу. Для висаджування картоплі необхідно підібрати бульби масою 50-90 г, завбільшки з гарне куряче яйце. Вибирати бульби більшого розміру недоцільно, оскільки така картопля вже є практично товарною, а при менших розмірах садивних бульб кущ картоплі не одержує в перший період вегетації достатньої кількості поживних речовин і тому йому потрібно більше часу для того, щоб він набрав сили й пішов у ріст.
Яровизація - дуже важлива складова в підготовці садивного матеріалу. Не пророщена картопля ніколи не забезпечить вам надранній врожай.
Третя передумова - висаджування картоплі в ранні терміни. Саджати картоплю для одержання раннього врожаю треба якомога раніше - у перші дні квітня, але тільки після того, як грунт почне розсипатися в руках. Тобто, саджати картоплю необхідно в прогріту землю. Мінімальна температура ґрунту, при якій картопля починає проявляти активність є +8°С. Досвідчені городники говорять, що картоплю необхідно саджати як тільки зазеленіє береза - це вірна ознака того, що грунт прогрівся на потрібну для нормального вирощування картоплі температуру. Здебільшого це припадає на 2—3-й день після Благовіщеня.
Все це правильно, але варто також пам'ятати, що кожен весняний день тижня вартий. Ціни на ранню продукцію дуже швидко знижуються і «на коні» завжди той, хто раніше подає свою продукцію на ринок.
Для більш раннього прогріву ґрунту ділянку, яку виділено під вирощування надранньої картоплі після сходження снігу, накривають накривним нетканим матеріалом АГРОВОЛОКНОМ щільністю 17, 30, 42, 60 г/м2. Тобто, для прогріву ґрунту можна використовувати будь-яке агроволокно.
Характерно, що навесні грунт під агроволокном прогрівається на кілька тижнів раніше, що й дає можливість посадити картоплю в перших числах квітня, а інколи й в третій декаді березня.
При досягненні необхідної температури, по ділянці розкидають гній і цеоліт, проводять культивацію і висаджують картоплю.
Тепер давайте розберемося в самому процесі розвитку картопляного куща й тоді нам стане зрозуміло, чому вирощування картоплі за органічною технологією приводить до одержання більш високих урожаїв, ніж при вирощуванні картоплі по старинці.
З кинутої в землю бульби виростає кілька паростків, які прагнуть пробратися нагору, ближче до сонечка, а вже на цих паростках формується коренева система картоплі, на якій, відповідно, формується врожай бульб картоплі.
Тобто, немає необхідності ховати картоплю глибоко в землю, оптимальна глибина садіння картоплі - 6-8 см. І ще один не маловажний момент: не варто закладати добриво при вирощуванні картоплі за органічною технологією нижче рівня залягання посадкової бульби, оскільки з більшої глибини поживні речовини стануть надходити до рослини тільки тоді, коли коренева система стане доволі великою, а на це потрібно багато часу. Тобто, закладені поживні речовини нижче рівня залягання посадкової бульби не будуть використані рослиною повною мірою. Взагалі, бажано, щоб нижче посадкової бульби картоплі перебував неродючий шар ґрунту, у цьому разі коренева система не буде навіть йти в глиб, а стане розростатися саме на сформованому гребені, що приведе до кращої аерації ґрунту, а це, у свою чергу, до підвищення врожайності картоплі.
Пророщені бульби треба висаджувати під знаки або в ямки вручну під лопату, паростками до верху. Відстань між рядками - 60 см, між бульбами - 25 см.
Після посадки бульб ділянку знову накривають агроволокном, що сприятиме продовженню прогрівання ґрунту та більш швидким сходам картоплі.
Через 8-10 днів під агроволокном у грунті з'являються бур'яни (в народі кажуть - бур'ян кільчується). Знявши агроволокно, ділянку боронують легкими боронами в два сліди. При появі масових сходів картоплі - ділянку ще раз боронують.
Через два з половиною тижні (з моменту посадки), коли майже вся картопля проросте, необхідно провести перше підгортання, засипавши перші паростки грунтом і в такий спосіб почати формувати гребені. Після проведення першого підгортання вам удасться створити сприятливу повітряну обстановку поблизу кореневої системи картоплі, а в насиченому киснем ґрунті активізуються всі біологічні процеси, що є дуже важливим моментом при вирощуванні картоплі за органічною технологією. Висота першого гребеня повинна бути не менше 8-10 см. Через ще два тижні необхідно провести повторне й останнє підгортання. Провівши повторне підгортання картоплі, ми заберемо всі бур'яни й сформуємо трапецієподібний гребінь, висотою 25-35 см і шириною в основі 45—50 см. Саме в цьому гребені й буде достигати наш майбутній найбагатший урожай картоплі, вирощений за органічною технологією.
Підгортання гарний прийом для захисту картоплі від весняних заморозків. Відомо, що вже при температурі - 1-3 градуси бадилля картоплі чорніє, й надалі воно вже не може повністю відновиться протягом всього вегетаційного періоду. Але якщо перед настанням заморозків повністю засипати бадилля землею, то картоплю можна врятувати від морозів, а отже, вдасться врятувати й майбутній урожай. Підгортати необхідно відразу ж після дощу або після поливу. Це сприяє підтримці ґрунту в пухкому, повітропроникному стані. Значно складніше врятувати картоплю від заморозків тоді, коли вона проросте після першого підгортання. Щоб захистити сходи від весняних заморозків ділянку картоплі бажано вкрити агроволокном щільністю 30 г/м2.
Укривний матеріал проникний для води й повітря; захищає рослини від легких нічних заморозків (до -3—7°С) і холодних туманів. Полотно створює сприятливий мікроклімат і прискорює вегетацію рослин. Матеріал має високу міцність; випускається з УФ - стабілізатором. Термін експлуатації — до трьох сезонів.
Агроволокно знімають з ділянки картоплі, коли повністю мине загроза заморозків.
На жаль, квітень та початок травня дуже часто приносять небажані сюрпризи, які пов'язані з різкими нічними, а інколи і денними похолоданнями, а то і приморозками нижче -7°С. Обприскування картоплі 3% розчином органічного добрива «Ріверм» допоможе уникнути шкоди, яку можуть завдати рослинам заморозки. Діє «Ріверм» протягом 7-ми діб. Температура розчину 18-22°С. Перед застосуванням ємкість з препаратом «Ріверм» необхідно потрусити, щоб збовтати рідину. Тару (відро, каструлю тощо) наповніть чистою водою і додайте в неї препарат «Ріверм» із розрахунку 300 мл на 10 л води. Варто завжди пам'ятати, що «Ріверм» заливають у воду, а не навпаки. При цьому вміст розчину не можна перемішувати протягом 5-10 хвилин. Через 10 хвилин розчин перемішати і обприскати ним бадилля картоплі. Якщо є загроза повторних заморозків, цю процедуру повторюють через 7 діб.
Застосування препарату «Ріверм» в комплексі з агроволокном може надійно захистити картоплю навіть від затяжних заморозків зі значним зниженням температури. Окрім цього, «Ріверм» сприяє стимуляції розвитку рослин, що в свою чергу позначиться на більш ранньому цвітінні картоплі.
Другу обробку роблять 3% розчином «Ріверм» (300 мл на 10 л води) в період бутонізації, тобто перед цвітінням картоплі.
На самому початку цвітіння картоплю обприскують свіжим (парним) коров'ячим молоком. Хочу зауважити, що молоко, придбане в магазині, - непридатне до застосування. Найкращі корисні властивості зберігаються тільки в теплому парному молоці.
Останнім часом складно придбати якісне парне молоко, але при його відсутності можна скористатися препаратом «ЛІНО СОЛ+». Тож на початку цвітіння картоплю можна і потрібно обприскати 3% розчином «Ліно сол+». Ще одну обробку 3% розчином «Ліно сол+» варто зробити наприкінці цвітіння картоплі. Звертаємо увагу, що в Інтернеті і в торгівельній сітці існують підробки на ці препарати як і на все інше. Тож не забувайте зателефонувати на тел. 067-656-59-39, щоб вас зв’язали з безпосереднім виробником. Це допоможе вам уникнути лохотрону і заощадити гроші на посередниках, які зазвичай значно піднімають ціни.
Пам'ятайте, що робочий розчин не варто зберігати тривалий час. Його необхідно виробити за 3—4 години.
Категорично забороняється добавляти в ємкість з «Рівермом» і «Ліно сол+»будь-яку кількість води, тому що це призводить до порушення його впорядкованості і випаданню в осад.
Температура повітря при використанні «Ріверму» і «Ліно сол+» не повинна бути нижче 8°С.
Агроволокно і органічне добриво «Ріверм» та парне молоко або «ЛІНО СОЛ+» допоможуть вам не тільки збільшити врожай картоплі, а і сприятимуть отриманню органічної (екологічно чистої) продукції. Окрім цього, це дасть змогу боротися з поширенням хвороб та суттєво поліпшити смакові якості бульб.
Вирощуючи картоплю для одержання надраннього врожаю варто відмовитися від використання отрут для боротьби з колорадським жуком. Тому що у період активного вегетативного розвитку ранньої картоплі популяція колорадського жука не занадто велика, то й боротися з ним можна простим струшуванням з кущів.
За необхідності допускається невелика вибіркова обробка інсектицидами контактної дії. Препарат має знищувати тільки личинки колорадського жука, а не самого жука.
Я думаю, що всі наші читачі уже знають, що для отримання гарного врожаю посадкова картопля повинна бути 2-ї репродукції і не нижче 4-ї.
«Агросвіт України» рекомендує скористатися пропозицією переможців конкурсу «Краща продукція року», які вже майже чверть століття реалізують без нарікань від клієнтів посадковий матеріал картоплі більше 50 сортів.
Замовлення приймаються від 1 кг і до 200кг.
Наявність необхідних вам сортів картоплі уточнюйте за зазначеними телефонами. Тут є посадковий матеріал картоплі майже всіх сортів, які є в Україні.
Для придбання посадкового матеріалу картоплі звертайтесь за тел.:
(066) 224-13-04, (097) 842-10-25, (068) 773-53-07
Оксана Володимирівна (066) 224-13-04 (основний телефон)
Докладнішу інформацію по характеристиці сортів ви можете отримати зателефонувавши на вище зазначені номера телефонів.
Найкращий захист від хвороб картоплі забезпечують препарати рідке органічне добриво «Ріверм» і «Ліно-сол +». Ці препарати захищають картоплю від більшості хвороб і суттєво збільшують врожайність. Про технологію їх застосування ви можете дізнатися на нашому сайті www.auv.com.ua в РОЗДІЛІ ПУБЛІКАЦІЙ Органічне землеробство або Овочівництво.
За консультацією та придбанням цих чудових препаратів від виробника звертайтесь за тел. 067-656-59-39.
Картопля для мешканця України — другий хліб. Без неї і їжа не їжа. І ось як грім серед ясного неба чи сніг серед літа: виявляється, що картопля, яку ми споживаємо майже щодня є непридатною для споживання.
Чесно кажучи, ми трошки злукавили, заявивши у попередніх публікаціях, що 90% картоплі є непридатною для споживання.
Реальна картина така: справді близько 90% картоплі, яку вирощують в Україні, є непридатною для споживання, 9,2% картоплі можна віднести до умовно їстівної і тільки 0,8% можна вважати органічною (екологічно чистою) продукцією.
До органічної (екологічно чистої) продукції належить тільки картопля, вирощена без застосування мінеральних добрив і отрутохімікатів.
Звичайно, без мінеральних добрив обходиться більшість селян і дачників, а ось без отрутохімікатів, які застосовують проти колорадського жука і фітофторозу обходяться тільки одиниці, тобто не більше 0,8%. Я вже не кажу про гербіциди, які застосовують для знищення бур'янів.
Шалений шквал реклами майже переконав людей в тому, що хімічні засоби рослин шкодять тільки шкідникам та хворобам рослин. Але як свідчать дослідження вчених на справді це далеко не так.
Пам'ятайте! Не існує ні мінеральних добрив, ні хімічних препаратів, які б не скорочували б життя людини. Про це говорять в усіх засобах масової інформації в країнах, де взяли курс на вирощування органічної продукції.
На жаль, в засобах масової інформації України, крім нашого сайту www.auv.com.ua, про це практично не згадується. Але у кожного з Вас є своя голова на плечах і перед тим як використати той чи інший хімічний препарат, подумайте, чи варто Вам годувати своїх дітей та внуків отрутою ? ? ?
Більш докладно ми поговоримо про це в наступній публікації. Окремо розглянемо дію органічних препаратів «РІВЕРМ» і «ЛІНО СОЛ+».
Людмила Тарасюк, експерт дорадник