Різка зміна клімату потребує новітніх підходів до агротехнології обробітку землі з урахуванням значних засушливих періодів в літній період.
На формування надземної частини й бульб витрачається багато поживних речовин, особливо в період максимальних приростів вегетативної маси й початку створення клубнів. При середньому врожаї із 1 га рослини витягають із грунту 100-175 кг азоту, 40-50 кг фосфору й 140-230 кг калію.
Кращі грунти для картоплі - чорноземи, підзолистий, дерено-підзолисті, сірі лісові, осушені торфовища, легкі й середні суглинки. Грунт для картоплі має бути пухким. В ущільненому грунті формуються дрібні й деформовані бульби. Тому найкращі бульби формуються на осушених родовищах.
Урожайність картоплі значною мірою залежить від вологості в грунту. На перезволожених грунтах сформовані бульби уражуються різними грибковими захворюваннями, а за недостачі вологи слабшає імунна система, зменшується приріст бульб, рослини уражуються вірусними захворюваннями.
В умовах зміни клімату в Україні західні регіони заливає дощами, а південні, центральні, північні і східні страждають від недостачі вологи в грунті. Традиційні технології підготовки грунтів, які застосовувались протягом останніх 50-ти років, уже не можуть забезпечити високу врожайність.
Щоб зберегти біоту в грунті, яка має забезпечити рослини всіма необхідними мікроелементами, потрібно насамперед відмовитись від оранки.
Уявіть собі на хвилинку, що таке оранка.
Ви живете в будинку і не дай Боже стався землетрус 8 балів, ваш маєток зруйнований і ви почали його відбудовувати. За рік ви відбудували стіни і покрівлю, але жити в цьому будинку ще не можливо, бо потрібно виконати ще внутрішню штукатурку, постелити підлогу, зробити опалення та інше, але тут відбувся новий землетрус. І, як кажуть в народі: «Наша пісня гарна нова починаймо її знову».
В наступні роки ситуація повторюється. Ось і виходить, що будувати будуємо, а жити нема де.
Оранка, це той самий землетрус для ґрунтової біоти. Вона може жити і забезпечувати рослини тільки за наявності кисню. Переоравши поле чи город, ми перемістили біоту в той шар, де недостатньо кисню, тобто створили для неї непридатні умови для нормальної роботи на користь рослинам.
Кожен селянин знає: якщо під оранку внести гній, то високий врожай буде тільки через рік. А чому це так?
Чудово відповів на це запитання Микола Зелінський в своїй книзі «Як розбагатіти бідному».
«...Дехто із прихильників оранки стверджує, що орати треба задля того, аби змішувати перегній із землею. Мовляв, за таких умов від перегною набагато більше користі. Але насправді усе не так. Найбільше користі від перегною тоді, коли він міститься на поверхні при безпосередньому доступі кисню. При змішуванні гною із землею часто доводиться спостерігати, як шматки гною або великі корені рослин лежать у грунті по кілька років і не перегнивають. Причиною цього є недостатня кількість кисню, який у грунт не проникає через зруйновану сітку каналів або кірку, що утворюється на поверхні землі. Механічно вивернуте наверх підґрунтя часто містить у собі розчин окису заліза, який з'єднується з киснем і переходить в окислені елементи. Отже, виходить, що розоране підґрунтя відбирає у рослин кисень ще й хімічним способом.
Також брак кисню робить неможливим у грунті процес нітрифікації, завдяки якому рослини отримують важливий поживний компонент — азот. Більше того, в анаеробних умовах (тобто без доступу кисню) утворюються шкідливі бактерії, які відбирають азотні з'єднання і тим збіднюють грунт.
Тобто все дуже просто. Нітрифікація не відбувається без доступу кисню, а коли ж ми при наступній оранці піднімаємо гній на поверхню, де може успішно працювати біота, то нітрифікація відбудеться навіть за короткий термін, але її результат був би кращим при відсутності оранки.
Стає очевидним, що необхідна нова система обробітку, яка дає можливість не знищувати природну структуру землі та накриває поля перегнійним шаром, завдяки якому рослини та уся живність грунту отримують поживні речовини та кисень. Сам перегнійний шар творить для землі неоціненні послуги. Насамперед завдяки йому швидко і правильно відбувається процес нітрифікації. Це ж загальновідомо, що дерев'яний стовбур гниє набагато краще біля поверхні, ніж глибоко в ґрунті, тому що бактерії, котрі розкладають деревину, живляться азотом.
Органічні рештки, які розмиваються у верхньому перегнійному шарі, проникають у кожну частинку грунту як розчинені поживні речовини, які дуже корисні для рослин. До того ж перегнійний верхній шар ніколи не засихає і не утворює шкідливої кори. Після кожного теплого дощу розпад перегною у верхньому шарі прискорюється і замість того, щоб ущільнюватись, розпушується, а отже, гарантує постійний доступ повітря до нижніх шарів землі. Під могутнім впливом атмосфери розкладаються органічні рештки, осідає роса, поглинаються гази, — усе це посилює родючість грунту і дає такі разючі урожаї, про які прихильники глибокої оранки навіть і не мріють.»
Тобто, звичайна культивація грунту не тільки заощадить витрати на пальне, а і забезпечить вам високу врожайність.
Одним із основних факторів який суттєво впливає на врожайність картоплі є якість посадкового матеріалу.
«Агросвіт України» рекомендує скористатися пропозицією переможців конкурсу «Краща продукція року», які вже майже чверть століття реалізують без нарікань від клієнтів посадковий матеріал картоплі більше 50 сортів.
Замовлення приймаються від 1 кг і до 200кг.
Наявність необхідних вам сортів картоплі уточнюйте за зазначеними телефонами. Тут є посадковий матеріал майже всіх сортів, які є в Україні.
Для придбання посадкового матеріалу картоплі звертайтесь за тел.:
(066) 224-13-04, (097) 842-10-25, (068) 773-53-07
Оксана Володимирівна (066) 224-13-04 (основний телефон)
Докладнішу інформацію по характеристиці сортів ви можете отримати зателефонувавши на вище зазначені номера телефонів.
Найкращий захист від хвороб картоплі забезпечують препарати рідке органічне добриво «Ріверм» і «Ліно-сол +». Ці препарати захищають картоплю від більшості хвороб і суттєво збільшують врожайність. Про технологію їх застосування виможете дізнатися на нашому сайті www.auv.com.ua в РОЗДІЛІ ПУБЛІКАЦІЙ Органічне землеробство або Овочівництво.
За консультацією та придбанням цих чудових препаратів від виробника звертайтесь за тел. 067-656-59-39.
Людмила Тарасюк, експерт дорадник