Як вибрати і зберегти саджанці плодово-ягідних культур

Як вибрати і зберегти саджанці плодово-ягідних культур

 

Інформація оновлена 21.02.2016.

 

Восени як і навесні справжньому садівникові-дачникові важко пройти повз насіння, яке продають трохи не на кожному розі, бульб і саджанців. У цій статті ми розповімо, на що потрібно звертати увагу, коли купуєте саджанці плодово-ягідних культур.

 

Історична довідка

Основні культурні види плодових і ягідних рослин сформувалися в доісторичний період. Судячи із зображення плодів на єгипетських пірамідах і письмових джерел, таким культурам як маслина, інжир, яблуня, груша й персик вже майже 4 тис. років, а черешні, вишні й лимону – понад 2 тис. років.

На території нашої країни перші сади з'явилися на князівських і монастирських землях в IX і X ст., головним чином на околицях Києва. В XІV ст. садівництвом зайнялися мешканці південних міст. У часи кріпосного права невеликі сади були майже при всіх поміщицьких садибах. Після скасування кріпосного права почало розбудовуватися селянське комерційне плодівництво, яке незабаром отримало велике економічне значення, особливо в південних районах країни. Тут розвитку плодівництва сприяли відкриття в Криму Нікітського ботанічного саду, завезення й поширення кращих європейських сортів яблуні, різних сортів черешні, абрикосів й інших порід.

Наприкінці XVIII ст. встановлюються промислові сортименти плодових культур, виникають великі плодові розсадники, з’явилася перша структура Російського товариства плодівництва (1891). З 1780 р. видавався журнал "Економічний магазин", у якому друкувалися статті з плодівництва. В 1801 р. створили першу російську помологію.

Перші державні агропромислові підприємства – радгоспи-заводи в садівництві виникли в тридцяті роки ХХ століття. Прискорено розбудовувалося садівництво в 60-ті роки, і до 1970 р. площа садів збільшилася до 3848 тис. га. У 80-ті роки ягідні культури в СРСР розміщувалися на площі близько 143 тис. га. Найбільші площі садів у СРСР за станом на 1981 р. були в Українській РСР – 31,9% загальної їхньої площі.

На жаль, з розвалом СРСР галузь пережила занепад. Однак останнім часом простежується тенденція відродження розсадників й садівництва. Так, за даними Української державної помологічно-ампелографічної інспекції на сьогодні в Україні вирощують понад 1,5 млн. саджанців ягідних культур.

Де і які саджанці продають

Саджанці плодово-ягідних культур можна придбати в розсадниках, садових центрах, спеціалізованих садових ярмарках, поштою: через посилторги й приватні оголошення, на ринках, у випадкових продавців, які ведуть сезонну торгівлю уздовж доріг. У Києві і інших великих містах упаковані саджанці продають і в супермаркетах. Цілком імовірно, що скоро цей досвід пошириться по всій країні.

На сьогодні садивний матеріал, пропонований роздрібною торгівлею України, можна розділити на дві групи. До першої належать саджанці з відкритою кореневою системою (в упакуванні й без упакування), до другої – саджанці в контейнерах.

Саджанці з відкритою кореневою системою – це дерева й чагарники, викопані наприкінці вегетативного періоду з відкритого ґрунту з видаленням ґрунту з кореневої системи рослин.

Як правило, у продавців садивного матеріалу можна одержати докладну консультацію стосовно садіння й догляду за рослиною. Але дуже часто продавці не вирощують садивний матеріал, а тільки продають і мають віддалену уяву про особливості того або іншого сорту й агротехніку. Найчастіше буває так, що саджанці, які купують уздовж доріг і на сезонних ринках, виявляються не того сорту. Під видом нового сорту продають "неходовий" старий. А іноді під видом середньорослого сортового саджанця груші вам продають шестиметрову дичку. Рідко хто може відразу визначити підміну. Тому рекомендуємо купувати садивний матеріал у відомих торговельних марок, що добре зарекомендували себе, або за рекомендацією досвідчених садівників.

Не "купуйтеся" на барвисту упаковку – при сучасному рівні поліграфії замовити й виготовити її можна в кожній більш-менш сучасній друкарні за 3-4 дні. Вас повинна насторожити реклама продавця на ринку: кращі саджанці з Італії (Австралії, Голландії і т.д.), районовані. По-перше, як вони потрапили в Україну в такій малій кількості (зазвичай в країну їх завозять великими партіями по кілька тисяч штук одного найменування), а, по-друге, як вони можуть бути районованими, якщо вирощені в Італії? Отже, або вони з Італії, але немає гарантії, що приживуться в нашій кліматичній зоні, або вони із села Близькийсвіт Місцевого району й 100% районовані, але навряд чи канадські.

У продавця має бути карантинний сертифікат на саджанці, привезені з іншої області або країни, що підтверджує відсутність хвороб у даної партії саджанців.

Термін покупки

Для центрального регіону України оптимальний термін осінньої викопки саджанців плодово-ягідних культур після 10 – 15 жовтня. Якщо рослина викопана без збереження кома раніше вказаного терміну, то такі саджанці терміново потребують висадки. Рослини, які викопані після 10 – 15 жовтня можна зберігати не більше трьох тижнів.

Як вибрати

Майбутній урожай багато в чому залежить від якості садивного матеріалу. Тому, купуючи саджанці для свого саду, ви повинні вміти їх вибирати. Чим молодший саджанець, тим легше він приживається й краще буде рости. Однолітній саджанець приживається легше, ніж дворічний.

Саджанці з відкритою кореневою системою. Вибираючи саджанець, потрібно уважно оглянути кореневу систему. Коріння має рости в усі боки, не мати пошкоджень, наростів (якщо кореневі бульби не є особливістю даного виду), мати світле забарвлення, а також бути трохи вологим. На саджанці не повинно бути листя, його видаляють відразу після викопування. Інакше рослина швидко втрачає вологу.

Саджанці з відкритою кореневою системою в упаковці. Кора на стовбурі не повинна бути зморшкуватою або зів’ялою. Якщо злегка дряпнути кору на 2-3 см вище кореневої шийки, то наступний під корою шар у здорового саджанця буде свіжого зеленого кольору (це актуально й для саджанців без упаковки). 

Як зберегти

Придбавши саджанець, спочатку потрібно обгорнути коріння вологою тканиною, потім плівкою й добре стягти шпагатом. Якщо коріння сухе, завітряне, то найімовірніше що саджанець не приживеться. Якщо вже куплені саджанці злегка підв’яли, помістіть коріння або земляний ком у ємкість із водою й залишіть на півгодини в притіненому місці, після чого висадіть.

Якщо немає можливості посадити саджанець відразу, то його можна прикопати в затінку. Для цього потрібно викопати неглибоку канаву. Покласти туди саджанці похило й засипати коріння, вище кореневої шийки на 10-20 см. Рясно полити. Так саджанці можуть зберігатися й 2-3 тижні. Коріння не повинно стирчати з-під тирси. Тирса має бути вологою. Нормальна вологість, якщо жменю тирси можна стиснути в грудку й при цьому не буде капати вода.

Тепер купівля рослин із закритою кореневою системою – звичайге явище. Висаджують їх практично весь сезон. Саджанці із закритою кореневою системою бувають контейнерні – тобто вирощені в контейнері, і контейнеровані – тобто вирощені в ґрунті, потім викопані й вкладені в контейнер.

Перший варіант кращий – рослина безболісно витримає висаджування в ґрунт. Другий варіант трохи ризикованіший, бо викопати рослину, не пошкодивши коріння складно, а втиснути в контейнер, не підрізуючи коріння – тим більше.

Купуючи саджанці із закритою кореневою системою, треба (з дозволу продавця) обережно зняти контейнер або оглянути коріння, що стирчить з отворів у дні, пошкрябайте їхню поверхню нігтем. Деревина живого коріння чисто-біла, підсушених і хворих – жовтувато-сіра, мертвих – коричнева або чорна. Якщо земляний ком обплетений корінням саджанця – коренева система розвинена добре. А земля, що відвалюється з напівобплетеної грудки, свідчить про те, що рослину недавно пересаджували. 

Як правильно вибрати саджанці

1.      Не купуйте саджанці з рук.

2.      Не купуйте спонтанно. Подивіться довідкову літературу, порадьтеся з досвідченим садівником.

3.      Запитаєте в продавця, де вирощений саджанець. Якщо сорт вам зовсім незнайомий, то попросіть письмову анотацію. Інакше ризикуєте одержати зовсім не потрібну вам рослину.

4.      Не кваптеся розповідати, який сорт розшукуєте, а поцікавтеся, що є в наявності.

5.      Саджанець має бути позначений етикеткою з назвою сорту.

6.      Бажано, щоб бічні гілки яблуні, груші й інших деревних культур були рівномірно розподілені в різні боки, а не утворювали "однобокий" саджанець. Саджанець плодових дерев повинен бути скронований.

7.      Навіть однолітній саджанець плодових повинен мати стандартні розміри не нижче 110-120 см від кореневої шийки.

8.      Якщо купуючи саджанці ви опиняєтеся перед дилемою: потужний стовбур і маленький корінь або тонкий стовбур і потужний корінь – віддайте перевагу другому варіанту.

9.      Купуючи навесні, у саджанців малини  нижче кореневої шийки повинні пробудитися бруньки, що утворюють пагони заміщення.

10.  Навесні бруньки зони розгалуження саджанців повинні бути непошкоджені під час транспортування. 

Ліліана Дмитрієва

 

Отримати додаткову інформацію та придбати елітні саджанці кращих сортів малини, чорниці високорослої, журавлини, аґрусу, актинідії, глоду, ожини, гумі, обліпихи, калини садової, яблунь, груш, абрикос, персиків, сливи, черешні та інших садових культур можна, звернувшись за тел: 067-656-59-39, 097-233-91-32, 095-548-05-28, 095-548-06-87

На сайті надається тільки 5 % інформації, а решту – 95 % ви можете почерпнути із дисків. Це єдине джерело в Україні, яке відмовилось від реклами. Надається інформація тільки про продукцію, яка лідирує в конкурсі «Краща продукція року» в тваринництві, птахівництві, кролівництві, садівництві, ягідництві, овочівництві і рослинництві. 

Довідки за тел.. 067-656-59-39.

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.