Байварол®

Тривалий час смужки Байварол® були самим надійним засобом боротьби з кліщем Вароа, але тепер про них варто забути, щоб не ризикувати своїми бджолосім’ями.

Кліщ Вароа був і залишається одним із самих небезпечних ворогів бджіл. Окрім того, що він наносить непоправну шкоду здоров’ю бджіл, пасічники несуть збитки від недоотримання меду та продукції бджільництва, втрати бджіл під час зимівлі.

Існує безліч способів для боротьби з кліщем Вароа. Самими надійними і самими поширеними були смужки Байварол® .

І це не дивно, бо ключовими вигодами смужок Байварол® були:

·                     Вароа високочутливий до Байваролу®.

·                     Має високий ступінь безпеки для бджіл та матки, а також для людей.

·                     Зручна форма випуску – у вигляді смужок.

·                     Відсутність залишків діючої речовини у продуктах бджільництва.

·                     Діє контактно і вибірково лише на кліща Вароа.

·                     Профілактика вароатозу оздоровлює пасіку від бактеріальних та вірусних захворювань (нозематозу, вірусу госторого паралічу, вірусу хронічного паралічу, вірусу деформації крил та ін.).

Склад: одна смужка містить діючу речовину: флуметрин – 3,6 мг.

Застосування: для діагностики та контролю флуметринчутливих Varroa jacobsoni у медоносних бджіл.

Дозування. Смужки вішають у вуликах у просторах між рамками в центральній зоні бджолиного гнізда так, щоб бджоли могли переміщатися по ним з обох сторін.  Обидві петлі для підвішування відгинають угору в одному напрямку по маркованих лініях згину і вішають смужки на верхню рейку секційної рамки.

Для великих бджолиних сімей, які займають декілька гніздових корпусів, можна з’єднувати дві смужки нижніми кінцями так, щоб їх можна було вставляти в міжрамкові простори у вулику та виймати, не розділяючи гніздових корпусів.

Для бджолосімей із нормальним розвитком застосовують чотири смужки. Слабкі бджолосім’ї, відводки та молоді робочі бджоли отримують половину дози, тобто дві полоски. Для великих сімей, які займають декілька гніздових корпусів, застосовують чотири смужки на корпус, розташовуючи їх у центрі міжрамкового простору.

Найкращу ефективність Байварол® проявляє при застосуванні в кінці літа після медозбору. Байварол® можна застосовувати у будь-яку пору року для діагностики, а також для лікування вароатозу у випадках інтенсивної інвазії бджолосімей.

Діагностика. Перед підвішуванням смужок дно вулика покривають чистим аркушем паперу. Через 24 години після підвішування смужок дно перевіряють на наявність загиблих кліщів вароа.

Лікування. Тривалість застосування смужок – не більше ніж 6 тижнів.

Виробник – компанія Байєр Німеччина.

І все це була правда. Тому не випадково журнал «Агросвіт України» і наша дорадча служба широко рекламували смужки Байварол® . Але, на жаль, в 2018 і 2019 роках до «Дорадчої служби «Ревізор» посипались скарги на низьку якість смужок Байварол® в боротьбі з кліщем Вароа.

Перевірка підтвердила звикання українських бджіл до діючої речовини флуметрин, яка є основою смужок Байварол®. Дійсно, кліщ вароа, як і будь-який паразит, з часом здатний легко пристосовуватись до будь-яких засобів, направлених на його знищення, через це виникає потреба їх чергувати.

Тож на даний момент «Дорадча служба «Ревізор» не може рекомендувати українським пасічникам смужки Байварол® компанії Байєр для боротьби з кліщем Вароа.

Також варто пам’ятати, що існує перехресна резистентність між флувалінатом та флуметрином, оскільки ці речовини належать до однієї хімічної групи, а тому їх метаболізація в організмі кліща відбувається за однаковою схемою.

Консультації за телефоном дорадчої служби 067-656-59-39.

Володимир Зоряний, експерт дорадник