Підживлення посадкового матеріалу картоплі

Якщо ви хочете смакувати ранньою картоплею в кінці травня — першій декаді червня, то зазвичай турбуються про підготовку посадкового матеріалу ще в лютому. Адже для одержання надранньої продукції бульби треба пророщувати  посадковий матеріал тривалий час. Але якщо ви спізнилися, то це можна зробити за прискореною програмою і на початку березня. Відібрані та підготовлені з осені бульби ранньостиглих сортів масою не менше 50—90 г ретельно переберіть, якщо вони прив'яли — замочіть на 10—12 годин у теплому приміщенні в 1% теплому розчині рідкого органічного добрива «Ріверм». Це сприятиме кращому їх проростанню й одержанню високого раннього врожаю. Витягніть посадкові бульби з розчину, підсушіть і розкладіть у неглибокі ящики в 1—2 шари.

Бульби можна проростити в кімнаті або в іншому теплому приміщенні. Для пророщування бульб, окрім неглибоких ящиків, можна використати мішечки з поліетиленової плівки, в яких через 10—12  см  зробити  отвори діаметром 3—2 см. Мішечки якомога частіше перевертайте, щоб усі їхні частини добре освітлювались. Через 7—10 днів бульби переглядайте, видаляючи хворі і з ниткоподібними паростками.

Витрати на садивний матеріал можна значно знизити, якщо різати бульби, використовувати верхівки, вічка та паростки. Особливого значення ці прийоми підвищення коефіцієнта розмноження набувають у південних областях, де високий урожай картоплі можна одержати лише з завезеного з центральних, північних і західних областей садивного матеріалу.

Верхівки заготовляйте завчасно, зрізуючи їх зі здорових бульб масою 70—75 г. Маса верхівок повинна бути не меншою 15—20 г. Для утворення коркового шару, який захистить зріз від загнивання, бульби деякий час тримайте зрізом догори.

Різати можна бульби масою не менше 60 г на чотири частини з таким розрахунком, щоб у кожній з них було не менше 2—3 вічок.

Можна розмножувати картоплю і паростками, але це клопіткий спосіб і на практиці застосовується селекціонерами для дефіцитних сортів картоплі та в лабораторіях дослідних інститутів. Перед висаджуванням паростки мають бути завдовжки 6—7 см. Якщо ж вони витягнуться більше, їх треба винести на яскраве сонячне світло. Паростки можна висаджувати безпосередньо в грунт після обламування, але значно краще вони будуть приживатись, якщо їх укоренити, тобто виростити з них розсаду. Для цього висадіть їх в горщики або ящики, заповнені сумішшю з торфу або перегною, розмістивши рядками через 6 см, а в рядках через 4 см.

У приміщенні підтримуйте температуру 15—20°С при достатньому освітленні.

З одних і тих же бульб паростки можна збирати 2—3 рази, а самі бульби, про­ростивши їх протягом 7—12 днів після останнього обламування паростків, також висадити в грунт.

Досвід багатьох городників свідчить про те, що за ретельного нарощування паростків і догляді за висадженими паростками або розсадою можна одержати високий урожай, зменшивши в 4—5 разів витрати на садивний матеріал.

Якщо у вас немає можливості пророщувати бульби у світлих приміщеннях, їх можна проростити у вологій тирсі, але температура у приміщенні не повинна бути нижчою 14— 18°С.

Замочування посадкового матеріалу картоплі перед пророщуванням в теплому розчині 1% «Ріверму» протягом 10-12 годин сприятиме збільшенню врожайності. Це стосується не тільки в’ялих бульб.

Як ви вже зрозуміли: посадковий матеріал картоплі варто заготовляти завчасно. До 2014 року в Україні було багато фірм які реалізовували якісний посадковий матеріал картоплі. Але так сталося, що після 2014 ситуація погіршувалася з кожним роком, а з початком війни в 2022 році навіть із того невеликого переліку фірм, в яких була впевнена наша Дорадча служба залишився мізер. Тож не дивуйтеся, що ми не надаємо великий вибір продавців посадкового матеріалу як це було раніше. Нам і самим прикро, але будемо надіятись, що через 2-3 роки після завершення війни наша Дорадча служба «Агросвіт України» зможе знову рекомендувати багато виробників посадкового матеріалу, а поки що вибір якісної продукції невеликий.

«Агросвіт України» рекомендує скористатися пропозицією переможців конкурсу «Краща продукція року», які вже майже чверть століття реалізують без нарікань від клієнтів посадковий матеріал картоплі більше 50 сортів.

Замовлення приймаються від 1 кг і до 200кг.

Наявність необхідних вам сортів картоплі уточнюйте за зазначеними телефонами. Тут є посадковий матеріал майже всіх сортів, які є в Україні.

Для придбання посадкового матеріалу картоплі звертайтесь за тел.:

(066) 224-13-04, (097) 842-10-25, (068) 773-53-07

Оксана Володимирівна (066) 224-13-04 (основний телефон)

Докладнішу інформацію по характеристиці сортів ви можете отримати зателефонувавши на вище зазначені номера телефонів.

Найкращий захист від хвороб картоплі забезпечують препарати рідке органічне добриво «Ріверм» і «Ліно-сол +». Ці препарати захищають картоплю від більшості хвороб і суттєво збільшують врожайність. Про технологію їх застосування ви можете дізнатися на нашому сайті www.auv.com.ua в РОЗДІЛІ ПУБЛІКАЦІЙ Органічне землеробство або Овочівництво.

За консультацією та придбанням цих чудових препаратів від виробника звертайтесь за тел. 067-656-59-39.

Людмила Тарасюк, експерт дорадник